Číslo 15 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s muzikologem.
Alešem Březinou.



 

 

 

 

 



 

Andrea Hanáčková, publicistka

Meteor v mobilu

V debatě, která se v současné době vede o stanici Český rozhlas 2 – Praha, mě nejvíc zaujal podotek jednoho z posluchačů, který za nejlepší pořad stanice označil Meteor, populárně vědecký magazín, který se do éteru vypravuje pravidelně od roku 1962. Věrný posluchač tvrdí, že má v mobilu nahraných 123 dílů Meteoru (a v čase, kdy vyjde tento text, to bude ještě o dva tři více), pod nimiž je autorsky i moderátorsky podepsán Marek Janáč. Toto jméno budiž v úvaze o Meteoru zdůrazněno, neboť je v současné chvíli alfou i omegou tohoto magazínu.
Marek Janáč nespadl z nebe. Jeho zájem o vědu a techniku je dlouhodobý, prověřený magazíny i jednorázovými příspěvky na Radiožurnálu i Leonardu. Meteor sklízí plody dlouholetého růstu zpravodaje, reportéra a dokumentaristy, technicky vynalézavého a s oblibou experimentujícího. Tu a tam v Meteoru zazní úryvky ze starších Janáčových prací – Válečného dekameronu mapujícího druhou světovou válku nebo Divnopisu o jazykovědném aspektu názvů českých vesnic a měst. Systematicky mapuje v seriálech i jiné oblasti – středověkou filozofii nebo etologii.
Důslednost oceníte na webových stránkách Meteoru, kde k téměř každému článku najdete odkazy, citace, zdroje, videa a zajímavosti. Zjistíte, že český Meteor brouzdá v nejnovějších objevech časopisu Nature a že je často svědkem unikátních okamžiků, například ve chvíli vědecké radosti z úspěšných pokusů s protony v urychlovači. Největší doménou Meteoru jsou reportáže. Janáčovi se daří vyhledávat špičkové vědce, kteří umějí svou práci poutavě popsat. Se smyslem pro detail jim autor často pomůže, a tak se i otvírání hrobu Tychona de Brahe mění v detektivku a nález zubu či kníru rovná se v dané chvíli objevu aztéckého pokladu.
V čase bezbřehé žoviality působí mile vztah, který je nastolen mezi dvěma moderátory. V nejlepší tradici výchovně vzdělávacích pořadů šedesátých let a v duchu gelovského pásma si muž a žena ve studiu (Marek Janáč a Kateřina Březinová) vykají a při drobných hrách, úsměvném poučování a špičkování je stále přítomna vzájemná úcta, humor i jemné gentlemanství.
Jedním z klíčových znaků Meteoru je dlouhodobě přesah z rozhlasového vysílání k posluchačům, aplikovatelnost poznatků do praxe, interakce s posluchači. Po známých projektech s černými čápy běží v současné době seriál Jak vám štěká papoušek.
To, co v mých očích staví Meteor vysoko nad současnou rozhlasovou produkci, je snaha primárně svět nehodnotit, ale především ho popisovat. Důvěra v posluchačskou inteligenci a náročnost. Hravost, která nevylučuje vysokou odbornost a zároveň srozumitelnost. Jasné zacílení a zřejmá koncepčnost práce. Také spolehlivost, předvídatelnost a zároveň prostor pro překvapení. Kultivovanost projevu moderátorů a bohatá čeština v průvodním slově. A ještě snad něco, co můžeme nazvat podivně „rozhlasovostí“ – práce se zvukem, prostor pro fantazii a představivost, hledání specificky rozhlasových prostředků vyjádření. V čase, kdy rozhlas přejímá televizní formáty především ve snaze zvýšit poslechovost tím, že nabízí něco, co lidé znají odjinud, je to vzácná, byť zdánlivě samozřejmá vlastnost rozhlasového pořadu.



  Básník ticha Pavel Z.
  Nalaďte si  
 
  Skvělý hlas mizerné doby

  Pořiďte si  
 
  Afrika v Pelléově vile
  Téma