Věra Nosková, spisovatelka

Dobře že jsme odešli

Richard Firkušný je příbuzný slavného klavíristy Rudolfa Firkušného. Už v roce 1964 emigroval do Německa. Oženil se s houževnatou, pracovitou Margret s klidnou milou povahou a usilovnou prací i odříkáním okamžitých radostí a požitků se, jak se říká, zabezpečili. Krásný domeček ve vilové čtvrti menšího města si s Margret postavili převážně vlastníma rukama. Měla jsem to štěstí, že se mu zalíbily moje knížky, a tak mi po jednom setkání v Praze nabídl, abych k nim přijela v klidu psát. Bylo to v době, kdy jsme se čerstvě přestěhovali, v novém bytě máloco fungovalo, byt zavalily krabice a pytle s věcmi. Vysílila mě únava duše i těla z předchozích měsíců, kdy se vyklízel jeden byt a rekonstruoval zároveň ten druhý, řemeslníci nám až příliš často pili krev a plenili bankovní účet... Ráda jsem přijala. A ocitla se v poklidném německém ráji s pevným řádem. Krásný dům s utěšenou zahradou zdobily artefakty z mnoha koutů světa. Panovaly tu poklidné domácké rituály, snídaně v osm, oběd ve dvanáct, večeře kolem sedmé, před každým jídlem krátká modlitba, po obědě siesta, večer zábava. Tu přišla návštěva – mladí čeští manželé (žijí v Německu sedm let a už si koupili jen za manželův plat pohodlný dům se zahrádkou, Hanka je s dvěma dětmi doma), jindy Richard promítal diapozitivy z cest – navštívil se svou ženou několikrát Indii, jihovýchodní Asii, některé africké země, Austrálii, USA, země Středního východu... Letos se chystají po třiceti letech znovu do Iránu. Tajemství prosperity? „Neúnavně jsme pracovali. V Německu jsem začínal jako dělník v lomu,“ vypráví čtyřiaosmdesátiletý Richard a líčí svůj profesní postup. „No a když už pak byly nějaké peníze, dobře jsme investovali. Koupili jsme postupně několik bytů, které pronajímáme.“

Snažím se rozpomenout, znám-li ze svého okolí v Čechách někoho, kdo se pouhou usilovnou prací domohl krásného domu a cestování po exotických zemích světa – no ale ta paměť už není, co bývala. Richard s Margret navíc chválí sousedy. „Pomáháme si, můžeme se na sebe navzájem spolehnout.“

Před půldruhým rokem v Kanadě, kam jsem byla pozvána českou ambasádou v Ottawě na literární turné, si někdejší čeští emigranti, když na to přišla řeč, také libovali, že z vlasti odešli. Rádi k nám přiletí na návštěvu, platí si u nás zdravotní pojištění a nechávají si ve staré vlasti vyměnit zub nebo třeba kyčelní kloub, ale v podstatě nás litují. Za to, že se tu moc krade a podvádí, počínaje nejvyšším patrem. Vzhledem k příjmům většiny lidí je prý u nás draho. A kapitalismus neumíme. Snad jen ten jinde už překonaný, ve stylu urvi, co můžeš. Kde máte startovací levné byty pro mladé rodiny? ptají se kriticky někdejší Češi. Kde sociální byty pro chudé důchodce? Jak to, že se na ministerstvu obrany prošustrovalo na osmdesát miliard, a nikdo nebyl potrestán? Jak je možné, že náměstek ministra, na něhož se provalilo, že si řekl o tučný úplatek, nesedí ve vězení?

Že se z naší země prchalo za komunistů, je víc než pochopitelné, ale že to je i za demokratických poměrů vnímáno jako skvělý tah a dobrý nápad, je smutné. Bory hučí po skalinách a voda hučí po lučinách i v Německu, Anglii, Kanadě, Rakousku, toho se nenajím, řekla by moje pragmatická babička, členka spolku České srdce, která po válce přitáhla dědu a dceru z Vídně do Čech, čehož po zbytek života litovala.

Náš život kromě borů, lučin a skvícího z jara květu ovlivňuje, jak se k nám chová stát, jaká jsou nastavená pravidla, jsou-li trestáni i ti, co drží moc, neboť spravedlnost nás motivuje k dobru, nepotrestaní zloději miliard (slitých z námi odvedených daní) v nás probouzejí marasmus. A také máme-li dobrou vůli pomáhat si se sousedy. A také můžeme-li se domoci pouhou usilovnou prací osobní prosperity.



  Kohákova filozofická dějeprava
  Pořiďte si
 
  Třicet let Vokalízy  

  Nalaďte si  
 
  O politice   
  Zpěvník Jana Buriana