Číslo 25 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s ekonomem.
Tomášem Sedláčkem.



 


Jiří Vejvoda, publicista

Volný kurz rádia France Inter

V bankovnictví je termín volný kurz synonymem pro neregulovaný pohyb deviz; na mediální scéně se tímto pojmem hříčkovitě inspirovalo obsáhlé interview na vlnách veřejnoprávní rozhlasové stanice France Inter, vysílané od roku 2003. Jeho protagonistka měla totiž každou neděli od sedmi do osmi večer naprosto volnou ruku ve výběru hostů i otázek. Moderující novinářka Anne Sinclairová byla tehdy už „těžkou vahou“ francouzské publicistiky a pořadem Libre Cours navázala na svou podobně koncipované televizní talk show, jíž si v devadesátých letech vysloužila přezdívku „francouzský Larry King“. Defilé zpovídaných bylo více než působivé: pozvání před kameru TF 1 rádi přijali nejen Francois Mitterand či Nicolas Sarcozy, ale také Bill Clinton a jeho žena Hillary, Michail Gorbačov nebo Šimon Peres, Helmuth Kohl i Gerhard Schröder. V rádiu se Anne Sinclairová úmyslně vydala jiným směrem – zvala před mikrofon méně slavné, ale vnitřně bohatší osobnosti, neboť po letech strávených rozhovory s politiky si už „o světě mocných nedělala sebemenší iluze“. Jak prorocké…
Plnoformátová stanice France Inter vznikla po druhé světové válce se záměrem vysílat „do světa i domů“ pořady, které budou „zároveň inteligentní a srozumitelné“. Několikrát změnila název, což nebývá zrovna šťastné: z původního Paris-Inter na France I. roku 1958 a o pět let později, po spojení s France II., konečně do nynější podoby. Přitom však – věrna svému zadání – dokázala porážet v poslechovosti privátní konkurenci, protože je dodnes sice uměřeně uvolněná, ale přitom v každou denní dobu bezpodmínečně obsažná. France Inter dokáže zaplatit moderátorské hvězdy, ale vyžaduje po nich kvalitu, jakou se až do 30. září 2007 vyznačoval i Volný kurz. Tehdy se Anne Sinclairová podruhé vzdala své mediální kariéry kvůli manželovi.
Ano, mohla si to dovolit; jako vnučka bohatého galeristy, který spoluobjevil Picassa, získala pohádkové dědictví a vlastní domy v Paříži, Washingtonu i v Maroku. Opustit práci, v níž se realizovala a vynikala, však přesto nebylo snadné. Když se její muž stal ministrem, hrozil jí ovšem střet zájmů; poté jej následovala za moře. Už záhy měla spolufinancovat jeho prezidentskou kampaň... Pokud ale nyní zazní ve vysílání France Inter jméno Dominique Strauss-Kahn, možná své milované rádio vypíná.



  Eskymo jako western
  Navštivte
 
  Básník jako Job i Orfeus

  Nalaďte si  
 
  2010 – objevení Naardenu
  Téma