Číslo 43 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jakubem Hrůšou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Topolova Cesta do Bugulmy na CD

Cesta do Bugulmy je první divadelní hrou renomovaného spisovatele Jáchyma Topola (1962). Českou premiéru měla v červnu 2007 v Divadle Na zábradlí a její rozhlasovou dramatizaci uvedla v prosinci téhož roku stanice Vltava. „Fantasmagorickou grotesku o apokalypse Západu a o historických démonech 20.století“ nebo také „rekviem za východní Evropu“ – jak je hra označována – nyní na CD vydává nakladatelství Za tratí ve spolupráci s Radioservisem.

Cesta do Bugulmy původně vznikla na objednávku divadla v Düsseldorfu. To před časem oslovilo několik středoevropských prozaiků, aby napsali drama. Po německé premiéře byla hra inscenována v Polsku, jako scénické čtení ji před dvěma lety uvedlo Divadlo v Dlouhé a Divadlo Na zábradlí ji zařadilo do projektu Československé jaro. (O hře se mluví jako o Topolově dramatickém debutu, už v sedmnácti letech autor ovšem napsal dramatickou satiru na komunistický režim Poslední dny Párska.)

Pro vltavský cyklus Hry nové generace Cestu do Bugulmy upravila a dramaturgicky připravila Kateřina Rathouská a režíroval ji Thomas Zielinski. Apokalypticky laděné drama odehrávající se „za jakési války,kdesi na území Ruska a v – zřejmě blízké – budoucnosti“ vypráví o putování tří katů – děda, otce a syna (Rostislav Novák, David Prachař, Petr Lněnička), na jehož konci je čeká pitevna s ženským osazenstvem (Eva Salzmannová, Vanda Hybnerová), obklopená zapomenutým gulagem s haldami zmrzlých mrtvol. Jedinou původní obyvatelkou lágru je jeho vrchní dozorkyně – soudružka Jerochymová (Bohumil Klepl). „Němcům se strašně snadno ometá o hubu druhá světová válka, koncentráky a vyhlazovací tábory. Ale co máme my, Výchoďáci, za sebou? Co se ví o gulagu? Tak jsem napsal o východní smrti,“ vysvětluje Jáchym Topol.

Masové hroby evropského Východu a totalitní tragédie minulého století Jáchyma Topola fascinují. Jsou námětem i jeho nejnovější knihy, letos vydané novely Chladnou zemí.Bugulma se do názvu hry nedostala náhodou. Za svého pobytu v Rusku v tomto městě pobýval Jaroslav Hašek. „Provokovalo mě, jak si komunisti Haška přisvojili, navíc mi připadalo tajemné, co vlastně v Rusku dělal. On, známý bouřlivák a pijan, v Rusku abstinoval. Osobně si myslím, že vytušil, že kdyby se tam choval jako v Praze, tak ho zastřelí. V jeho povídce Velitelem města Bugulmy jsem našel tresť toho, co je krutý, fanatický bolševismus. Popisuje se v ní, jak do města přijíždí továryšč Jerochym, který lidem řekne: Vy neumíte číst a psát? Dobře, tady je moje pistole a do tří dnů se to naučíte, nebo vás pobiju. My se tomu smějeme, ale taková byla v Rusku porevoluční realita. Tenhle pocit jsem chtěl do hry vtělit,“ řekl Jáchym Topol u příležitosti české premiéry Cesty do Bugulmy.

Další inspiraci autor našel v reportážích Jaromíra Štětiny z bývalých sibiřských gulagů, cení si také Pulitzerovou cenou poctěné knihy Anne Applebaumové Gulag. „Fascinuje mě obrovská neprobádanost Východu. Nás ohromí, když se na Nové Guineji najde nějaký neznámý kmen, a přitom máme divočinu za humny.“

René Kočík

Foto Jarka Šnajberková



  Cesta do Bugulmy na CD
  Pořiďte si
 
   Nejen "vzhůru nohama"

   Navštivte
 
   O začarovaném kruhu
   Televizní glosář