Číslo 33 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s basbarytonistou.
Adamem Plachetkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Sukhothai je místo zkamenělého času. Mezi ruinami sedí velký Buddha. Ti menší v životní velikosti ve většině případů přišli ve válkách o hlavuThai znamená svobodný

Vzniku Thajska v roce 1431 předcházelo dvě stě let složitého vývoje v regionu, na samém začátku ovšem bylo založení Sukhothaiské říše v roce 1238. Už tehdy vznikla kultura, kterou nazýváme thajskou. Obyvatelé nové říše se nazývali thai, což znamená svobodný. Dnešní Thajsko – tropická země se třemi ročními údobími – připomíná svým tvarem na mapě tak trochu hlavu slona s dlouhým chobotem. Od května do října tu trvá období monzunových dešťů. Thajská „zima“ od listopadu do února láká nejvíc turistů, je teplo, ale neprší. Někdy v březnu ji vystřídá velmi teplé období s vyšší vlhkostí vzduchu. Země s třiasedmdesáti provinciemi má dnes kolem šedesáti milionů obyvatel. Téměř polovinu plochy Thajska pokrývají lesy.

Na cestu do jihovýchodní Asie jsem se vypravil s přítelem Honzou, oba pak s fotoaparáty. První zemí na naší dlouhé čtyřměsíční cestě bylo Thajsko a jedním z jeho nejfotogeničtějších a nejzajímavějších míst byl historický park Sukhotai. Nejdříve jsme se ale potřebovali zaklimatizovat, nasát místní kulturu, barvy a vůně, vyladit foťáky, které čekal velký lov na obrázky (z cest jsem jich nakonec přivezl čtyřicet tisíc).

Věří v Buddhu a milují krále

Navečer vytvářejí kulisy historické Sukhothai až trochu kýčovité, ale působivé scenerieBrzy jsem pochopili, že Thajci jsou usměvaví, tolerantní a klidní lidé. Těžko určit, do jaké míry jde o národní povahu a nakolik se na jejich smířlivém a vřelém chování podílí nekonfliktní náboženství – buddhismus, ke kterému se hlásí pětadevadesát procent obyvatel. Zdraví se lehkým úklonem hlavy, při kterém spojí ruce jako k motlitbě. Stisk ruky není běžný. Není dovoleno dotýkat se mnichů a je nevhodné pokládat ruku na cizí rameno či na hlavu dítěte, které tvoří nejsvatější místo na těle, víme už také, že se nesmíme dotýkat ani soch Budhy nebo se vyvyšovat nad úroveň jeho hlavy.

V Thajsku je státním náboženstvím směr buddhismu, známý pod názvem hínajána, což znamená „malá cesta ke spáse“. Usiluje o dosažení nirvány mnišským životem. Také proto je v zemi kolem třiceti tisíc buddhistických chrámů. První školy kdysi vznikly právě v klášterech a mniši dodnes lidem pomáhají jako léčitelé nebo rozhodci sporů. Ve městech jsou kláštery útočištěm pro kluky z vesnic, kteří by chtěli studovat, ale nemají na ubytování. Pomáhají mnichům při úklidu a praní. Tradice vyžaduje, aby každý buddhista vstoupil do kláštera a zůstal v něm po dobu od tří dnů až do půl roku. Novici musejí dodržovat jen deset přikázání, pokud se ale nechají ve dvaceti letech vysvětit, musí žít podle příkazů 227 předpisů.

Formálně je Thajsko konstituční monarchií s demokraticky volenou vládou a systémem více politických stran. Král, který se hodně věnuje dobročinnosti, je velmi oblíbený a díky své popularitě mezi prostými lidmi je nejvlivnějším mužem v zemi.

Thajská kuchyně čili... chilli

Do města Sukhothai jsme přijeli večer autobusem a pak tuktukem (motorovou taxitříkolkou), protože nádraží leží asi tři kilometry od města, snad jen proto, aby měli tuktukáři práci. O cenu jízdy se předem smlouvá, a někdy to chvíli trvá. Zato můžete od taxikáře dostat diskrétní informace třeba o nabídce masážních erotických salonů. Nepřipomíná to tak trochu naše taxikáře?

Vystupujeme přímo před doporučovaným Garden House a mezi zahradními bungalovy a studentskou ubytovnou si vybíráme to druhé. Proč se od místních separovat?

Chrám Wat Chang Lom zdobí sochy slona, jež je v Thajsku odedávna posvátnýKousek od ubytovny potkáváme na krajnici slůně s mahautem – vodičem slonů. Ten s sebou nosí pytlíky s krmivem a prodává je za tolik, na kolik si vás odhadne. Vy pak můžete po zbytek života vyprávět, jak jste krmili slona. Později nacházíme restauraci a znovu velebíme fantastickou thajskou kuchyni. A tradičního chilli si do jídla přidáváme opět o něco víc, než včera. Večer popíjíme na společném balkóně pivo chlazené v umyvadle ledem, thajští studenti se opatrně přibližují s tlumočníkem do angličtiny a vzájemné objevování se protahuje do noci.

Historický park Sukhothai je od současného města vzdálen dvanáct kilometrů. Veze nás tam malý náklaďák s krytou korbou, na které jsou dvě dlouhé sedačky. Jsme tu jediní turisté. Vykládá nás přímo mezi vchodem a půjčovnou kol. Mají tu dvě stařičká horská kola ve velikosti pro odrostlejší dítě, zbytek vypadá nepohodlně a křehce. Jenže pěšky bychom se uchodili, takže bereme, co mají. Po půlhodině ale bicyklu vylézá duše z pneumatiky, s mými pětasedmdesáti kilogramy zřejmě výrobce nepočítal. Zajímalo by mě, jak to řeší obtloustlí turisté z ostatních zemí. Já musím nakonec po svých. V jihovýchodní Asii lze hledat skvělé zážitky, ale rozhodně ne výrobky.

Sukhothai aneb Červánky radosti

Sukhothai byla prvním thajským královstvím na tomto území a zároveň hlavním městem Thajska 120 let. Historický park Sukhotai lze navštívit denně od 8.30 do 16.30, vstupní poplatek je čtyřicet bahtů. Informační centrum je blízko Wat Phra Phei Luang. Jsou v něm k vidění makety historických budov a struktur staré Sukhothai. Míjíme a fotografujeme zříceniny královského paláce, buddhistické chrámy, městské brány, zdi, vodní příkopy, náspy, kanály, jezírka a vodní přehradní systém, který byl magickým a duchovním centrem království. Celá oblast byla vyhlášena národním kulturním dědictvím.

Plně obsazená vozidla jsou vidět v Sukhothai stejně jako v celé jihovýchodní AsiiSukhothai byla místem, kde vzniklo povstáním proti khmerské říši v první polovině třináctého století první známé thajské království stejného jména. Ke značně liberálnímu Království Sukhothai se poté začala dobrovolně připojovat i další knížectví, dříve ovládaná Khméry. Největší rozkvět zažilo za vlády krále Ramkhamhaenga. Ten přičlenil k říši území dnešních sousedů. Dvakrát navštívil Čínu a přivezl čínské umělce, kteří měli vliv například na thajskou keramiku. Vytvořil také nové písmo, které se ve stejné formě používá dodnes. Původní říše Sukhothai, z níž o dvě stě let později vzniklo Thajsko znamená ve volném překladu Úsvit štěstí nebo také Červánky radosti.

Thajsko je dodnes jednou ze zemí, kde být šťastný je velmi snadné.

Shůry shlíží kamenná majestátní socha sedícího Buddhy pod otevřeným nebem ve zříceném chrámu Wat Mahathat, kolem se tyčí mohutné sloupy, jež kdysi podepíraly honosné střechy této svatyně královského paláce. Palác je v centru historického památníku. Rozkládá se na ploše šestnácti hektarů a je rozdělený na rezidenci krále a na královský chrám. Odtud pochází trůn, na kterém je vystaven Smaragdový Buddha v Bangkoku. Historickou Sukhothai ohraničují městské hradby dlouhé přes tři a půl kilometru, jejich součástí jsou čtyři věže, kdysi vybavené zvony. Místo s více než třiceti památkami má pro Evropana úžasnou atmosféru. Jakoby tu ještě zaznívala ozvěna monotónního předčítání posvátných buddhistických súter.

Thajské Centrum pro zachování slonů najdete cestou z Lampangu do Chiang Mai. Můžete si tu udělat i kurs v ovládání slonů.Když v roce 1438 zemřel poslední panovník sukhothaiské dynastie, země se stala součástí Ayutthayi. Královské město Sukhothai, plné klášterů, zlatých věží, paláců a uměleckých předmětů zůstalo dlouhá léta opuštěné a chátralo.

Hlavu, srdce a karty fotoaparátů máme plné obrazů. Kam nás povede další cesta po krásné zemi s laskavými lidmi a příznivými cenami? Vše pomíjí, ale lidská lačnost zážitků a zvědavost je věčná.

Jiří Nosek, fotograf a publicista, www.jirinosek@eu

Snímky autor



  Herny, kasina, rozum usíná
  Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Sex ve městě Brně

   Dívejte se
 
   Než přišel Voskovec
   Nalaďte si