Moderátorku Zuzanu Burešovou vychoval rozhlas, dnes ji však vídáme hlavně v televizi – vedle pořadů z cyklu 13. komnata připravuje i čtvrteční Televizní akademiiBýt silnější o zkušenost druhých

Zuzanu Burešovou dobře znají rozhlasoví posluchači i televizní diváci. Své jméno a svůj um spojila s veřejnoprávními médii, kde se vždy záhy vypracovala mezi nejoblíbenější moderátorky. V současnosti pracuje na několika televizních pořadech, pravidelně především na Televizní akademii. Jako moderátorku té čtvrteční ji na obrazovkách vídáme týden co týden. Televizních aktivit má Zuzana více, nezapomíná ale ani na své rozhlasové působení.

Dnes už ale z rádia váš hlas nezní tak často jako dřív...
Rádio mám spojené s prací, která mě bavila nejvíc. S  lidmi, které jsem ráda potkávala, se zvláštní atmosférou vysílacích studií. Je to nepopsatelné. To zná každý rozhlasák, který z rádia odejde a pak se tam vrátí na kus řeči. V rádiu jsem teď jenom návštěvník.

Měla jste svého rozhlasového nebo televizního guru, něco jako vzor?
Do rádia jsem nastoupila v září roku 1989. Všechny hlasy tehdejších moderátorů, hlasatelů a redaktorů jsem měla dobře naposlouchané. Svůj naprosto osobitý styl měli třeba Aleš Voves, Karel Mastný, Miroslav Kaiser, Pavel Kudrna, Eliška Valová nebo Jaroslav Hausdor. Právě ta nezaměnitelnost se mi líbila. Z televizního prostředí se mi vybavují hlavně sportovní komentátoři. To pro mě byly hvězdy. S bráchou jsme rádi sledovali přenosy z olympiád, hokejových mistrovství nebo třeba skoků na lyžích.

Jak se vám zamlouvá formát Televizní akademie?
Je to příjemné pásmo dokumentů. Jsme tam jakýmisi průvodci, kteří zvou diváky k pořadům z různých oborů a prostředí. Máme i prostor pro hosty, což nás baví asi nejvíc.

Čtvrteční téma Lidé a společnost jste si vybrala sama nebo vám bylo přiděleno?
Dramaturgové si vytipovali určitý okruh lidí, které oslovili. Pak jsme prošli konkurzem. Tehdy už jsem v televizi připravovala diskusní pořad Rodina a já, který je o partnerství, rodičovství, škole. Právě na jeho základě mě oslovili.

Máte svobodu při volbě témat a hostů?
Snažíme se společně s dramaturgyní Ivankou Sovišovou vybírat hosty, kteří mají vztah k vysílaným dokumentům Televizní akademie. Měli jsme například téma hazard, pozvali jsme proto Michala Horáčka, o vězeňství přišla promluvit ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková. Tito lidé vždycky téma rozšíří o svoji konkrétní zkušenost. A to, věřím, diváci vítají.

Televizní akademie má trochu nešťastnou vysílací dobu. Dá se s tím něco dělat?
Je to pravda. V půl třetí odpoledne nemůžeme očekávat, že bude před obrazovkami nabito. Od září by se mělo vysílání Akademie posunout o jednu hodinu, za což jsme rádi.

Sledujete své kolegy vysílající další dny? A co jim říkáte?
Se zájmem jsem se na každého podívala. Všichni jsou profesionálové s dlouholetou zkušeností před mikrofonem a kamerou. Je to příjemné podívání. Jenom by to chtělo jiný vysílací čas, aby se o tom přesvědčilo víc lidí.

Jistě není náhoda, že většina moderátorů Televizní akademie vzešla z rozhlasového prostředí…
Všichni jsme pracovali v rádiu a dokonce jsme také všichni dělali ranní vysílání v České televizi. Kdykoliv se potkáme, máme na co vzpomínat. Rozhlasáci měli vždycky dobrou pověst a spousta lidí, kteří pracují v televizi, začínala v rádiu.

V čem pro vás bylo rádio dobrou školou?
Rozhlas byla ta největší škola, jakou jsem mohla dostat. A vlastně z toho čerpám dodnes. Když jsem do rádia nastoupila, začala jsem u psaní krátkých zpráv, chodila po tiskovkách, natáčela rozhovory a tím největším úspěchem pro mě byly vstupy krátkovlnnou vysílačkou a pak přenosy. Trápila jsem se při špatně položené otázce, při breptech. Rádio mě naučilo hlavně pokoře a úctě k téhle profesi.

V televizi se mimo jiné podílíte i na pořadu 13. komnata. Jaká je ta vaše?
Záleží na tom, jak se vyspím... Ale teď vážně. V každém životním období prožíváme nějaké problémy, které máme uzamčeny ve své duši, nebo, chcete-li, ve třinácté komnatě. Jde jenom o to najít ten správný klíč, abychom mohli říct, že už jsme v pohodě. Taky jsem takovými obdobími prošla a další  mě možná ještě čekají.

Šla byste se svou třináctou komnatou do televize?
Pokud bych překonala problém, který má více lidí a mohla bych jim dát sílu a inspiraci, tak určitě. Příkladem je třeba triatlonista Tomáš Slavata. Neměl vůbec pohodové dětství. Když mu bylo jedenadvacet, vzal si z dětského domova dva své synovce a vychoval je. Mohl skončit ve vězení, na drogách, ale svoji těžkou zkušenost z dětství přetavil a zachránil sebe i dva malé kluky. Podle ohlasů měl právě pořad o Tomášovi obrovský dopad. Po vysílání dostal stovky e-mailů, lidi jeho příběh zasáhl a možná inspiroval.

Co dávají setkání s lidmi, se kterými točíte 13. komnatu, vám osobně?
Každé setkání je něčím výjimečné. Jedno ale mají společné. Všichni, které jsme zpovídali, nefňukají. Zní to asi zvláštně. Občas máme všichni tendenci se litovat, stěžovat si na svůj osud, vymlouvat se třeba na těžké dětství. Ti, kteří stáli před kamerou, otevřeně mluví o tom, jak se jim podařilo z té pasti, kterou jim osud připravil, vymanit. Toho si moc vážím. Síly těch lidí. Jejich zkušenost může posílit každého z nás. Během natáčení jsem si také ověřila, že čím větší osobnost, tím skromnější člověk. Příkladem je setkání s Danou Zátopkovou a Jiřím Raškou. To jste potom doslova hrdí, že takové osobnosti náš národ má.

Spřátelila jste se s někým na základě natáčení?
Často si po natáčení slibujeme dotočnou, tedy že si spolu po odvysílání 13. komnaty posedíme a bez kamery a mikrofonů popovídáme. Teď plánujeme setkání s tenistkou Helenou Sukovou. Má takový suchý, černý humor a to mi moc vyhovuje.

Je něco, z čeho máte strach?
Strach mám určitě z nemocí a zlých lidí. Jako máma budu mít i doživotní starost, aby nic zlého nepotkalo mé děti.

Prý mezi vaše koníčky patří rodina, pes a sport. V jakém pořadí a kolik máte na své záliby času?
Rodina je na prvním místě. Sport je v mém věku už životní povinnost. Pravidelně chodím cvičit a už se nesnažím hledat výmluvy, proč do posilovny zrovna dnes nemůžu. Příjemné jsou taky procházky se psem, které jsou vlastně taky o posilování. Váží stejně jako já, a tak jsme ráda, když domu dorazíme oba a pokud možno společně...

Tomáš Pilát, publicista



  Zoufalci v České televizi
  Dívejte se
 
  Respect s šamany...

  Navštivte  
 
  Femme fatale v osidlech tvorby
  Nalaďte si