Číslo 32 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Milošem Urbanem.




 

 

 

 

 

 

 


Jak se žije bez Boha

Redaktor polského deníku Gazeta Wyborcza a spisovatel Mariusz Szczygieł se u nás stal díky bestselleru Gottland bezmála celebritou. Jeho knihy reportážních esejů o Češích a novodobých dějinách jejich totalitami sužované země se tu prodalo třicet tisíc výtisků, autor obdržel cenu ministra kultury za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a nadto třeba pozvánky do nejpopulárnějších televizních talkshow. Už tak ohromující úspěch vynikne ještě více, uvědomíme-li si, že „vyslanec češství v Polsku“ psal v Gottlandu převážně o době, k níž se nejenže neradi vracíme, ale dokonce se ji často snažíme rovnou vymazat z paměti, tedy o normalizaci.

Zatímco Gottland se většinou ohlížel, nová Szczygiełova kniha Udělej si ráj (vydávají nakladatelství Dokořán a Máj) zkoumá Čechy dneška a především jejich vztah k víře. Otázka „Jak se vám žije bez Boha?“ je v trojici rozsáhlých reportáží, které tvoří podstatnou část svazku, mnohokrát vyslovena a tvoří jakýsi leitmotiv knihy. Szczygieł shromažďuje výpovědi, fakta i příběhy a nabízí zajímavé závěry – třeba ten, že mezi příčinami chladného poměru Čechů vůči katolické církvi mohou hrát výraznou roli osud Jana Husa i antipatie národa vůči Habsburkům, kteří po bitvě na Bílé hoře popravili českou šlechtickou elitu a protestantskou zemi zastavěli barokními kostely. „Ty tisíce kamenných svatých, to je zběsilé vojsko okupantů, které vtrhlo do Čech, aby vyrvalo z duše lidu jeho víru i jeho jazyk,“ cituje reportér Milana Kunderu.

Nová kniha Mariusze Szczygieła Udělej si ráj zkoumá Čechy dneškaStejně jako v Gottlandu jsou nedílnou součástí nové knihy Mariusze Szczygieła příběhy – tentokrát ovšem nikoli osobností „bezpečně mrtvých“, ale našich současníků. Autor si je nevybral náhodně, každý z nich reprezentuje určitý rys české povahy, o jejíž co nejplastičtější vystižení Szczygieł ve svých textech usiluje – ať už jde o sebeshazovačnou Halinu Pawlowskou „režírující smích na vlastní účet“, „čechoskeptika“ Davida Černého charakterizujícího Čechy jako „nepromíchanou, nezajímavou, lehce zknedlíkovatělou hmotu“či další představitele nejrůznějších pater české kultury, která podle Szczygieła funguje v Česku jako antidepresivum.

Zatímco v Polsku vzbudila kniha Udělej si ráj kontroverzní reakce (od „Dočetl jsem to. Úžasný národ!“ po „Národ fašistů… Citový fašismus!“), v Česku se patrně opět dočká jednoznačně pozitivního přijetí. Patrně i proto, že každý národ si o sobě rád přečte, že je lepší, než se může na první pohled zdát. Což platí jak pro „pohodáře“, tak pro „sebemrskače“, z nichž se ta česká „hmota“ skládá.

Milan Šefl



  Klikyháky Bohumily Grögerové
  Nalaďte si
 
  Jak se žije bez Boha    

  Pořiďte si  
 
  Jitka Hosprová ví, co chce  
  Téma