Číslo 29 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jiřím Ornestem.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Příběhy mužů o zlých ženách

Zaujatá tématem rozepsané knížky Příběhy mužů, musím často myslet na záhadu, jaké psychologické mechanismy změní normální ženu ve fúrii? Symbolem hádavých, útočných žen se stala především starověká Xantypa, manželka bájného Sokrata. Jenže podle pramenů, které se dochovaly, byl Sokrates sice moudrý, přemýšlivý myslitel, ale jako manžel a otec v podstatě nepoužitelný. Nic nevydělával a bylo mu to jedno, čert ví, z čeho byla jeho žena a tři synové živi. Manželčino údajné vylévání nočníku na filosofovu hlavu lze tedy do jisté míry pochopit. Zrůdně zlá byla mýtická Medea, která dokázala zabít vlastní syny, aby se pomstila partnerovi, který ji chtěl opustit. Nebyla zrůdou ojedinělou, občas se najde matka, která její čin kopíruje. Jistá žena v Austrálii dala v listopadu 2002 svým třem dětem do mléka sedativa a namluvila jim, že pojedou na výlet. Nasedli do auta, nikam však nejeli, žena zavedla spícím dětem do kabiny výfukové plyny. Důvodem, proč otrávila svého osmiletého syna a desetiletou dceru, byla nenávist k bývalému partnerovi. Neunesla, že měly strávit Vánoce s jejich otcem, což nařídil soud.
Pro mýty, báje, literaturu a film mají zlé ženy vysokou atraktivitu, snad právě pro ten kontrast – ženám se připisují vlastnosti jako mírnost, soucítění, schopnost milovat a odpouštět. O to víc jsou dámy s opačnými vlastnostmi vlastně fascinující.
Zlá žena má zvýšený sebecit, ale chybí jí cit pro druhé. Bývá nápadně egocentrická, někdy vulgární, věčně ublížená, mstivá. Pomlouvá či osočuje i své nejbližší, rozeštvává, popuzuje jedny proti druhým, chová se teatrálně. Především ji charakterizuje hluboká, znepokojivá, někdy až trýznivá nespokojenost. Je nespokojená i s kvalitním mužem, který ji zahrnuje láskou a dary, se svými dětmi, rodiči, kolegy, je nespokojená s tím co má a jak se k ní lidé chovají. Za tímto obrazem většinou nacházíme osobu trpící psychopatickou hysterií. Což není psychická nemoc, která by se dala celkem úspěšně léčit, ale porucha osobnosti, jde o psychickou invaliditu. Jako invalidovi s fyzickým postiženým chybí například ruka nebo noha, ale přitom může jít o člověka, který přináší do vztahů a do života druhých radost a kladné city, tak psychická invalidita u hysterky je k nerozeznání od mizerného charakteru a odpudivé povahy. Člověk, kterému chybí cit pro druhé a k druhým, soucit, vlídnost a rozumné chování se může jevit, a mnohdy také je, v jistém smyslu zrůdný. V duši takové ženy kraluje tenze. Je mnohdy typický asociál. Lže, intrikuje, nenávidí. Zatahuje vlastní děti do konfliktu s jejich otcem, své okolí rafinovaně vydírá a manipuluje. Dokáže decimovat i těžce nemocného partnera.
Soudí se, že příčinou psychopatické hysterie jsou specifické změny v mozku a disharmonický vývoj osobnosti. Potlačit projevy hysterie se částečně daří kombinací psychoterapie, hypnózy a psychofarmak. Problémem je, že tyto ženy, v malé míře jsou hysterici i muži, nejsou sto přiznat sobě, natož svým blízkým, že mají problém. Naopak, svádějí vinu na své okolí. Situaci vyostřuje, že nebývají mezi lidmi vnímáni jako osoby, které trpí poruchou osobnosti, ale jako jedinci se špatným charakterem a nesnesitelnou povahou. Je to neštěstí hysteričkou být nebo s hysteričkou, vzácněji s hysterikem, žít. Zlými ženami, které se tak původně neprojevovaly, se mnohdy stávají ženy po zavržení partnera, s nímž pak bojují o možnost formovat duši společného dítěte. Taková žena se mnohdy mění ve lstivou, nenávistnou, pomstychtivou fúrii. Je příčinou zničených vztahů mezi geneticky blízkými osobami. Křivdí, ubližuje, vychovává k nenávisti, mění hezké vztahy na kal a špínu.
Je léto, za oknem jako z praku vystřelení létají rorýsi, občas zaduní vlak pod mým oknem, voní káva... Zaujata tématem pozorně naslouchám, muži mi vyprávějí své příběhy.



  Na rybách u Temelína    
  Pořiďte si
 
  U Kulatého stolku     

  Téma  
 
  Ve Zlíně s novinkami
  Navštivte