Číslo 6 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Dušanem Kleinem.



 

 


 


Jiří Vejvoda, publicista

Když Bulhar miluje Brazilku...

...je to slyšet od rána do večera ve vysílání Bulharského národního rozhlasu. Alespoň před časem tomu tak bylo – a nešlo jen o jednoho zamilovaného moderátora, ale hned o celý redakční tým: „Pátou největší zemi světa nejspíš povede žena s bulharskými kořeny!“ burcovalo zpravodajství. „Kdo je Dilma Rousseffová, která má vládnout deváté, ale zanedlouho už sedmé největší ekonomice světa?“ ptali se publicisté a nabízeli bezpočet informací v řadě pořadů. Národní hrdost, která se státem financovaného vysílatele zmocnila na podzim loňského roku, byla dojemná i úsměvná zároveň. A kulminovala ve chvíli, kdy bylo všechno jasné: jejich favoritka především díky podpoře svého ochránce a předchůdce ve funkci s přehledem zvítězila a 1. ledna 2010 byla slavnostně uvedena do úřadu.
Přitom však, dlužno přiznat, BNR především v ekonomických rubrikách správně připomínal, že v minulém roce mnoha voleb, parlamentních či prezidentských, byly ty brazilské – snad kromě britských – zřejmě nejdůležitější: „Tento ohromný stát, který až překvapivě odolává globální krizi, čekají velké výzvy. Mistrovství světa v kopané, letní olympiáda, ale především potřeba udržet nadějný hospodářský růst,“ shodovaly se bulharské komentáře na rozhlasových vlnách. A usoudily, že ani „první ženě v čele rozvíjející se velmoci, která už nyní čítá kolem dvou set milionů obyvatel, se nevyhne věčný boj s chudobou a kriminalitou“.
Poněkud na úkor věcnosti však přesto převládalo neskrývané nadšení nad životním příběhem „naší Dilmy“. Její otec, bulharský právník a komunista, utekl koncem dvacátých let minulého století přes Francii do Jižní Ameriky, uspěl tam v podnikání a oženil se s Brazilkou. V „rozlehlém domě se třemi sluhy“ v Belo Horizonte vychovávali od konce roku 1947 také dcerku, která se za studií v šedesátých letech přidala k zakázané levici, „byla tři roky vězněna a mučena elektrickým proudem“. Po mnoha životních peripetiicích – „prý překonala rakovinu, dvakrát se rozvedla a letos se stala babičkou“ – ji oblíbený prezident Lula da Silva jmenoval roku 2005 šéfkou svého kabinetu, což se „v Brazílii, která nemá premiéra, rovná pozici místopředsedkyně vlády“. A když brazilský ústavní soud těsně před volbami zjednodušil přístup nejchudších k urnám a zřejmě tím definitivně předznamenal vítězství Rousseffové, bulharské vysílání to se zjevným uspokojením oznamovalo.

Že se přitom tak trochu pozapomnělo na zásadu vyváženosti? Bráno dogmaticky, možná. Ovšem už Sartre nad tímto pojmem kdysi odfrkl: „Pět minut pro židy a pět minut pro Hitlera, to je ta vaše vyváženost?“



  Jeseník je blízko           
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Webové rádio pro gurmety    

  Nalaďte si  
 
  Den Drážďan na Vltavě    
  Téma