Číslo 22 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Tomášem Töpferem.

 

 

 

 

 


 

 

Pavel Kohout, ekonom

O nedokonalosti finančních trhů

Věříte, že finanční trhy mají rozum? Stačí se podívat na historii evropské finanční krize. „Euro učiní přítrž zmatkům či krizím na finančních trzích,“ prohlašoval v roce 1999 Thibault de Silguy, hlavní koordinátor zavedení společné měny. „Euro poskytne stabilní a zdravý makroekonomický rámec.“ Trhy mu věřily. Dokonce řadu let. Nechaly se obalamutit do takové míry, že řecký dluh v dimenzi zhruba stovky procent HDP jim nevadil. Trhy se nechaly omámit sliby politiků o růžové budoucnosti. Může někdo tvrdit, že trhy jsou racionální, když věří politikům?
Ještě v létě 2008 prohlašuje tehdejší německý ministr financí Steinbrück, že finanční krize je čistě americká záležitost, která se Německa a EU nijak nedotkne.
V průběhu roku 2009 vzniká akronym PIIGS pro Portugalsko, Itálii, Irsko, Řecko a Španělsko. Anglické slovo „pigs“ znamená „vepři“. Výstižné pro země s vysokými dluhy a rizikem finanční krize. (Jako kdyby to trhy o uvedených zemích dříve nevěděly!) V listopadu 2009 krize skutečně propuká – v Řecku, když se ukáže, že stát dluhové břemeno již neunese. Koncem ledna 2010 nabízí Německo a další státy Řecku politickou a morální pomoc. Finanční pomoc Řecko – podle vyjádření premiéra Papandrea – nepotřebuje. Začátkem března dávají Německo, Francie a MMF dohromady návrh záchranného balíku v hodnotě 45 miliard eur. Řecko tvrdí, že pomoc nepotřebuje. Během dubna krize pokračuje. Je třeba zvýšit objem záchranného balíku na 110 miliard eur. Řecko tvrdí, že pomoc nepotřebuje.
Dne 23. dubna Řecko náhle přiznává, že pomoc potřebuje.
Trhy, v reakci na neschopnost, nepředvídatelnost a nedůvěryhodnost politiků propadají panice. (Asi dříve věřily, že politici jsou kompetentní, konzistentní a důvěryhodní!?)
Přes dva dlouhé týdny politici váhají.
V neděli 9. května 2010 po jedenáctihodinovém (!) zasedání odsouhlasí ministři financí EU záchranný balík pro PIIGS v celkové výši 750 miliard eur (včetně podílu MMF.) Jak bude financován tento balík, když členské země nemají hotovost? Peníze na zaplacení starých dluhů se získají – novými dluhy!
Ještě jinak řečeno: produktivní státy jako Německo, Finsko nebo Nizozemí se zadluží, aby mohly za dotovanou úrokovou sazbu půjčit méně produktivním – Řecku, Portugalsku, Španělsku. Ovšem pozor, je tu jedna zásadní změna, která pozornosti médií uniká. Evropská centrální banka zahájí nákup státních i korporátních dluhopisů. Jak získá ECB peníze? Jednoduše, několika úhozy na klávesnici počítače. Takzvané kvantitativní uvolňování lze do češtiny přeložit jako lití ničím nekrytých peněz do ekonomiky. Tato praxe byla až doposud zakázána na žádost Německa, které s ní mělo začátkem dvacátých let velmi špatné zkušenosti. Německý ministr financí Schäuble byl urychleně hospitalizován. Prý kvůli alergii na nový lék. Dobrá, věřme tomu.
A v reakci na oněch 750 miliard a na ohlášené pumpování peněz euro posiluje, akcie rostou a riziková přirážka na dluhopisech PIIGS výrazně klesá. Umíte si představit silnější popření racionality trhů? Hořká pravda je, že trhy možná občas propadají iluzím, ale politici v iluzích (a lžích) žijí. Pokud jde o schopnost ekonomického rozhodování, trhy jsou stále rozumnější než ekonomika řízená vládou.



  Televize žije!
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Romantik po padesátce je legrační

  
Pořiďte si        
 
  Pestrá smečka kolážistů
  
Navštivte