Číslo 38 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Luďkem Munzarem.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Petr Koudelka, publicista

Cesta do Pelhřimova

Nedělejte prosím vás to, co jsem udělal neprozřetelně já. Nesepisujte si seznam nehorázností a kocourkovštin, které se tu odehrávají dlouhé měsíce a léta. Dostanete se do stavu, ze kterého vám už nic nepomůže. Začalo to tím, že jsem si jen tak hodil na papír, co mě právě cvrnklo do nosu. Cvrnk! Nikdo prý neví, kam jdou peníze, které dáváme u lékařů jako povinnou daň. Cvrnk! Maturanti se soudí, protože je vzali na vysokou školu, ale propadli ze slohové práce u maturity. Dál. Úřady nemohou zastavit podvodné podnikání – podvodníci přepisují firmu na jinou a krachují jako na běžícím pásu i s penězi zákazníků. Dál. Ženě, které lékaři amputovali nohu, odebrali úředníci původní invalidní důchod. A co tam máš dál?
Vzpomněl jsem si na scénu z filmu, kde se doktor (Rudolf Hrušínský) ptá pacienta (Jiřího Líra), stěžujícího si na spoustu potíží: A co tam máš dál? A pak ho pošle na exkurzi do krematoria v Pelhřimově. Všichni to známe.
Dál tam mám měděné kabely, nekonečné zlodějny, ohrožující železniční dopravu a životy cestujících. A neschopnost úřadů udělat tomu konec, vyhlásit embargo na sběrny kovů a vzít toto podnikání do svých rukou. Nefungující registr vozidel. Nefunkční a předražené dálnice. Sociální karty jako evidentně přihraný byznys bance. Nehorázné exekuční praktiky. Neschopnost skoncovat s lichváři. IZIS. A dál tam mám tu cestu do Pelhřimova do krematoria. Nemám ještě přihodit předražené pohřby? A vše ostatní předražené, co stát nezajímá. Ale o to mi nešlo. Šlo mi o tu cestu do Pelhřimova, kterou radil Hrušínský Lírovi. Proč? Prostě neptám se už, jak je možné, že tuto zemi řídí jen nesvéprávné úřady a nesvéprávní úředníci. Neptám se ani, co se stalo s tímto národem a zda je to s ním tak špatné proto, že po likvidaci elit při všech převratech, po likvidaci aristokratů 1918, po likvidaci inteligence 1948 a 1968, po likvidaci Židů Němci, po vyhnání Němců Čechy a po rozchodu se Slováky, zde zůstala už jen národní hrdá sedlina. Už se neptám. Ptám se jenom, jak je to s cestou do Pelhřimova. Jestli máte také nějaký dobrý návod na to, jak odolat stavům beznaděje. Co máte na dobrou náladu? O tom je tato poznámka. Když jsem se ptal, jak dosáhnout vnitřního klidu a harmonie, dostal jsem různé odpovědi. Růžové pilulky. Alkohol. Jóga. Kurzy pozitivní energie. Všechny prostředky působící zvenčí jsou však jen přechodně použitelné. Správný prostředek je ten, který působí zevnitř. Musíte přitom pohnout vnitřními orgány, pokud možno vlastní duší. Udělat pro ni něco. Posekat trávu. Shrabat listí. Uvařit bramborovou polévku. Nasbírat houby.
Všechno, co udělá dobrou náladu, je, jak jsem si všiml, přirozeného původu. Vrátit se k přirozeným věcem znamená i zbavit se věcí umělých a náhražkových. Nejlépe je to vidět na jídle. Kdo má zájem o umělý čínský med? Jen podvodní obchodníci. Mák. Do máku se sype technický mák, který má špatnou chuť, ale snižuje se tím cena dobrého vykupovaného máku od pěstitelů. Tak přestávají pěstovat mák, neboť jsou na mizině a my budeme jíst jenom makové náhražky. Jak je běžné, brzy budou stejně drahé jako původní dobrý mák.
Co tam máš dál? Jogurty – nejsou přirozené. Ovoce. Ze všech možných konců světa přivezené, jenom ne přirozené. Jak chutná dobrý pomeranč, o tom se přesvědčíte jen ve Španělsku nebo v Itálii. Nepřirozené banány, které se jedí v podstatě nezralé. Seděli jsme na lavičce před hospodou a jedli banány. Skoro zelené. To jsou přece ty banány, kvůli kterým jsme vedli sametovou revoluci – říkám. Aby nebyly fronty. Nezdají se ti dobré? Ne, říká kamarád. A žvýká banán, který sem byl dovezen v nezralém stavu, aby přečkal cestu. „Člověče,“ říká, „vždyť my vůbec nevíme, jak to doopravdy chutná!“
Jen přirozený banán nějak chutná. I cesta do Pelhřimova je přirozená věc. A příjemná, když je hezké počasí. Konečně – musíme tam všichni.



  Z hrudníku mi vyšlo slunce
  Nalaďte si
 
  Byl Ježíš gay?        

  Pořiďte si  
 
  Přímý úder Charlieho Soukupa
  Téma