Číslo 29 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jiřím Ornestem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vousatí Vikingové, které si zamilujete

Švédský spisovatel Frans Gunnar Bengtsson (1894–1954) vstoupil do literatury básnickými sbírkami. Narozdíl od svých současníků, kteří právě objevovali volný verš, Bengtsson psal básně v nejsložitějších metrech – básnictví totiž považoval za mistrovské řemeslo. Jak v doslovu k románu Zrzavý Orm, který od pondělí 16. července jako dramatizovanou četbu vysílá Český rozhlas 3 – Vltava, píše Radko Kejzlar, spisovatel miloval tvorbu skaldů (dvorských básníků, kteří působili za vikinské doby ve Skandinávii), vážil si pěvců, kteří nikdy neustoupili před jakoukoli překážkou, když měli jazyk přizpůsobit metru a strofě.

Četbu z překladu Niny Neklanové a v dramatizaci Jana Halase natočil v roce 1988 režisér Miroslav Buriánek (na snímku)

Jeho básnická „cvičení“, vedoucí k formální dokonalosti i jazykové kráse, se mu vrátila později i s úroky. Po čase totiž přistoupil k próze a začal psát především eseje. Byly to vtipné literární a historické úvahy o všem možném, ale nejčastěji o kuriozitách, výjimečných lidech, o válečnících, o zlodějích, krvavých rodových srážkách, o milostných dopisech, které vyvolaly katastrofy, zkrátka o všem, co není všední a může upoutat.
Námět o Zrzavému Ormovi si autor vzal z vikinské doby z 10. století a nutno ocenit kromě jiného i to, že se nenechal zviklat a unést fantazií k věcným nepřesnostem a důsledně se drží historické skutečnosti. Ovšem zpracování je humorné. Bengtsson zachycuje Dánsko v období kolem roku 1000, kdy vyjížděly vikinské drakkary plenit anglické, irské, normandské a hispánské břehy, a zároveň dobu pronikání křesťanství do severských zemí. Ironii, sarkasmus a karikaturu používá zejména v charakterizačních pasážích, kde zcela přímočaře vykresluje své hrdiny. V místech, kde Bengtsson předkládá obraz doby, mravů, zvyků a politické konstelace, tam zase zcela nepokrytě odhaluje středověké barbarství, lupičství a pirátství, povýšené na státní princip a morální zásadu. Jeho Vikingové nejsou předobrazem ideálních mužů či žen, ale jsou to normální lidé s radostmi i starostmi – mají strach, dokonce přiznají i strach o život, bolí je zuby... „Král Harald byl již starý a dlouho jej sužovaly kruté bolesti v zádech, takže měl nevalné potěšení z piva i žen; teď mu chytří biskupové pilně mazali záda medvědím sádlem, posíleným jménem apoštola, balili ho do ovčích koží, místo piva mu dávali pít dotýkané odvary z bylinek a znamenali ho křížem mezi lopatkami, a museli z něho vypudit mnoho ďáblů, než bolesti povolily a král se stal křesťanem.“ Bengtsson zkrátka z mýtu udělal zábavnou a veselou historku, kterou zbavil nekritického obdivu k předkům, a své vousaté Vikingy líčí tak „roztomile“, že nelze než si je zamilovat už během prvních pár stránek.

Vladimíra Bezdíčková, redaktorka ČRo 3 – Vltava

Foto Vlastimil Leška



  Na rybách u Temelína    
  Pořiďte si
 
  U Kulatého stolku     

  Téma  
 
  Ve Zlíně s novinkami
  Navštivte