Číslo 7 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s harfistkou.
Kateřinou Englichovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Miloš Doležal, básník a publicista

Jektání duše a nebe v Osvětimi

Byla to malá výprava: filmový režisér, archivář, distributor syrečků a já. Jedno auto a čtyři různá vidění světa. Jeli jsme do Osvětimi. Přesněji do Auschwitzu. Nesměřoval jsem tam poprvé ani naposledy, ale nikdy jsem to prokleté místo neprošel s očitým svědkem, s přeživším, jehož oči musely vidět rozbujelý nádor německé zvrhlosti, ten strojově fungující systém vraždění v plném „běhu“. U koncentráčnické brány jsme měli sraz s Milanem Zapletalem, brněnským lékařem, který má na předloktí vytetované číslo 135 362. Noc předtím jsme strávili v Těšíně, v jednom očouzeném hotelu s oprýskanou omítkou snad ještě z dob mocnářství. Nedalo se usnout. Z přízemí ducala diskotéka a z nedalekého železničního nádraží se nesla hlášení o příjezdech a odjezdech. A při každém přejezdu vlaku se jemně rozdrnčely okenní tabulky. Podobně jako před sedmdesáti lety, kdy Těšínem projížděly transporty napěchované lidmi – včetně rodiny Zapletalovy – směr Osvětim, Treblinka, Chelmno. To drnčení oken mi připomínalo jektání zubů, jako když je vám zima nebo jste v šoku.
Ráno v Osvětimi, olše a topoly bez listí, den s mdlým sluncem. Se synem dorazil Milan Zapletal, skromný a vitální ramenatý muž. Na vyasfaltovaném parkovišti: tehdy tady někde stříhání do hola, dezinfekce, na nohy dřeváky, na tělo hadry a tetování, dnes srdečné vítání. Známe se delší dobu a pro rozhlas už jsme společně připravili řadu pořadů. V kalužích se odrážejí cihly lágrových budov i jednorožce topolů a mezi nimi šestaosmdesátiletý pan Zapletal. Na lagerstrasse předvádí, jakým způsobem tu nosil velké kotle s vodovou polévkou z lágrové kuchyně do baráků. Rychle počítám, kolik mu tehdy bylo... Ani ne devatenáct let.
Zapletalovi bývali v moravském Podivíně váženou rodinou. Sokolové, masarykovci, otec stavitel, maminka učitelka, tři bratři Libor, Lumír a Milan rozličných zájmů a talentů, studující na gymnáziu. Po okupaci se jeden z nich, tehdy již vysokoškolák Libor, rozhodl za souhlasu rodiny opustit ilegálně republiku. Po bojích ve Francii se v Británii dobrovolně přihlásil pro plnění zvláštních úkolů v okupované vlasti – k parašutistům – a v dubnu 1942 byl v rámci paraskupiny Bivouac vysazen do protektorátu. Bohužel po několika dnech byl na základě udání zatčen českou policií a předán brněnskému gestapu. Tehdy se rozhodl k velmi riskantní, ale jediné možnosti – naoko souhlasit s prací konfidenta, ale při nejbližší příležitosti zmizet do ilegality a dostat se zpátky do Anglie. Za pomoci rodiny Libor gestapu uprchl, skrýval se a pod jiným jménem se pokusil dostat do neutrálního Švýcarska. Mezitím však brněnské gestapo rozhodlo o likvidaci celé rodiny Zapletalovy. Rodiče s bratrem Lumírem byli deportováni do Osvětimi. Milan v lednu 1943 obdržel z velitelství KL Auschwitz velký kufr s průvodním dopisem, že se jedná o pozůstalost po zemřelém otci. Z kufru vytáhl téměř nový tvídový oblek, který ale otci nepatřil. Všiml si, že nohavice luxusního obleku jsou postříkané řídkým světlým blátem. Až později mu došlo, že to bylo bláto z rampy v Birkenau. Za čtrnáct dní mu přišly z Osvětimi dvě zprávy – zemřela maminka a lístek od bratra Lumíra s adresou block 21a. Následně byl chycen a popraven bratr Libor a čerstvý maturant Milan jako poslední z rodiny deportován směr Auschwitz.
Stojíme s Milanem Zapletalem mezi bloky v zadní části tábora. Tady někde stál to své první osvětimské odpoledne. Teď ukazuje na barák za námi a vypráví: „Najednou se otočím a vidím, že stojíme před barákem 21a, které jsem znal z bratrova lístku, a tak jsem se zeptal procházejícího vězně, zdali nezná Lumíra. Pokýval hlavou. Lumír za chvilku přišel a špitl mi, abych se hlásil k lékařské prohlídce s předstíraným zánětem slepého střeva a že budu přijat na jejich nemocniční blok 21. Takováhle pomoc a štěstí hned první den!“
Vstupujeme do bloku 21a, kde je dnes holandská expozice. Veliké fotografie s texty. Vyplňování prázdna po hrůze. Pan Zapletal ukazuje, kde se spalo a umíralo. Za jeho svědectvím i fotkami se rozléhá další skutečnost. Ve spodní velké místnosti je pod sklem halda nádob a hraček a vedle přes chodbu betonový „pokoj“, kde prof. Klauberg z Královce prováděl pokusy na ženách. Ptám se pana Zapletala, jestli tady pro něj existovalo nebe nebo zda to byla jen prázdná díra. Hovoří plaše o tušené pomoci shůry. Najednou se zastavuje. Dřepne si v údivu ke kamnům: „Podívejte, ty tady zůstaly! V nich jsem pálil papírové obvazy prosáklé hnisem a krví, které nechtěly hořet.“ Otevře zrezlá dvířka. Vypadne hromada prázdných obalů od Snickers. Do západu slunce procházíme pole hrůz v Birkenau. U prastaré, vykotlané a zkroucené jabloně na jednom z palouků za poslední plynovou komorou pan Zapletal vzpomíná na rodiče. Za soumraku, ve kterém nám jektá duše, se vpíjíme do tmy.
Asi za čtrnáct dní mi listonoš přinesl dopis od pana Zapletala, ve kterém mezi jiným píše: „Vážený příteli, asi jsem Vám neodpověděl úplně na otázku, zda bylo v Auschwitzu nebe. Tedy: jedno nebe v Auschwitzu bylo. Někdy modré, někdy šedivé a deštivé, ale vždycky ušpiněné páchnoucím kouřem z krematorií. Ptáci tam nelétali. Ale ten skřivan, co zpíval cestou na nádraží, během transportu do Buchenwaldu, byl skutečný. Druhé nebe měl každý sám v sobě, přinesl si je do tábora s sebou. Byla v něm naděje, nejkřehčí a nejzranitelnější z milostí; bylo nutné ji stále udržovat při životě. Láska na tom byla stejně, neprojevovala se často, ale žila. Víra však byla to nejsilnější, co pomáhalo a pomohlo přežít s čistým svědomím. Byli i takoví, kteří o tom nevěděli. Ovšem i takoví, kteří v sobě nosili peklo. Ale vy jste se ptal na nebe.“



  Mahler ze San Franciska           
  Nalaďte si  
 
  Stav věcí Davida Kollera    

  Pořiďte si  
 
  Škréta obsáhlý a unikátní    
  Navštivte