Číslo 51 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Valérií Zawadskou.

 

 

 

 

 

 


 


Trampoty farmářovy ženy

Slavný román Betty MacDonaldové Vejce a já se v letošní posluchačské anketě Četba mého srdce umístil na čtvrté příčce. V interpretaci Taťjany Medvecké ho bude od úterý 15. prosince (vždy ve 22.05) vysílat Český rozhlas 2 – Praha.

Na slepičí farmu posluchače zavede hlas Taťjany Medvecké Americká spisovatelka Betty MacDonaldová (1908–1958) je známá především jako autorka autobiografických humoristických románů. Měla jeden velký spisovatelský dar, a to nebrat se vážně. Ve dvaceti se provdala za Roberta Hesketta (Boba) a odstěhovala se na slepičí farmu, kde nebyla tekoucí voda, elektřina a jedinými společníky jí byly slepice (a Bob). Po čtyřech letech se dvěma dcerkami od Boba odešla. Roku 1942 se provdala za Donalda C. MacDonalda. Nikdy ji neopustil humor, ani ve chvílích, kdy střídala různá zaměstnání, ani když se nakazila tuberkulózou a musela strávit rok v plicním sanatoriu (penicilin už byl sice vynalezen, ale používat se začal až o několik let později).

Román Vejce a já vděčí za svůj vznik náhodě. Na jakési párty se Bettyina sestra Mary seznámila s jistým nakladatelem a živě mu vyprávěla o tom, že její sestra píše knihu. To ovšem nebyla pravda. A tak byla Betty nucena všeho nechat a knihu rychle napsat, aby nedostala Mary do nesnází. Dedikovala ji své sestře, která „vždycky věřila, že kdokoli může dělat cokoli“. Líčí v ní s notnou dávkou sarkasmu období života na slepičí farmě, které pro čerstvě vdanou mladou paní, uvyklou žít uprostřed velké rodiny v civilizovaném světě, muselo být skutečně těžkou zkouškou. Život uprostřed lesů a hor (a tisícovek slepic), kde k nejbližším sousedům to bylo několik hodin chůze, byl pro Betty peklem. Proč se tam tedy Betty vydala? Protože je to úděl manželky. Tak jí to aspoň vštěpovala matka: „Především se přesvědčte, že váš manžel dělá to, co ho baví, a co se pro něj nejvíce hodí, a pak radostně přijímejte všechno, co to obnáší.“ Na těchto lidových pravidlech ženské etiky je založena celá kniha.

Krátce po druhé světové válce bylo čtení o trampotách farmářovy ženy pro čtenáře čímsi jako douškem živé vody. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala ihned bestsellerem, brzy byla přeložena do většiny světových jazyků a dočkala se i zfilmování. Betty i její rodina se stala přes noc slavnou. Následoval další bestseller s názvem Co život dal a vzal. Zúročila v něm zážitky ze sanatoria, přesněji řečeno v jednom z dílů s názvem Morová rána. Pro dětské čtenáře napsala půvabné knížky o paní Láry Fáry. Betty MacDonaldová zemřela na rakovinu ve věku pouhých padesáti let.

Jitka Škápíková, redaktorka ČRo 2 – Praha

Foto Jarka Šnajberková



  Trampoty farmářovy ženy
  Nalaďte si
 
   O propadlém Andělovi

   Televizní glosář Jana Svačiny
 
   Přes Amazonku
   most nepostavíš

   Téma