Číslo 11 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s violoncellistkou.
Michaelou Fukačovou.

 

 

 

 

 

 


 

 

Jaroslav Vanča, scenárista, pedagog FAMU

Jarní nepřináležitosti

Tak nám už leckde sešel z povrchu zemského sníh. To abychom sami uviděli, jací jsme to nezodpovědní bordeláři. Vždycky mne zajímalo, zda-li se ten, kdo někam něco nepotřebného odhodil, případně se toho zbavil pomocí auta či ještě těžší techniky, se v tomto všeodhalujícím ročním mezidobí když ne zastyděl, tak alespoň zakysl nad tímto stavem našich plenérů, intravilánů či urbánních prostor. Jestli si prostě připustil svůj díl odpovědnosti za ten strašný svinčík, jenž se v srdcích citlivějších proměňuje v nelad, v němž nepěkno žít. Ani sebevětší hňup si jistě nemyslí, že petlahve v pangejtech, s kvasícím obsahem, jehož chemických vzorců nedohlédneme, splynou s přírodou v utěšeném souladu. Stává se to očitým problémem právě teď, zanedlouho všechno pozakryje zeleň, a zas to naše milieu bude vypadat snesitelně, tedy aspoň pokud se rozum nezamyslí na tím, co je před smysly milosrdně schováno. Teď, dokud je vše kostlivě holé, si také lépe než jindy uvědomíme, jakým tempem přibylo oněch odpadků v krajině, možná právě tak rychle, aby ochranáři či památkáři nestačili účinně zareagovat a uplatnit své beztak podměrečné pravomoci.

Proč že píši v souvislosti s odpadky také o památkářích? Inu, mám teď totiž na mysli jiné nepřináležitosti, v souvislosti s krajinou ještě nepřehlédnutější a nepatřičnější. Tedy všelijaké ty zbohatlické „barbaráky“, jichž zase od podzimka dosti vyhřezlo v příměstské přírodě! Jejich společným jmenovatelem je, že s okolím nesplynou, protože ani splynout nechtějí, naopak, chtějí upozornit na sebe sama svým agresivním, voluntaristickým sebeprosazováním, mimoděk prozrazujícím i necitlivost, nevychovanost a hloupost stavebníků. Nastejno jako u dítěte, radost z dosažení cíle je zde úměrná radosti z jeho prosazení. Třeba navzdory ostatním, možná že hlavně navzdory, tak to jejich obyvatele nejvíce baví. Nerozhlížejí se kolem, tak jako se neohlížejí na ostatní, z principu. Podobají se jejich – postmodernou či dekonstruktivismem křtěné – baráky právěže plastovým, nestravitelným odpadkům, vyvázaným z tisíciletého požadavku estetické symbiózy a syntézy krajiny s její architekturou.

Dostal se mi do rukou časopis, v němž se jedna taková ego-maniačka chlubí způsobem, jakým se její rodině podařilo zaneřádit dosud nedotčené místo na Brdech, v okolí Zdic. Jak svým „vytouženým“ výhledem do krajiny zmršili výhled jiným. Beze slůvka empatie, pochopení pro druhé popisuje „svůj boj“ jako svaté právo a nárok na bezohledný, indolentní postup vůči sousedům, krajině, zemi. Vychloubá se, jak se jí podařilo zvítězit nad ochranáři skrze ministerstvo, nad sousedy skrze právníky. Zbytnělé ego až příkladně vykazuje vysoký stupeň lidské nezralosti, jakou někdy odhalujeme u textů uchazečů k našim přijímacím zkouškám. Aby nebylo mýlky, dokládají přiložené fotografie, nakolik tento „vyvzdorovaný“ dům hyzdí své okolí a implicitně i duši svých obyvatel.

Na jaře vyhřezlo takových staveb víc. Ani ne tak provokujících, jak by si možná jejich stavebníci a obyvatelé přáli, jako spíše hloupých ve své postmoderní časovosti a prachšpatných ve smyslu harmonie estetického a etického. Časem v těchto staveních a skrze tato stavení vykvasí problém, tak jako žíravina v limonádách pohozených plastových lahví. Tam i zde nejde o problém jedné konkrétní nepřináležitosti, jde o škody na stále ještě naší krajině.



  Hovory s květinami
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Apoštol minoritních citů
   
  
Navštivte
 
   Rukopis poznávám...
   
Pořiďte si