Číslo 25 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s flétnistkou.
Annou Fusek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Když běsnění nacistů postihlo i Ležáky

Česká televize připomněla několika filmy atentát na Heydricha i teror, který poté následoval. Osud Lidic je asi nejznámější, stejně však dopadly i další osady, na příklad Ležáky. Na rozdíl od Lidic se tu skutečně skrývali parašutisté, opravdu se sem sbíhaly nitky protinacistického odboje – a úder německé okupační správy byl o to tvrdší. Obec byla srovnána se zemí, zastřeleni byli nejen muži, ale i ženy, z dětí přežily jen dvě, uznané za vhodné pro „převýchovu“.

Režisér Miloš Pilař vytvořil svého druhu „docudrama“, hranou rekonstrukci dotyčných událostí, prokládanou jen několika dobovými záběry

Osudu Ležáků se již v roce 2009 věnoval dokument Jána Nováka, který ČT znovu uvede ve středu 20. června, v premiéře však v sobotu 23. června večer spatříme film Ležáky 42. Režisér Miloš Pilař vytvořil svého druhu „docudrama“, hranou rekonstrukci dotyčných událostí, prokládanou jen několika dobovými záběry (navíc často zevšeobecňujícími, mám na mysli například utváření zahraniční jednotky v Anglii nebo připomínku Heydrichova pobytu v Praze).
Jednotliví aktéři, představovaní neznámými (ne)herci, jsou pak opatřeni podobenkou reálného předobrazu a rovněž stručným biografickým dovětkem. Příběh je vyprávěn „ze vševědného odstupu“ jako vzpomínka jednoho z náhodně přeživších, mlynářského učně Jana Pavliše. V chronologickém sledu spatříme jak počínání odbojářů a jejich rodin, tak akce okupační správy, včetně chladnokrevných poprav. Kronikářsky vrstvené vyprávění však nedospělo k emotivně vypjaté drtivosti, jaká sálala z filmu o Lidicích, zejména v inscenačním ztvárnění nalezneme těžkopádné pasáže. Také dialogy, zvláště pak ty rodinné, které mají dokládat strach i odhodlání obyvatel, zápolí s neumělostí jak v textu, tak v hlasovém opracování.
Osvětově laděný snímek má ambice shrnout výsledky dosavadních bádání, avšak zapomíná, že stěží může nahrazovat odbornou vědeckou práci. Také není plně domyšlen komentář čtený Radkem Brzobohatým, měnící se z výpovědi pamětníka spíš v obšírnou historickou přednášku, nabitou mnoha údaji zjištěnými teprve průzkumem archivních pramenů. Tragický příběh Ležáků zajisté osloví, i když ve filmu asi víc oceníme hodnoty informační nežli umělecké. Tvůrci upozorňují na události méně známé, než je tomu v případě Lidic, a ukazují, že odvaha postavit se zlu může být vykoupena obětí nejvyšší. Výmluvný je osud četníka, jenž se rozhodne – ne zcela si jist svou statečností i s ohledem na rodinu – jednou provždy uniknout brutálním výslechům na gestapu…

Jan Jaroš, filmový publicista



  Dobrý časy v oparu...    
  Pořiďte si
 
  Jak Skála mořské řasy našel

  Navštivte  
 
  Cit pana Tomáše pro sníh
  Téma