Číslo 25 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s ekonomem.
Tomášem Sedláčkem.


 

 

 

 

 


 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Kdybych já, račte odpustit..

Některé písničky mi v mládí sáhly na duši a do konce života mi při prvních tónech a slovech položí na rameno pracku, až se zachvěju. Často jsou to písně s texty Jiřího Suchého. Kamarádi, Barová lavice, Tulipán, Jó, to jsem ještě žil... (Dokud ještě žiju, přiznávám a vyznávám, že jsem tohoto básníka od dospívání až do teď tajně milovala, což trvá.) Neposedná mysl si ale dělá se slovy co chce, parafrázuje, co se jí zažere do paměťových stop. V poslední době je to povzdech barové lavice; kdybych já, račte odpustit... Teď pozor; přejíždíme z krajiny poezie do reality posedlé tmou.
Pozorujete-li činnost packalů, máte sto chutí vzít je pravítkem přes hnáty a ujmout se práce sám – tedy aspoň v představách, při bdělém snění. Kdybych já, račte odpustit... byla klíčovou personou v čele státu, pozorovala bych bystře jako surikata nepřátelské prostředí, zásadně bych nikomu nevykládala, co si myslím, koho a jak chci zmáknout, kdo mi fandí, jak vysoko to chci dotáhnout. Politika je minové pole, na tomto území je nebezpečné svěřování, poskytování nadbytečných informací. Hleděla bych si své práce, svého úřadu, promýšlela bych, co je třeba udělat pro lidi, aby to bylo dobře, spojence bych hledala nenápadně, tajně, protože dělat dobré věci v politice vyžaduje ostražitost a správné načasování. Nejhorší je rozžvaňování. Bere čas, sílu, snižuje respekt, nastartuje předčasný útok protivníků, posměch médií. Ostatně nikomu z vypráskaných kolegů bych nedůvěřovala, všechny, hlavně pak různé přímluvce a manipulanty bych si nahrávala, ale ne tajně, jako ti bezostyšní fízlové a zákeřní falešníci, ale na mém stole by viditelně kraloval diktafon jako cedulka s nápisem: dej si pozor na hubu (s prominutím), takže bych byla nepoužitelná pro zákulisní pletky a nestala bych se hejlem – tedy doufám. Kdybych já, račte odpustit, byla aktérkou nejvyšší politiky, byla bych James Bond v růžovém kostýmku. Na té fiktivní postavě se mi líbí, že nežvaní, neštajfuje se a nenaparuje, nechlastá, ale především rychle a fikaně myslí, zásadně nedůvěřuje, je ve střehu, efektivně jedná.
Chtělo by to víc starých osvědčených ctností vůbec, víc mužnosti, pánové, říkám si, když sleduji při strkanicích a podrazech ty sebestředné figurky opojené pobytem na pofidérním výsluní a blízkostí státní pokladny, do níž lze hrábnout. Je třeba konečně natvrdo říci: sám sebou se opájí hlavně blbec, člověk bystrý má od sebe odstup a nad situací nadhled. Horší než rozžvaňování je ovšem v Čechách kradení, masivní odporné úplatkářství, ta rakovina, která ničí zdravé buňky v těle země, ujídá občanům z mísy, hnusné jsou hltavé monstrozní krádeže, kvůli nimž se stydíme za náš stát, propadáme marasmu a závidíme kamarádům, kteří kdysi emigrovali a žijí v celkem slušných zemích. Představuji si někdy, jak bych se otáčela ve vyšších patrech politiky poté, co by packalové, žvanivci a korupčníci dostali pravítkem přes hnáty a politika by se stala doménou slušných, poctivých lidí, kteří mají zájem na tom, aby země vzkvétala a lidi nechudli a nebyli okrádáni, podražení, naštvaní. Byla by to pěkná a užitečná práce.
Ten verš; kdybych já, račte odpustit, pokračuje: básníkem snad se mohla stát, nedala bych si chvíli klid, a musela bych psát a psát...
To je ovšem také pěkná a hlavně nezávislá práce. V samotě, tichu, v němž se daří přemýšlení, vymýšlení a dennímu snění... Například snění o fungujícím státě s imponujícími osobnostmi v čele, které se umějí domluvit. Ale co se zdá, je sen.



  Eskymo jako western
  Navštivte
 
  Básník jako Job i Orfeus

  Nalaďte si  
 
  2010 – objevení Naardenu
  Téma