Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Byl jeden Řek...

Jsou otázky, na které nikdy nedostaneme definitivní odpověď. Kupříkladu kam se poděla jantarová komnata, kdo zabil Kennedyho, nebo proč je Řecko na pokraji bankrotu. Zejména poslední jmenovaná věc je naprosto záhadná. Opravdu věříte tomu, že si Řekové žili nad poměry a teď za to mají pykat? Vždyť dělali to, co ostatní: vstoupili do Evropské unie, podřídili se diktátu nadnárodních korporací, které dnes ovládají světovou ekonomiku, a snažili se být tiší a nenápadní. A navíc, v katastrofickém stavu jsou i další země – Itálie, Španělsko, Portugalsko. Proč teď právě Řekové? Někdo napsal, že je z toho mají vytáhnout Němci, ale Němci radí Řekům, aby prodali Akropolis.

Něco mi říká, že se stejně pravdu nedozvíme. Že to dopadne zase jako s tím štěchovickým pokladem. A tak si jenom můžeme povzdechnout: co je to za svět, ve kterém se pravda skrývá tak, že ji musíte dolovat násilím! Cožpak se někdo vyzná v zamotaných ekonomických pletichách, ve spekulacích bank, ve skrytých sítích vlastníků, ve firmách, u kterých se nedoberete majitele? Nevyzná. Ani řecký premiér, který přijel do Berlína prosit o pomoc. A víte, co mu řekli! Aby prodal Akropolis, neobydlené ostrovy a další majetek dal do dražby. Nevím, jak to dopadlo, však také nepíšu zahraničněpolitický komentář.

Chcete zjistit pravdu? Díváte se na vodní hladinu. A co vidíte? Vodu. Ale že to je H2O, musíte z reality vydolovat. Všechno se jenom nějak tváří, ale skutečnost je jiná, než se nám jeví. Zejména pozor na lidi, kteří nás chtějí přesvědčovat o tom, co vidíme! Například na média!

Jaká je pravá skutečnost, musíme zjistit sami. Jako ten Michael Moore. Nedávno se objevil film O kapitalismu s láskou. Michael Moore se v něm pokoušel jít pod povrch věcí a chtěl se zastávat obyčejných lidí. Popsat, co asi tak opravdu prožívají. Konflikty s firmami a bankami, exekuce, rozvrat životních hodnot, tragédie malé i větší. V deníku Dnes napsala známá novinářka: Prosím vás, vždy to vidíme denně v televizi! Je to nuda!

Cynismus, s jakým se redaktoři předních deníků vyjadřují k lidským tragédiím, je blízko cynismu německých politiků, kteří doporučují Řekům prodat Akropolis. Svět se už definitivně rozdělil na syté a hladové. Jedni druhým nerozumějí. Zapomněli na společné lidské východisko.

Odkud jsme vzešli? Nebo ještě líp: Proč tady na světě jsme? Někdo říká, že jsme tady proto, abychom rozmnožovali majetek. Někdo říká, že proto, abychom sebe rozmnožovali. Musíme mít děti a ty budou mít zase děti a ty také budou mít děti a to jediné má smysl. Kdo chce, ať tomu věří, že to je celý náš úkol na Zemi.

Pravdu musíme jako vždy vydolovat, je hluboce skrytá. A ta pravda o tom, proč tady jsme, je jediná: Nevíme. My to nevíme.

Ve chvíli, kdy odhalíte tuto skrytou pravdu a zjistíte, že o ní nemusíte pochybovat, protože ji odhalily už desítky a stovky generací před námi, máte pokoj. Najednou se vám uleví. Jestliže to nevíme, pak je naší povinností chovat se ke všem lidem na světě stejně, usilovat o rovnost všech pod sluncem, o stejné podmínky k životu. A těm, kteří je nemají, pomáhat vyrovnat handicapy. Slušná společnost se pozná podle toho, že pomáhá těm nejslabším. Je smutné, že mohu s jistotou prohlásit, že naše společnost to není. Je smutné, že mohu s jistotou totéž říci o novinářích, kteří mají stejnou povinnost: psát tak, aby pomáhali slabým a potřebným. Místo toho se stavějí na stranu úspěšných mafií.

Každý, kdo píše, měl by odkrývat skutečný stav věcí. Svět se nám jeví jinak, než jaký je doopravdy. Odkrýváme ho, dolujeme pravdu a objevujeme řád zisku, chamtivosti a zla. A jsou lidé, kteří vynakládají velkou energii a úsilí na to, aby nás přesvědčili o opaku. Vydávají velké peníze na zakrývání toho, že demokracie už není demokracie, že růst blahobytu není pro všechny, že jsme ztratili z očí cíl, a nevíme, proč ze sebe děláme otroky. Možná, že Řekové pořád žili, jako se žilo v Řecku dřív, trochu šťastněji a spokojeněji než ostatní. Možná je ani nenapadlo, aby šli do penze v sedmašedesáti jako Němci a klidně chodili v jedenašedesáti, i to je dost. Možná se jim nechtělo štvát se a honit za kariérou a říkali si: Přece nejsme padlí na hlavu!

A jestli se někde stala chyba, tak rozhodně ne u Řeků, ale u plánovačů ekonomických štvanic, kteří nepočítali s lidským faktorem, s rozumem. Jestli nám ještě trochu rozumu zbylo, měli bychom se postavit na stranu Řeků a jejich způsobu života. To my se potřebujeme změnit, ne Řekové.

Možná, že ve chvíli, kdy čtete tento fejeton, je už všechno zase jinak. Určitě se najde chytrý ekonom, který poradí, že by měli Řekové víc utrácet, aby se jim rozhýbala ekonomika, a jiný, který navrhne, že by měli ve všech zemích Evropské unie, nejenom v Řecku, okamžitě zkrátit všechny rozpočty a odebrat všem všechny sociální dávky, zejména chudým, kteří neumějí být úspěšní, přestože se je to snažíme pořád naučit, snížit platy, zrušit další výhody, jako je mléko pro děti nebo léky pro nemocné, protože každý má být zdravý a bohatý.

Možná, že se probudí slepý básník Homér a napíše další Iliadu, která už nebude o Trójské válce, ale o poslední lidské válce mezi rozumem a hloupostí.



  Dotkni se mne
  Jak to vidí František Koukolík
 
   Kacu! Kde se to bere?
   
  
Pořiďte si
 
   Až příliš zelená olympiáda
   
Téma