Andrea Hanáčková, publicistka

Dobrá vůle se starými kříži i Madlou

Do čtvrtého roku života vstoupí v lednu cyklus pořadů Redakce náboženského vysílání s názvem Dobrá vůle. Nenechme se mýlit domovskou redakcí – anebo se jí naopak nechme vést. Kdyby se totiž slovo „náboženské“ zaměnilo za slovo „duchovní“, vystihovalo by to přesněji charakter portrétovaných lidí, událostí i činů. Jde vesměs o skutky, které vznikají nezištně, dobrovolně, z potřeby pomáhat nebo být užitečný, často zadarmo, pro dobrý pocit, z vlastní vůle. Poslouchám jednotlivé pořady této řady nahodile na vzorně vedené internetové stránce. Tím raději, čím pochmurnější jsou denní zprávy.
Zajímavý je totiž i žánrový rozsah cyklu. Můžete vyslechnout například téměř čistou reportáž z víkendového semináře se známou psycholožkou v oblasti rodinných vztahů Jiřinou Prekopovou. Ve zvuku je spousta šumů, zvukových a technických nedokonalostí, ale záznam má silnou atmosféru autentického setkání se „stařenou“ – jak Paní Prekopová samu sebe tituluje –, jejíž energie zasahuje denně desítky lidí. Stejně jako Prekopová i sám pořad léčí, napravuje a inspiruje. Hned o kousek dál na webu najdete reportážní dokument Světlo ve tmě o novodobé podobě hnutí Brontosaurus. Autorka Jaroslava Haladová v něm na vlastní kůži zakouší tábor, v němž se budoucí dobrovolníci učí, jak efektivně pomoci nevidícím lidem. V pořadu Ivana Studeného Cesta kříže o řemeslníkovi, který spravuje litinové kříže a vrací je na hřbitovy, do měst i do volné krajiny, přechází rozhovor plynule v napínavou reportáž o instalaci jednoho velkého kříže, zní poezie i klasická hudba, a jednoduché vyprávění se tak mění v příběh s duchovním přesahem.
Přirozeně se tato vysílací řada věnuje především sociální pomoci. Dramaturgii se daří postihnout často i okrajové problémy, k nimž mainstreamové zpravodajství a běžná denní publicistika téměř nedosahují – česko-slovenská nemocnice v Ugandě, divadelní soubor seniorů, předčasně narozené děti nebo pacienti v Léčebně dlouhodobě nemocných. Cyklus neopomíjí ani krajinu, případně další živé bytosti i věci, které obývají tuto zemi s námi – opuštění psi, vyhořelé varhany, kvalitně obdělávaná půda...
Posledním tipem této programové řady je velice povzbuzující, lehkou rukou natočený a optimismem přirozeně zářící dokument Lenky Svobodové O Madle z Čech – setkání s Madeleine Albrightovou. Zní v něm starosvětská úcta k rodičům, především otci, diplomatu Josefu Korbelovi, který Madlu a celou svou rodinu jednoznačně nasměroval k životu v Americe jako svobodné zemi, aniž narušil úctu a lásku k původní vlasti. Vedle toho dostává velký prostor působení Albrightové v roli ministryně zahraničí Clintonovy vlády a její role v začleňování Československa do rodiny demokratických zemí. Opravdu dojemná pasáž vypráví o vztahu k Václavu Havlovi. Albrightová však naprosto není sentimentální. Bez vytáček hovoří i o intimních okamžicích svého života, o rozvodu s mužem a obtížné pozici matky tří dětí a političky. Z pozice starší zkušené ženy zní přímočaře a svěže její úvahy o postavení žen v domácnosti, zaměstnání i politice. Jazzová hudba a leitmotiv osobní svobody vytváří celkový pocit volnosti a možnosti – člověk může, cokoli si zamane. A o tom, co chce nebo nechce, si má rozhodnout sám.



  Jezdec tisíce a jedné noci
  Navštivte
 
  Matiné se Severským rokem

  Nalaďte si  
 
  Novoroční setkání s ...
  Téma