Číslo 32 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Milošem Urbanem.




 


Jiří Vejvoda, publicista

Nová země, rozdělené rádio

Pátek 8. 7. 2011, 21 hodin středoevropského času. Ve dvousettisícovém africkém městě Juba, kde právě odbila půlnoc, zaznělo jednadvacet oslavných salv: „Jedná se o jediné oficiálně povolené výstřely,“ upozornil na vlnách místního rozhlasového vysílání SRS, Sudan Radio Service, ministr vnitra Gier Chuang Aluang a důrazně dodal: „Jiná palba bude náležitě potlačena.“ Není divu, že vláda zbrusu nové země, Jižního Súdánu, měla zájem dokázat světu, že stošestadevadesátý stát planety se po dekádách krveprolití rodí mírumilovně. A apelovala v tomto smyslu na občany i prostřednictvím rozhlasu, který toho dne rovněž prožíval svoji slavnostní premiéru.
Původně – jmenovitě od 30. července 2003, kdy se éterem rozlehlo první vysílání složené z krátkých zpráv, místní hudby a politických zdravic – totiž Sudan Radio Service působil jako „nezávislé médium, sestávající z rozhlasových pořadů a webových stránek“ na celém súdánském území. Jak obrovský byl tento stát, donedávna největší v Africe, dokládá skutečnost, že jeho zbrusu nová jižní odnož, Jižní Súdán, je větší než území celého Pyrenejského poloostrova. Společné vysílání, které založila a dodnes s podporou amerických grantů financuje nevládní agentura Centrum vzdělávacího rozvoje, zajišťovaly tři redakční týmy: jeden v súdánské metropoli Chartúmu, druhý – kupodivu – v keňském Nairobi a třetí právě v jihosúdánské Jubě. Toto rozhlasové studio se nyní osamostatnilo.
Může nám to vše připadat odtažitě vzdálené, pokud jsme už zapomněli, jak zanikal Československý rozhlas a rozdělením všech jeho zdrojů, od vysílačů přes techniku po lidský potenciál, se vytvořily dva nové, národní. Netřeba ovšem dodávat, že v  srdci Afriky se vše odehrává v naprosto odlišných, „neveřejnoprávních“ souvislostech.
„Máme takový potenciál ropy, že je z toho sever Súdánu nervózní,“ přiložil polínko pod oheň sousedských sporů ve zprávách SRS další člen novopečené vlády Antony Lino Makana. „Hrnou se k nám těžařské společnosti, přitahuje je naše černé zlato...“ Předčasnou pýchu tlumil v jiné relaci profesor Jubské univerzity Alfred Sebit Lokuji: „Jen jednou za posledních šest let jsme byli potravinově soběstační a to je varující!“
Vše je zde zároveň ve varu i v plenkách, rozhlas nevyjímaje.



  Klikyháky Bohumily Grögerové
  Nalaďte si
 
  Jak se žije bez Boha    

  Pořiďte si  
 
  Jitka Hosprová ví, co chce  
  Téma