Číslo 4 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Simonou Stašovou.




 

Jiří Vejvoda, publicista

Rás na rás...

...to sice nešlo, protože na odlehlém Islandu jako by čas plynul rozvážněji než u nás, ale přesto tam dvě rozhlasové stanice tohoto jména vznikly. První, převážně zpravodajská RÁS 1, rozvlnila mrazivý vzduch 30. prosince roku 1930 a zároveň ohlásila vznik islandského veřejnoprávního vysílatele Ríkisútvarpio neboli RÚV. Její dnešní programovou náplň postupně ovlivnily dvě skutečnosti. Vznik stanice pro mladé RÁS 2, která se od roku 1986 soustřeďuje především na rock a pop, a v nedávné době rozhojnění analogové nabídky o digitální Rondó, zaměřené na klasickou hudbu a jazz. Obě se tedy věnují především nabídce a tu bylo třeba vyvážit.
A tak se RÁS 1 vyprofilovala do podoby stanice mluveného slova. Kromě zpravodajství, jež zůstalo páteří vysílacího schématu, nabízí publicistiku na nejrůznější témata: ekonomiku i ekologii, aktuální i historické události. Velký důraz klade na dětské vysílání. Patří mu denně významná část odpoledne a nabízí řadu pestrý programový výběr. Například pětikolovou vědomostní soutěž Buď lepší, Gettu betur, kterou souběžně vysílá i televize, anebo čistě rozhlasové projekty. K těm patří pořad Ať žije první kniha, v němž hosté doporučují dětem první četbu v životě, anebo cyklus Jóga pro nejmladší, který má děcka nejen uvolnit, ale také naučit soustředění.
Islandský rozhlas si uvědomuje, že z hlavního města Rejkjavíku a hrstky regionálních studií nevysílá jen pro zhruba tři sta dvacet tisíc obyvatel, pohybujících se po ostrově. Mnozí z nich se vydávají denně na moře – a právě jim patří podrobné meteorologické zpravodajství, informující o počasí široko daleko. Průběžně aktualizovaný rozbor drsných přírodních podmínek lze najít i na tematicky členěném webu, kterým se RÚV snaží naplňovat svou veřejnoprávní Chartu. Ta mu ukládá „věnovat se jak událostem dneška, tak národním dějinám a pečovat o islandštinu jako součást kulturního dědictví“. Parlament také sleduje, zda vysílání a web „dodržují základní demokratická pravidla, ctí lidská práva, svobodu projevu a názorovou pluralitu“. Ta se nedávno naplno projevila v záplavě ohlasů na příspěvek mladého inženýra Karla Sigfussona, který obvinil místní politickou elitu: „Zatímco moji rodiče důvěřivě spořili, vy jste umožnili spekulantům čachrování s penězi, takže bublina praskla a nám teď nezbylo skoro nic…“



  Vlastenci     
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Sršatcova konfese 

  Pořiďte si  
 
  Kde psal Mahler symfonie
  Téma