Alena Wagnerová, spisovatelka a publicistka

Nový Prostor – jiný prostor

Kdo by je v Praze neznal? Většinou starší muže a ženy, z nichž nevyzařuje žádný blahobyt a kteří s viditelně umístěnou průkazkou na oblečení nabízejí často trochu nejistě a váhavě časopis bezdomovců a lidí v tísni Nový Prostor. Většina kolemjdoucích se vyhýbá přímému kontaktu s nimi a odvrací zrak, protože je jim setkání s chudobou nepříjemné a prodejce považuje za lepší žebráky, kteří si ze své bídy chtějí udělat kšeft, místo aby šli řádně pracovat. To také prodejci od pasantů tu a tam slyší.

Také já jsem odvracela zrak a snad jednou nebo dvakrát nabídla prodejci oněch dvacet korun, které mu zůstávají ze čtyřiceti, jež časopis stojí, abych uklidnila své špatné svědomí; až jsem jednoho dne Nový Prostor uviděla na stole u své přítelkyně, která měla dokonce svého stálého prodejce, u něhož si časopis pravidelně kupovala. Jestliže jsem očekávala postilu plnou stesků na chudobu, nezaměstnanost, obtíže života bez střechy nad hlavou a nářků nad nedostatky sociální politiky psanou neobratnými pery postižených, pak jsem byla „zklamána“. V ruce jsem držela velice zajímavý a pestrý kulturní časopis, který mi nabízel dobře vyváženou směs témat jak rozhovorem s uvážlivou propagátorkou domácích porodů Ivanou Königsmarkovou, tak i s Lorenzem z holešovického hudebního klubu Cross, kritické úvahy o budoucnosti a další výstavbě Prahy, upozornění na zajímavé výstavy, knihy, události širokého kulturního spektra. Důležité místo zaujímala v čísle samozřejmě i sociální politika v několika fundovaných, kritických, ale věcných a nehysterických člancích a glosách, orientovaná na otázky společného dobra a důvěry, jak na to z českých medií nejsme zvyklí. A číslo uzavírala rubrika Světozor s článkem v angličtině... Na přečtení časopisu mi nestačila půlhodina.

Od tohoto prvního setkání si Nový Prostor pravidelně kupuji a čtu. V jednom z posledních čísel mne tak například zaujalo uvažování o tom, co se v našem kulturním povědomí spojuje se slovem ostrov, fundovaný článek o různých formách a módách zahalování u muslimských žen a článek Škrtám, tedy jsem o nedostatcích rozpočtu nové české vlády.

Nový Prostor je členem International Network of Streetpapers, Mezinárodního sdružení pouličních časopisů, které dnes existují na celém světě. Byla to originální idea spojit s vydáváním časopisu sociální službu, být pomocnou rukou podanou lidem v nouzi tím, že prodejem časopisu mají možnost získat základní prostředky k životu. Proto se také neprodává na stáncích. V České republice vychází Nový Prostor od prosince 1999. Kromě Prahy a Brna je k dostání také v Plzni, Hradci Králové, Budějovicích, Ostravě, Třinci, Olomouci a Pardubicích. Vychází v nákladu mezi patnácti a šestnácti tisíci výtisků. Tam, kde k dostání není, je možné si jej předplatit, polovina předplatní částky pak plyne do sociálního fondu sdružení. Na dnešním českém mediálním trhu představuje Nový Prostor sympatickou alternativu svou občanskou a sociální orientací. Přesvědčte se sami.



  Rigoletto v High Definiton        
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  Jazzová esa...        

  Navštivte        
 
  Nemrtvý, nebo stále živý?      
  Téma