Číslo 38 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem.
Jiřím Anderlem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Doyen izraelských rozhlasáků Walter Bingham klade své „nepříjemné“ otázky. Tentokrát se ptá zástupce náboženské komunity baháí, jestli náhodou tajně neobracejí na svou víru izraelské židy.Osadnický rozhlasák s pistolí

Nehne se bez mikrofonu, profesionálního nahrávacího přístroje a sluchátek. Tuhle povinnou trojkombinaci každého rozhlasáka pro práci v terénu u něj ale doplňuje ještě jedna věc – pistole, konkrétně „devítka“ Smith & Wesson. Také bez ní se reportér izraelské stanice Aruc ševa Walter Bingham nehne ani na krok. „V téhle zemi člověk nikdy neví,“ pokyvuje hlavou na zdůraznění svých slov. „Často jezdím do židovských komunit na západním břehu Jordánu a v jejich okolí to může být hodně nebezpečné. Kdyby na mě Arabové třeba začali házet kamení, s výstražnou střelbou bych neváhal ani vteřinu.“
Kdo by takové rázné výroky připisoval nějakému mladému, dynamickému radikálovi, byl by hodně překvapený tváří v tvář jejich skutečnému autorovi. Walterovi Binghamovi je totiž 85 let! Připomíná sice zevnějškem pohádkového dědečka, ale asi tak o patnáct let mladšího. „To bys neřekl, kolik mi je, viď?“ vychutnává si poťouchle můj šok.
Pan Bingham je v Izraeli teprve pět let. Pro aliju, tedy návrat do židovské domoviny, se rozhodl až v podzimní části svého života. I proto ho ale dobře znají také britští posluchači rozhlasu.
„Působil jsem v Londýně v několika stanicích. Jako moderátor a reportér jsem pracoval asi déle, než všichni současní britští rozhlasáci dohromady,“ chechtá se Walter. Vypadá to možná trochu nafoukaně, novinářský veterán si ale spíš utahuje z vlastního věku.

Piráti v novinářském ráji

„Tuhle zemi nám dal Bůh, podívejte se do Bible,“ říká obyvatelka židovské osady Eli na západním břehu JordánuIzrael a palestinská území jsou žurnalistickým rájem. Není den, aby se tu nevynořil nějaký nový skandál, zajímavá témata se dají při troše fantazie a dovednosti sbírat na ulici. Nelze se proto divit, že se Walteru Binghamovi jeho kariéra zamlouvá víc, než každý měsíc bezcílně čekat na důchod.
Jeho práce ale ukazuje, že za novinařinou může být v této zemi často víc, než jen pouhé řemeslo. Stanice Aruc ševa je totiž osadnické rádio. Tedy stanice, která bojuje proti vzniku palestinského státu a prosazuje další rozšiřování židovských osad na okupovaných územích.
„Čteš samé nesmysly!“ křikla na mě před časem v radikální židovské osadě Itamar mluvčí kolonistů Leah Goldsmithová. „Většina izraelského tisku je v rukou levičáků, kteří vedou kampaň proto takzvaným osadám. My ale nejsme žádní osadníci, my jen chceme vrátit do židovských rukou zemi, která nám po tisíce let patří a teď se na ní ilegálně usadili Arabové. Pokud chceš vědět, jak je to doopravdy, sleduj stanici Aruc ševa!“
Aruc ševa, neboli Sedmý kanál, původně začal jako pirátská rozhlasová stanice. Do Izraele a židovských osad vysílala od konce osmdesátých let z lodi Chacvi ukotvené ve Středozemním moři. To, že nikdy nedostali povolení vysílat, si lidé ve vedení stanice vysvětlovali jako kampaň izraelské vlády proti radikálnímu táboru náboženských sionistů. Přitom ve stejné době vláda podobně bránila ve vysílání i aktivistům z druhého křídla – radikální sekulární levici.
Osadníci dostali se svým vysíláním větší prostor a celosvětový dosah až s příchodem internetu. Dnes mají textové, rozhlasové i televizní zpravodajství, a to nejen v hebrejštině, ale i v angličtině, francouzštině a ruštině. „Říkáme si už ale Israel National News, Izraelské národní zpravodajství, to zní lépe než Sedmý kanál,“ připouští s nezbytnou sebeironií Walter Bingham.

Potomci židovských osadníků – šťastné dětství v Zemi zaslíbené, nebo lidský štít před arabskými ozbrojenci?Bible, teror a děti

S nesnadným zaváděním „vylepšeného“ názvu se ale nezbavil Walter ani celá stanice svých myšlenek. „Nemyslím si, že Arabové dozráli do stádia, kdy by mohli mít svůj stát,“ vykládá nejstarší zaměstnanec rádia. „Na rozdíl od některých radikálů nesouhlasím s heslem, že mrtvý Arab je dobrý Arab. I takzvaný západní břeh Jordánu je ale prostě pro mnohé lidi součástí Izraele. A jestli to vy, zahraniční novináři nechcete uznat, tak tomu aspoň neříkejte ,okupované‘, ale třeba ,sporné‘ území.”
Ústředí Aruc ševa je dnes právě na tomto ,sporném‘ území – v osadě Bet El nedaleko Jeruzaléma. Právě kvůli cestám do redakce nosí Walter svou pistoli především. Osadníci se často stávají terčem palestinských ozbrojenců, za poslední léta jich zabili nebo zavraždili desítky.
„Celý konflikt se usadí teprve tehdy, když Palestinci změní učebnice a přestanou své děti vést k nenávisti vůči Židům,“ domnívá se Walter Bingham.
Arabové to samozřejmě vnímají jinak – pro ně jsou osadníci lidmi, kteří do země přišli třeba z Ameriky nebo bývalého Sovětského svazu a usadili se v místech, kde Židé s podporou izraelské armády zabírají půdu Arabům, kteří tu žili po staletí.
„Ale naše kořeny v této zemi dokládá Bible a archeologické nálezy,“ slyšel jsem už od desítek osadníků. „Arabové přišli dávno po nás, to oni jsou tu ilegálními osadníky.“
Situaci komplikuje, že osady jsou obvykle regulérní vesnice, tedy plné nejen mužů se samopalem přes rameno, ale především civilistů včetně žen a dětí. Když Arabové zabijí v osadě dítě, Izraelci to vnímají jako další důkaz barbarství palestinských teroristů. Mnozí Arabové pak argumentují, že osadníci dělají ze svých dětí lidské štíty, když je berou do „válečné zóny“.

Osadníky musejí chránit vojáci. Často z toho nemají radost a tvrdí, že by měli hájit samotný Izrael, a nikoli dobrodruhy, kteří se dobrovolně vystavují nebezpečí na nepřátelské půdě.Obávané otázky

Mezinárodní společenství každopádně považuje osady za ilegální a v poslední době kvůli nim jeruzalémskou vládu kritizují i Spojené státy. Vždyť osadníků už je jenom na západním břehu Jordánu více než 300 tisíc, obyvatel v nich přibývá třikrát rychleji než v samotném Izraeli.
Izraelská armáda začala pod tlakem ze zahraničí některá malá ležení bourat. Kolonisté tedy zvolili novou taktiku – mstí se na Palestincích z okolních vesnic. Když armáda zbourá Židům dvě tři obytné buňky, osadníci začnou házet kamení i střílet na arabské vesnice a zapalovat pole a olivové sady palestinským rolníkům. „Oni si to asi někdy ti Arabové zapalují sami, aby pak mohli vinu hodit na Izraelce,“ upozorňuje Walter, když z něj tahám jeho názor. „Tyhle útoky na Araby ale rozhodně neschvaluji, to není dobré,“ dodává a utíká od tématu.
Zabývat se osadnickou problematikou není pro novináře zvenku vždy snadné. Nejde jen o to, že v době nepokojů armáda některé židovské obce uzavírá a jejich okolí vyhlašuje za „uzavřenou vojenskou zónu“.
Některé militantní osady se naprosto brání zájmu i izraelských novinářů – také ti jsou pro ně nepřátelé, kteří prostě nechápou vznešené poslání tohoto hnutí a naopak mu škodí. Zavítat do takové komunity s nepříjemnými otázkami pak může být pro reportéra i nebezpečné. Vždyť někteří židovští extremisté už neváhají útočit nejen na Palestince, ale i na izraelské vojáky a policisty.
Hlavní proud osadnického hnutí ale v posledním roce zvolil jiný přístup. „Snažíme se zejména zahraničním novinářům ukázat náš pohled na věc,“ vysvětluje mluvčí osadnické centrály Aliza Herbstová. „Můžeme jim zprostředkovat přístup do jednotlivých komunit, aby se na vlastní oči přesvědčili o realitě. Ta se totiž často hodně lidí od obrazu, který Většina židovských osad jsou malebné vesnice postavené na strategických kopcíchse objevuje v mezinárodních médiích a který osadníky vykresluje jako hlavní původce blízkovýchodních problémů.“
Židovsko-arabský konflikt o území, které považují oba národy za své, má stovky tváří a snad tisíce různých názorů. Lidé jako Walter Bingham se tu ale musejí cítit jako pověstní kapři ve vodě. Vždyť takhle mi skoro devadesátiletý kmet popsal své novinářské krédo: „Nejraději pokládám otázky, na které se ostatní bojí zeptat.“

Břetislav Tureček, Jeruzalém

Autor je blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu

Snímky autor



  Bajka o sršních
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Přítel muzikálu

   Pořiďte si
 
   Osadnický rozhlasák s pistolí
   Téma