Číslo 18 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Otakarem Brouskem.



 

 

 

 

 

 


 

 

Pavel Kohout, ekonom

Rady italskému klientovi

Dostal jsem nedávno otázku, co bych poradil italskému investorovi – normálnímu zaměstnanci, který má rodinu a chce si ušetřit nějaké peníze na důchod. Odpověď není triviální. Můžeme vyjít z těchto předpokladů:
Za prvé: Italské veřejné finance jsou v tak žalostném stavu, že budou v různých intervalech působit paniku. Znova a znova.
Za druhé: Evropská centrální banka bude muset zakročit. Znova a znova.
Žádný centrální bankéř nebude toužit zapsat se do historie jako „ten, který způsobil pád Evropy“. V případě dilematu „inflace, nebo pád systému“ dá každý normální centrální bankéř přednost inflaci. Lze si představit scénář dlouhodobě velmi nízkých úrokových sazeb a inflace na úrovni tří, čtyř, pěti nebo i více procent. Šestiprocentní inflace po dobu dvanácti let dokáže snížit reálnou hodnotu dluhu na polovinu – například.
Itálie má ve veřejných financích bohužel nepříliš dobrou tradici, které se nikdy nezbavila. Když roku 1871 Garibaldi, Cavour a Mazzini sjednotili Itálii, byl nový stát zatížen dluhy již od svého vzniku. Ani fašistická vláda nebyla finančně zdatná. Musela dvakrát, v letech 1926 a 1934, provést nucenou konverzi (conversione forzosa) krátkodobých dluhopisů na dlouhodobé. To byl vlastně částečný bankrot.
Itálie je také země, která má největší daňovou zátěž podniků. Podle zprávy auditorské společnosti PriceWaterhouseCoopers z roku 2010 nesou italské podniky kumulativní daňovou zátěž ve výši téměř 69 procent, když sečteme daně z příjmu, daně z práce a další daně či povinné náklady vyžadované státem. Průměr Evropské unie je přitom 44 procent. V Evropě neexistuje jiný stát, který by takto zatěžoval podniky. Pro zajímavost, švédská zátěž činí 55 procent, dánská dokonce jen 29 procent.
Italský investor by si měl dát obzvláště dobrý pozor na dluhopisy své vlastní země. I když zhruba 70 procent objemu majetku italských penzijních fondů tvoří dluhopisy. V prostředí, kde z jedné strany hrozí inflace a z druhé se rýsuje perspektiva nucené konverze, jsou dluhopisy přirozeně neatraktivní variantou. Totéž platí pro většinu pevně úročených nástrojů. Co zbývá? Majetkové typy investic: nemovitosti, akcie, umělecká díla, komodity.
Nabízí se otázka: Když Evropská centrální banka bude pumpovat peníze do ekonomiky, nebude to znamenat boom cen nemovitostí? Ne nutně všude. Peníze tečou tam, kde se líbí bohatým. Ať už z důvodů obchodních, anebo proto, že je tam hezky. Investujte tam, kde je pěkně. Atraktivita lokality je určena přitažlivostí kultury a přírodních podmínek. Kde je hezky a kde je kultura, tam žijí bohatí lidé. Kde žijí bohatí lidé, tam je dobré investovat.
Druhou nejvýznamnější třídou majetkových investic jsou akcie. Mnoho lidí se bojí akcií, protože jejich ceny jsou vrtkavé. Ale pro akcie platí něco podobného jako pro nemovitosti. Země, kde žije hodně bohatých lidí, mívají prosperující burzy, které přinášejí lepší výnosy.
A co je pozoruhodné: rady pro italského klienta jsou vlastně stejné jako rady pro Čecha, který chce investovat na důchod. Pořiďte si nemovitost v lokalitě, která má budoucnost. Nevěřte dluhopisům vlastní vlády. Založte si akciové portfolio investující do dobrých titulů. Ani inflace, ani krize eura, ani krize vlastní vlády vás pak neohrozí. Takhle velmi jednoduché to vlastně je.



  Cestami Sigrid Undsetové
  Nalaďte si
 
  Za zbytky magie do Kopanic

  Pořiďte si  
 
  Cesty ztraceného ráje
  Téma