Číslo 41 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Marií Rottrovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ivan Klíma, spisovatel

O sběratelství

O sběratelství a sběratelích se psává nejen ve fejetonech, Karel Čapek má krásnou povídku o sběrateli, pro něhož byly vzácné kaktusy hlavní radostí života, takže je i kradl a – což bylo jistě bolestivé – odnášel je na holém těle. Byl to myslím také Karel Čapek, kdo zaznamenal to, co je ostatně zjevné: že sběratelství je doménou mužů. Ženy sice sbírají kabelky, boty, šaty nebo svetříky, i když jim ale tyhle věci zabírají celé almary, nepovažují je za sbírkové předměty, nýbrž za nezbytnosti své denní potřeby. Dodávám ještě, že děvčata mívají památníčky, do nichž sbírají podpisy a obrázky kamarádek, tetiček a bratranců a také moudrosti typu: „Až života tvého květ se nachýlí, vzpomeň si na svou věrnou Líbu aspoň na chvíli.“ Některé pak postoupí ještě o krůček dál, a sbírají podpisy slavných herců, zpěváků, sportovců, režisérů, politiků anebo dokonce – ale to už je dneska spíše pošetilé – i básníků. Také občas dostávám dopis někdy i z bizarních končin světa a kupodivu, obvykle ještě než obálku otevřu, napadne mě, že to je žádost a autogram. Adresa totiž bývá uvedena krasopisně, jméno odesílatele mi je naprosto neznámé; navíc nahmatám vevnitř tvrdou kartičku, obvykle několik kartiček. Dopis mě ujišťuje, že pisateli uhranulo moje dílo, a proto touží získat můj podpis do své sbírky. Obálka bývá ofrankována občas cizokrajnou známkou, kterou ovšem naše pošty odmítají uznat.

Ale sbírání autogramů je už převážně mužská záležitost.

Jsou ovšem sběratelství daleko výnosnější. Pokud někdo měl dobrý odhad a začal sbírat zcela neznámého Šímu, Kupku či Špálu, které ostatní považovali za potrhlé mazaly, stal se za pár desítek let milionářem. Podobně mohou dopadnout sběratelé známek, gotických řezeb anebo starých automobilů. Soused v mém bývalém bydlišti je sbíral, staré vraky proměňoval v naleštěné elegány, a když uspěl, naplňovaly ho blahem. Tohle sběratelství má jednu nevýhodu, že kromě blahem naplňuje i všechny volné prostory. Soused musel přestavět dům a zřídit si velké podzemní garáže. Z tohohle důvodu je lepší sbírat předměty skladnější. Nedaleko nás bydlel jiný muž, který sbíral staré české loutky, často nádherné řezby s dokonale ušitými kostýmy. Ale i loutky, pokud je sběratel dostatečně zapálený a úspěšný, postupně zaplní byt. Vzpomínám si, že jeho loutky visely v několika řadách prostě všude: v kuchyni, na chodbě a nakonec i na záchodě.

To je další problém sběratelství. Ve snaze získat sbírku co nejúplnější se člověk stává lovcem, který štve svou kořist, a zároveň štvancem, kterého jeho kořist zvolna připravuje o prostor i čas. Kdysi jsem psal o sběrateli, který nasbíral na milion pohlednic. Nejenže musel přikoupit chalupu, kam je ukládal, ale všechen čas musel věnovat třídění, katalogizaci, prostě péči o sbírku. Nakonec už pohlednice nevnímal jinak, než jako součást nekonečného katalogu. V nemocnici jsem kdysi ležel s mužem, který sbíral pivní etikety, měl jich doma, aspoň to tvrdil, na třicet tisíc, byl členem jakési mezinárodní organizace. a díky tomu dostával od pivovarů etikety jejich nových výrobků a také časopis. Časopis byl v angličtině, kterou neovládal. Využil mě jako překladatele a já (nejsem pivař), jsem shledal články k nesnesení nudné. Proč mě mělo zajímat, že jakýsi skotský pivovar si vymyslel nové pivo? Když jsem pohlédl na svého posluchače, spatřil jsem v jeho očích nadšení, které bych si přál aspoň jednou zahlédnout v očích svých čtenářů.

Sbírat lze prakticky všechno: panenky, dresy slavných hráčů, popelníky, šavle, krabičky cigaret anebo aspoň od sirek. František Langer sbíral nejrůznější figurky velbloudů (napsal hru Velbloud uchem jehly) Pavel Kohout zase předměty, na nichž lze spatřit nějakého kokrháče. Některá méně náročná sběratelství zahubil prostě technický rozvoj. Jako kluci jsme sbírali obaly od žiletek. Tehdy ještě neexistovaly holicí strojky ani žiletky s trojím břitem, ale rychle rezavějící plíšky na jednou použití, zato krásně zabalené. Existuje také sběratelství chorobné. Pomáhal jsem své švagrové při výměně bytu stěhovat paní, která sbírala naprosto všechno, co kde našla, takže naplnila svůj byt až do výše ramen starými hrnci, bezhlavými panenkami, kolečky od kočárku, dokonce i ojetou pneumatiku si ve své garsonce uložila.

V televizi ukázali sběratele izolátorů, některé byly opravdu rozměrné. Takové sbírky na rozdíl od loutek vytlačují sběratele z bytu, aniž dosáhne impozantního počtu sbíraných předmětů. Nedávno jsem slyšel o sběrateli, který si postupně zaplnil obývák prázdnými láhvemi. Prý během zimy v pokoji, kde má lahve, topí, zatím co ostatní části bytu nechává nevytopené. Zajímalo mě, co dělá, když opravdu začne mrznout. Odpověď byla nasnadě. Jde si lehnout mezi lahve.

Sběratel se cítí nejšťastněji mezi exponáty své sbírky, proto se sběratelé často nestačí oženit, a pokud se kdy oženili, ženy od nich většinou utekly, protože odmítaly trvale ustupovat známkám, pohlednicím, lahvím, šavlím, panenkám, případně starým telegrafním tyčím.



  O nebezpečné ztrátě paměti
  Jak to vidí Jaromír Štětina
 
   Příběh renesančního mága

   Pořiďte si
 
   A mějte se půvabně!
   Téma