Číslo 32 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebníkem.
Petrem Vášou.


 

Andrea Hanáčková, publicistka

Plachý abbé v létě rozmarném

Rozhlasová benefice nabízí mnoho možností, jak ve zvuku představit život umělce. V daném žánru vynikala v devadesátých letech Eva Svobodová, velmi hutné črty umí vytvořit Robert Tamchyna.
Hodinová Benefice pro Františka Řeháka, kterou v premiéře 5. července představil Český rozhlas Olomouc, vyzvedla příslušnost k Olomouci jako erbovní znak tohoto herce. Když ho slyšíme v záznamu slavného Lomanova monologu ze Smrti obchodního cestujícího, je zřejmé, čím zaujal Otomara Krejču a proč tolika režisérům stálo za to, zvát si Řeháka ze vzdálené Olomouce na významnější role ve filmu i v televizi.
Autoři – dramaturg Jan Sulovský a režisér Michal Bureš – se ujali role průvodců pořadem a zároveň se pasovali do rolí interpretů Řehákova života a herectví. V původním záměru mělo jít asi o volný rozhovor s drobnými zamyšleními a osobními vzpomínkami. To by ovšem ve studiu musely zřejmě sedět i povolanější persony, například divadelní kritik, filmový režisér nebo třeba herec-kolega. Takto jsou moderátorské vstupy vystlané množstvím klišé a banálními otázkami typu „Jakou roli hraje v životě herce štěstí?“ Až v poslední třetině pořadu věnované Řehákovu rozhlasovému umění jsou poznámky dvou rozhlasáků relevantní. Naštěstí sám herec ve svých vzpomínkách dodává pořadu potřebnou faktografii ve zmínkách o lidech, s nimiž se potkal, a rolích, které nastudoval. Především však František Řehák vždy znovu vrací pořad do žánru benefice, když zazní jeho jemně zastřený hlas, pevný, a přesto křehký, tak dobře usazený ve fýzis svého nositele.
Zjevně vždycky spíše glosující pozorovatel lidí než protagonista hlavních rolí zůstává do paměti zapsán nejen jako plachý abbé z Menzelova Rozmarného léta, ale i svým patrně klíčovým životním rozhodnutím, které z něj napořád udělalo „olomouckého herce“. Toto označení se přitom nestalo synonymem maloměstského mindráku, ale naopak předmětem dobrého životního pocitu i hrdosti.

 



  Potíže s neoliberalismem        
  Jak to vidí Pavel Kohout
 
  Alternativci na cestě...

  Pořiďte si        
 
  Ego a jeho tváře    
  Navštivte