Číslo 33 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s basbarytonistou.
Adamem Plachetkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jiří VoskovecNež přišel Voskovec

Odkud se vzal Jiří Voskovec? Kdo byli jeho rodiče a jak žili? Jak klikatá byla jejich životní pouť? Kroniku rodu Wachsmannů, ze kterého spoluzakladatel Osvobozeného divadla pocházel, sepsala Voskovcova neteř Adriena Borovičková v knize Voskovec a Wachsmanni. Právě z ní Český rozhlas 2 – Praha z ní odvysílá desetidílnou četbu na pokračování.

Své vzpomínky a zaznamenaná rodinná vyprávění doplnila Adriena Borovičková o dopisy, které objevila na půdě domu ve Voskovcově rodné Sázavě. Ty psala Voskovcova matka Jiřina Wachsmannová svému otci malíři Soběslavu Pinkasovi. Odesílala je z Ruska, kam odešla se svým mužem Vilémem Wachsmannem, kapelníkem carských vojenských hudeb. Psát je začala třináct let před tím, než se Jiří Voskovec narodil, přesto mají listy Voskovcovy matky slovník, nadhled a humor tak známý z časů Voskovcova kamarádství a spolupráce s Janem Werichem. Jsou dokladem toho, že v prostředí, v němž Jiří Voskovec později vyrůstal, bylo i v dobách krušných ustláno pro srandu.

Voskovcovi předci sice nebyli chudí, mnozí z nich byli právníci, lékaři, umělci, podnikatelé, ale ani nijak závratně bohatí. Patřili většinou k příslušníkům střední vrstvy a jejich největším bohatstvím obvykle byly jejich duch a nadání. Řada z nich cestovala po Evropě – Voskovcova matka se narodila ve Francii, její první dvě děti vyrůstaly v Rusku. Stýkali se s významnými osobnostmi své doby, třeba Soběslav Pinkas spolupracoval s Karlem Havlíčkem Borovským, Jiřina Wachsmannová se dobře znala s Josefem Svatoplukem Macharem, rodina byla spřízněna i s majiteli sázavských skláren Kavalierovými.

Adriena Borovičková vypráví především příběh Voskovcových rodičů Jiřiny a Viléma, který jakoby předznamenal i osudy jejich nejmladšího syna Jiřího. I oni putovali světem, ani ta největší dálka jim nebyla daleká. Otec, nadaný hudebník, musel častokrát měnit své plány a mnohé z nich nenaplnil. Stejně jako později jeho syn i on poznal strasti nesmyslné, politicky motivované internace.

Z rodinné kroniky Wachsmannů bude číst Daniela KolářováVyprávění je také jedinečným dokladem o životě v Evropě na přelomu 19. a 20. století. Je zajímavé zjistit, že vlaky z Prahy do Petrohradu v té době nejezdily o mnoho déle než dnes, že ve Varšavě stačilo z nádraží poslat telegram a vojenský sluha zatopil, aby rodina nepřijela do vymrzlého bytu. Petrohrad na sklonku 19. století Jiřinu Wachsmannovou okouzlil víc než Paříž.

Četbu na pokračování z rodinné kroniky Wachsmannů s herci Danielou Kolářovou, Dagmar Novotnou a Jiřím Ornestem vysílá od středy 12. srpna ČRo 2 – Praha, vždy ve 22.05

Pavel Krejčí, režisér ČRo Hradec Králové

Foto Jarka Šnajberková



  Herny, kasina, rozum usíná
  Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Sex ve městě Brně

   Dívejte se
 
   Než přišel Voskovec
   Nalaďte si