Výstřední? Geniální? Tichý!

Fotoaparáty si vyráběl z papundeklu a sklíček od brýlí, vizáží něco mezi bezdomovcem, opilcem a šílencem, budil strach i pobouření... Před pár lety se však jeho barabizna v Kyjově stala poutním místem kurátorů, novinářů a sběratelů z celého světa. Miroslav Tichý, jedna z nejbizarnějších postav české fotografie, loni vystavoval v pařížském Centre Pompidou a za jeho zažloutlý snímek byste zaplatili i deset tisíc eur.

Dnes už čtyřiaosmdesátiletý svéráz posedlý erotikou začínal jako malíř, po válce studoval na pražské AVU, ale po roce 1948 studií zanechal a stáhl se do ústraní. Postupně malířství opustil a od šedesátých let už jenom fotografoval – a výhradně ženy. S primitivními aparáty skrytými pod kabátem či svetrem vyhledával plovárny, tržiště, fotil v obchodech, na ulicích. Okolí ho považovalo v lepším případě za nonkonformistu, v horším za šmíráka, komunisté se ho pokušeli zavřít, ale nakonec se vždy ocitl „jen“ v blázinci. Časem zpustnul a podobně jako on vypadaly i jeho fotky, nad nimiž s oblibou svačil a popíjel a které v domě ponechával napospas prachu, vlhkosti i myším.

Stovky přesvětlených, nedoostřených a poškrábaných obrázků by kromě pár Tichého přátel veřejnost asi nikdy nespatřila, nebýt toho, že jeho dílo objevili v cizině. A tak zatímco u nás je fotograf stále vnímán jako další z mašíblů, v zahraničí už jsou jeho snímky součástí sbírek předních muzejních institucí i předmětem zájmu spekulantů.

Papundeklák pod košili a vzhůru do ulic...       Fotografie Miroslava Tichého jsou v Praze k vidění vůbec poprvé

Voyeurská tvorba Miroslava Tichého oplývá poetikou ne nepodobnou kouzlu nechtěného, jaké známe z fotek, které za minulého režimu pořizovali příslušníci Státní bezpečnosti při sledování disidentů a jež vyšly i v publikaci Praha objektivem tajné policie. Také ze záběrů všech těch Tichého maloměstských paniček, slečen, ba i pionýrek dýchá normalizační šeď, nuda, rezignace a technická nedokonalost snímků jen násobí jejich autenticitu. Do 6. března je dvě stě padesát z nich vystaveno v prostorách Galerie hlavního města Prahy na Staroměstské radnici. Nenechte si je ujít.

Milan Šefl



  Století Otakara Vávry           
  Téma  
 
  Výstřední? Geniální? Tichý!    

  Navštivte  
 
  I když sťatej, přece svatej    
  
Pořiďte si