Novoroční setkání s Janem Švejnarem

Exkluzivní rozhovor s Janem Švejnarem přinese 1. ledna pět minut po osmnácté pořad Českého rozhlasu 2 – Praha Dobrá vůle. Světově uznávaný ekonom v něm mimo jiné prozradí, jaké angažmá ho v nastupujícím roce čeká, ohlédne se ale také za uplynulým dvacetiletím, kdy spoustu času a energie věnoval českému prostředí.

„V Česku je málo lidí, kteří jsou ochotni investovat svůj čas a prostředky pro svůj ideál,“ říká ekonom Jan Švejnar, o jehož aktivitách pro Českou republiku vypráví pořad Dobrá vůleJan Švejnar bude od nového roku působit v New Yorku na Kolumbijské univerzitě, kde byl jmenován profesorem a zakládajícím ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku. Toto centrum bude sdružovat významné světové osobnosti a řešit aktuální problémy globální ekonomiky. Odborné analýzy by měly sloužit vládám i mezinárodním organizacím. „Právě New York je centrem světového byznysu a politiky. Scházejí se tady vládní činitelé a lídři z ekonomického a obchodního prostředí. Přicházejí diskutovat a konzultovat do akademického prostředí, proto bychom mohli mít v praxi podstatný vliv,“ prozrazuje Jan Švejnar. V Česku však prý bude působit dál. „Z New Yorku to bude vlastně jednodušší, protože odtud na rozdíl od Michiganu do Prahy létá přímý spoj,“ říká.

Jak v pořadu Dobrá vůle Jan Švejnar dále prozradil, polovinu času a energie za posledních dvacet let věnoval právě českému prostředí. V roce 1991 spolu s Josefem Zieleniecem založil CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium). V řídícím výboru této akademické instituce je dnes řada renomovaných ekonomů – například nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz či profesor Princetonské univerzity Alan Krueger, Švejnarův bývalý student, kterého americký prezident Barack Obama na konci letošního srpna jmenoval novým šéfem svých ekonomických poradců. Oceňována je také vědecká činnost CERGE-EI, zejména studie o průběhu privatizace v jednotlivých zemích bývalého sovětského bloku. „Pro celý region v zásadě platí, že podniky, které byly zprivatizovány do rukou zahraničních firem, zvýšily podstatně svoji výkonnost a vedly si mnohem lépe. Ovšem firmy zprivatizované do rukou místních, tedy například tady u nás do rukou českých nebo v Rusku do rukou ruských, na tom byly a jsou mnohem hůře. Na základě našeho výzkumu ani nebylo možné podpořit hypotézu, že by si tyto firmy vedly lépe než státní podniky. Statistika vlastně potvrzuje to, co se říká běžně. Privatizace byla tak překotná a docházelo během ní k takovým zpronevěrám majetku a defraudaci, že i když některé firmy nakonec uspěly, co se týče celkové výkonnosti podniků, pak v průměru vlastně nedošlo k velkému zlepšení,“ vysvětluje Jan Švejnar.

S tím podle něj souvisí i další skutečnost – ochota k filantropii a osobnímu angažmá. „Filantropie je u nás ve srovnání s Amerikou stále velmi málo. „Poté, co jsem kandidoval na prezidenta, mluvil jsem s více než dvěma sty vlivnými a zámožnými lidmi a také institucemi a podniky v České republice s cílem založit think thank, politicky nezávislé centrum, které bude poskytovat odborné analýzy k hlavním tématům hospodářské politiky. Zajímavé bylo, že i když většina z oslovených byla pro, jen velice málo z nich bylo ochotno přispět. A i teď, kdy think thank IDEA úspěšně funguje a vydává různé studie, je velmi těžké peníze získat,“ líčí ekonom a dodává, že hlavní rozdíl mezi USA a Českou republikou spočívá v ochotě k osobnímu angažmá. „Po prezidentských volbách za mnou přišlo spousta lidí, kteří říkali, je potřeba založit novou politickou stranu, protože u nás je korupce všude. Odpovídal jsem: Dobře, ale jste ochoten se v tom angažovat, zanecháte svého působení a půjdete do toho? A v tu chvíli jsem uslyšel: ‚No, já ne, ale mělo by se to udělat!‘ V Česku je málo lidí, kteří jsou ochotni investovat svůj čas a prostředky pro svůj ideál.“

Lenka Svobodová, redaktorka ČRo 6

Foto David Bernard



  Jezdec tisíce a jedné noci
  Navštivte
 
  Matiné se Severským rokem

  Nalaďte si  
 
  Novoroční setkání s ...
  Téma