Číslo 8 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Vandou Hybnerovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

V zemi básníků gastronomie

Francouzská gastronomie je na seznamu světového dědictví UNESCO. Každý, kdo do Francie zavítal, jistě potvrdí, že to, co odlišuje tuto zemi od „zbytku světa“, je pozornost, jakou Francouzi stravování věnují. Bez trhů, které se u nás pomalu rozjíždějí, si tam nikdo nedovede život ani představit. V uplynulém roce jsem se v pořadu Bon Appetit snažil v dvaapadesáti dílech (které můžete najít na webových stránkách ČRo 2 – Praha) přiblížit tento neobvyklý svět, jehož součástí je i onen francouzský paradox. Jídla o třech chodech, spousta másla, vajíčka, sladké dezerty, prostě jak zaděláno na vysoký cholesterol. Přesto se Francouzi dožívají vůbec nejvyššího věku v Evropě. Čím to je? Jedí v klidu,v menších porcích, vaří z ingrediencí nakoupených na trzích a pijí červené víno.

Ať se jedná o stánek na břehu moře, či o luxusní restauraci, vaše chuťové pohárky si přijdou na své

Jeden z nejvýznamnějších francouzských hodnotitelů restaurací, autor kritických článků o gastronomii, jistý Maurice Edmond Sailland – vystupoval pod pseudonymem Curnonsky – byl tak populární, že když slavil osmdesátiny, osmdesát pařížských restaurací mu rezervovalo stůl. Je určitou ironií, že se tento obrovský muž, který tak připomínal dalšího velkého labužníka, Alexandra Dumase, nepřejedl k smrti, ale zemřel ve čtyřiaosmdesáti letech v důsledku pádu z okna. Byl to právě on, kdo se stal předobrazem pro roli těkavého inspektora, kterého ztvárnil poněkd spořejší Louis de Funes ve filmu Clauda Zidiho Křidýlko nebo stehýnko. Tento snímek dost vypovídá o francouzské gastronomii, vždyť i dnes je francouzská kuchyně – vzor kuchyní prakticky celého světa – založena na zcela jednoduchých zásadách: čerstvé produkty a vaření jak od maminky.
Pojem francouzská gastronomie je široký. V zemi najdete spoustu špičkových restaurací včetně těch, které mají tři hvězdičky Michelin. Tam je oběd či večeře opravdu gurmánským zážitkem, ale podobné je to i v malém bistru, kam se vejde deset lidí a kde je jednotné menu. Sestaví ho kuchař podle toho, co nakoupí ráno na trhu. Vysoká gastronomie nemusí být snobskou záležitostí, proto vám teď nabídnu návštěvu dvou naprosto odlišných restaurací. V obou mi velice chutnalo, a přesto mezi nimi panují značné rozdíly.

Ryba přímo z moře

„Mořský vlk je tady opravdu nejoblíbenější rybou, je lehký, jednoduchý, podáváme ho s mořskou řasou a všem mimořádně chutná,“ říká majitel restaurace Ato a já o jeho slovech nepochybuji. Jak se přesvědčím vzápětí, nijak si nevymýšlí. Sedím v jeho naprosto unikátní restauraci. Tedy – restauraci... Nevím, jestli by se dalo toto místo podobným způsobem vůbec označit. Židle z umělé hmoty stejně jako stoly, na nich papírové ubrusy, před deštěm nás chrání obyčejná plachta a jídlo se připravuje v jakémsi pojízdném karavanu. V podobných se ve Francii podává spíše kebab. Ale přesto má restaurace své osobité kouzlo a obyvatelé malé bretaňské vesničky Doelan nedaleko Quimperlé si život bez ní nedovedou vůbec představit. Před několika lety ji založil právě Ato. „Radní z Doelanu mi nabídli tohle místo a přáli si, aby vznikla nejen restaurace, ale i prostor pro setkávání rybářů, ale také hudebníků či jiných umělců. Tady se totiž všichni znají,“ vysvětluje majitel
Nic lepšího si vlastně ani nedovedete představit. A co se chutí týče, už vůbec ne. Můžete si objednat mořské plody a ryby ve té nejlepší podobě – absolutně čerstvé. Ještě ráno všechny, které máte na talíři, plavaly v moři. Ostatně přes den tu po restauraci není ani památky, protože právě v těchto místech se ryby vykládají. „Mám otevřeno jenom večer. Připravím stolky a začínám servírovat. Od rybářů kupuju ryby a další produkty, a pokud potřebuju ještě jiné, jedu pro ně o pár kilometrů dál. Všechny rybky jsou místní,“ říká Ato se smíchem.

Bez trhů, kde se dá každý den sehnat kvalitní a naprosto čerstvá zelenina, si Francouzi nedovedou svůj život představit  Bez sýrů není francouzské menu kompletní...

Jak to funguje

V podstatě tak, že Ato každé ráno nakupuje od rybářů ryby, a podle toho, co ulovili, sestavuje jídelní lístek. Menu je tudíž každý den jiné. Večeří se pod širým nebem, a pokud prší, což není v Bretani zas tak neobvyklé, vytáhne se plachta. Hosté mohou navíc obdivovat moře – sedí od něj jen dva kroky – a maličký půvabný přístav s houpajícími se lodičkami, jaké známe z obrázů Jana Zrzavého, který si tento region oblíbil. Oblíbil si ho i Ato. Je sice z Bretaně, ale velkou část svého života strávil na moři, až se nakonec usadil právě tady. „Dlouhá léta jsem se plavil na lodích, ale také jsem na nich vařil, protože jsem měl od mládí zájem o gastronomii. Řekl bych, že jsem specialista na mořské plody, protože moře potřebuji k životu asi stejně jako vzduch,“ dodává charismatický muž, kterému v restauraci pomáhá manželka. „Mám otevřeno od května do září a těší mě, pokud ke mně najdou cestu domorodci, ale mám radost i z toho, když se vracejí turisté.“ Napadá mě, že když si někteří vyšperkují rybí pochoutky i nějakou lahví bílého vína navíc, mohou mít druhý den ráno pocit, že se jim všechno jen zdálo. Tehdy totiž není po restauraci ani památky.

V Grand Vefour

Zato druhá restaurace, kam vás zavedu, je památkou. kterou chrání UNESCO. Cestujete v ní časem a ochutnáváte to nejlepší, co vám může špičková gastronomie nabídnout. Z interiéru vám až oči přecházejí, a když si prohlížete strop z malovaného skla a malby na stěnách, přemýšlíte, co všechno ovlivnilo umělce, kteří sál takto vyzdobili. Mluví se o italském vlivu a část dekorace prý připomíná malby v Café Florian v Benátkách. Americký režisér Woody Allen složil ve svém filmu Půlnoc v Paříži hold francouzské metropoli. Není divu, že si pro natáčení jedné z úvodních scén vybral právě restauraci Grand Vefour.
Historie podniku sahá až do roku 1784, kdy Antoine Aubertot založil Café de Chartres. To v roce 1820 koupil Jean Vefour. Po francouzské revoluci nastalo pro gastronomii klíčové období; říkalo se, že dobré jídlo se konečně dostalo i do ulic, protože předtím byla vysoká gastronomie výsadou královského dvora. Po pádu monarchie si desítky skvělých kuchařů začaly hledat nové uplatnění a vznikaly opravdu špičkové restaurace, jaké známe dnes. A Jean Vefour založil jednu z úplně prvních. Směřujete-li dnes do ní, vězte, že jdete téměř po stopách králů. Vystoupíte u Louvru a kolem knihovny kardinála Richelieua zamíříte do severní části překrásné zahrady Palais Royale. Obě její strany jsou lemovány podloubím, kde se nacházely nejrůznější obchody – bohužel se žádný nedochoval. Zato restaurace je tam dodnes. Chodili do ní Napoleon, Victor Hugo či velký gurmán Alexander Dumas, v nedávné minulosti prezidenti Mitterand a Chirac, dnes i Sarkozy.

Grand Vefour je skvělý gurmánský zážitek

Velký Guy

U vchodu mě vítá šéfkuchař, sám věhlasný Guy Martin. Bývalý rocker, kuchař-samouk, se jednoho dne spustil ze Savojských Alp, odkud pochází, do francouzské metropole. Snaží se pokračovat v principech tradiční francouzské kuchyně, ale zároveň vymýšlí nové věci, sází na čerstvé produkty a je blázen do zeleniny. V kapse má prý vždy papír a tužku a neustále si rozkresluje různé nápady, které se pak objeví na talíři. Restaurace otvírá v půl jedné a Guy Martin všechny hosty osobně vítá. Ptám se ho, jestli se musí kuchyně opravdu vyvíjet a měnit, když řada hostů by si přála ochutnat to, co měli rádi třeba před dvaceti lety. Narážím tak na případ restaurace Tour d?Argent, která zachovává kulinářskou tradici, ale protože „neinovuje“, přichází o hvězdičky Michelin. „Myslím, že je třeba měnit i kuchyni, když se mění všechno kolem. Před dvaceti lety také jezdila jiná auta, nosily se jiné věci,“ tvrdí Martin. Říká mu něco česká kuchyně? Vůbec nic. Dokonce i slůvko tcheque opakuje tak, jako by ho slyšel poprvé v životě.
Martinova restaurace není velká, přestože díky zrcadlům máte pocit, že sál je mnohem větší, než se zdá. O tom, jak to tady chodí, jsem si před obědem povídal skoro dvě hodiny s Christianem Davidem, šéfem restaurace. Ve francouzštině bývá označován jako maitre či director de la salle a je spolu s šéfkuchařem nejdůležitější osobou podniku. Vypadá trochu jako Mick Jagger s vyhlazenými vráskami, ale na rozdíl od Guy Martina rockovou minulost nemá. Pochází z Tours a celý život pracoval v restauracích, které měly nějakou hvězdičku Michelin. Několik let strávil v Londýně a do Grand Vefour přišel téměř stejně jako šéfkuchař, tedy před dvaceti lety. „Hned jsem cítil, že jsme naladěni na stejnou vlnu, o chodu restaurace jsme měli naprosto stejné představy. Na začátku jsme si řekli, že budeme usilovat o třetí hvězdičku Michelin. Po pár letech se nám ji skutečně podařilo získat,“ říká Christian David.
Guy Martin je autorem mnoha knih o gastronomii. Když jsem při prohlídce restaurace zabloudil v prvním patře do jakéhosi skladu, našel jsem tam všechny, které vydal. Charismatický šéfkuchař je navíc poměrně často přítomný i v médiích, proto mě zajímalo, kde je hranice mezi vařením a publicitou. „V pátek večer, v sobotu a v neděli máme zavřeno, což Martinovi umožňuje trochu cestovat anebo psát knihy. Ale jak jste se mohl přesvědčit, v restauraci normálně vaří a ke každému klientovi má skoro osobní přístup,“ dozvídám se.

Jen ve společenském

Do restaurace Grand Vefour se ale nechodí jen tak. Dokonce ani v době oběda jsem neviděl mnoho mužů, kteří by neměli kravatu. Je to prostě místo pro výjimečné chvíle. Já přišel před půl jednou a odcházel jsem ve tři čtvrtě na čtyři. Ze základního menu jsem si vybral kachní játra na grilované strouhance s kmínem, zeleným jablíčkem a jemným kořením, jako hlavní chod pak tresčí hřbet s jemnou, rozplývající se zeleninkou ve fenyklové omáčce a zeleným pepřem. Ale mezi tím přišly na řadu různé amuse bouche, na konci sýry, mnohé ze Savojských Alp, a na úplný konec dezerty včetně oříšků v čokoládě s karamelovou zmrzlinou na soli z Guerande. Gastronomická poezie.
„Nikdy jsem nepochopil, proč jsme přišli o třetí hvězdu,“ vzpomíná na rok 2008 Christian David. „Průvodce Michelin má svá vlastní pravidla, kterým zřejmě nikdo nerozumí. Ale věřím, že tu hvězdičku dostaneme brzy zpátky,“ dodává. Není důvod mu nevěřit.
Grand Vefour je skvělý gurmánský zážitek. Navíc v úžasném prostředí, které vás přímo povznáší. Nebo že by to bylo tou židlí? „Podívejte se, kde jste seděl,“ nabádá mě Christian David, když se ze židle zvedám. Poslechnu ho a podívám se na malou mosaznou cedulku. Je na ní napsáno: General Bonaparte.

Jan Šmíd, publicista

Snímky autor



  Fenomén Čimelice
  Nalaďte si
 
  Křikadla a bombarďáci

  Pořiďte si  
 
  V zemi básníků gastronomie
  Téma