Číslo 21/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s generálním ředitelem ČRo.
Petrem Duhanem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Jméno: Svízel. Příjmení: Stesk

První a za jeho života i poslední dlouhohrající deska mu vyšla v roce 1984, tedy více než dvacet let po začátku jeho dráhyV dobách své největší slávy byl oblíbenější než Gott, Vondráčková i Matuška. Brzy však přišel pád až na úplné dno. Milovaný i zatracovaný Miki Volek, nekorunovaný král českého rokenrolu, by 21. května oslavil sedmdesátku.
Šedesátá léta byla i v socialistickém Československu hodně uvolněná. Mladí rebelovali vůči generaci svých rodičů, výstředně se oblékali a poslouchali nespoutaný rokenrol. Jeho hlavní hvězdou byl jistý Michael Volek, který si jméno poameričtil na Miki a od zahraničních zpěváků okoukal divoké pohyby na jevišti, třes v kolenou a nervní podupávání. Zpíval neslýchaným chraplákem, nesundával černé brýle a řetězy na krku. Jeho zlatá éra však netrvala dlouho.

Idol i slušný syn

Miki Volek se narodil v Uherském Hradišti. Byl jedináčkem. Jeho matka byla okouzlující a duchaplná dáma, táta rázný armádní důstojník. Rodina se stěhovala z místa na místo, podle toho, kam byl otec zrovna převelen. Nakonec zakotvila v Praze, kde začal Miki na přání své múzické matky chodit na klavír, později přibral i kytaru a bicí. V sedmnácti poprvé vystoupil před obecenstvem – na maturitním plese gymnázia. Publikum uchvátil a vzápětí založil svou první kapelu Crazy Boys. Místo studií na FAMU, kam měl původně namířeno, se stal skoro přes noc rockovým idolem a členem Olympiku. Lidé šíleli z jeho hlasu, písní i zjevu. „Lišíl se od ostatních, byla to osobnost, na první pohled,“ vzpomínala zpěvačka a herečka Věra Křesadlová, která s Volkem, Pavlem Bobkem a dalšími v roce 1963 nastoupila do angažmá v Semaforu. Přes obrovský věhlas zůstával Miki spořádaným synkem, mamince pomáhal s nákupem a slušně zdravil sousedy. Na matku byl vůbec hodně fixovaný, také proto, že o tátu přišel. Po propuštění z armády jeho otec propadl pití a jedné noci ho cestou z hospody přejelo auto. Kdo by tehdy řekl, že alkohol zkrátí život i jeho synovi?

V šedesátých letech patřili mezi jeho příznivce a pravidelné návštěvníky jeho koncertů režisér Miloš Forman, bratři Jan a Kája Saudkovi či herečka Olga Schoberová. Velká část vystoupení byla v těch letech přerušována vpády příslušníků Veřejné bezpečnostiPochodující lékárna

Někteří lidé pijí proto, že jim to dělá dobře. Miki Volkovi prý alkohol nechutnal, pil ho, jen aby zahnal trému. A aby vydržel náročný způsob života, který si zvolil. Postupně k pití přidal i prášky. Před koncertem si údajně píchal do žíly celaskon, aby se mu rozproudila krev. Říkalo se mu tehdy „pochodující farmaceut“, protože z nezbytného kufříku přeplněného nejrůznějšími tabletami vždy vybíral „potřebná“ léčiva a zapíjel je pivem nebo vodkou. Jen „na ex“, jinak pít neuměl… Alkohol Miki časem používal i jako prostředek k utišení smutku. Nástup Beatles totiž v polovině šedesátých let zničil jeho kariéru sólového zpěváka, najednou celý svět poslouchal jen kapely. A Volek byl příliš velká osobnost, aby se přizpůsoboval ostatním. „Beatles mi sebrali chleba,“ prohlásil tehdy, odešel z Olympiku a jeho kariéra zvolna upadala. V roce 1969 byl zatčen za převoz nedovolených tiskovin ze západní do východní části Berlína a odsouzen na rok a půl nepodmíněně. Po návratu domů se živil jako diskžokej, pracoval v muzeu a zkoušel se vrátit na výsluní. Už nikdy se mu to nepovedlo. „Kdybych neměl fůru chyb, byl bych na tom mnohem líp,“ zpíval Miki v jednom ze svých hitů. A v jiném zase: „Mé jméno je svízel, mé příjmení stesk…“

Osamělý pacient

František Ringo Čech kdysi na Mikiho prozradil, že v letech jeho hvězdné popularity se mu dívky nabízely doslova samy. Asi také proto jimi trochu opovrhoval. Jiným vysvětlením jeho odtažitosti vůči druhému pohlaví by mohla být bisexualita, o níž se v souvislosti s Volkem mluvívalo. „Byl to heterosexuál, který neodolal ani hezkému chlapovi, ale přednost měla vždycky ženská,“ uvádí Ringo. V roce 1976 se Miki Volek rozhodl oženit. Jeho vyvolená Olga chtěla mít zpěváka jen pro sebe, nevycházela s jeho přáteli a izolovala ho od ostatních. Zato manžela přiměla k tomu, aby začal studovat Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Studia Miki sice nedokončil, ale o filozofii a psychologii se už zajímat nepřestal. Když se po pěti letech manželství s Olgou rozvedl, úplně osaměl. Patrně také proto se stal pacientem psychiatrické kliniky v Praze na Karlově. Zvláště ve druhé polovině osmdesátých let byl hospitalizován opakovaně a délka jeho pobytů se prodlužovala. Lékaři se shodovali na Mikiho nadprůměrném intelektu i okouzlující vtipnosti, jenže ve chvíli, kdy o něj nebylo postaráno, stávala se z Volka opilá a zanedbaná troska v kožichu a o holi klopýtající žižkovskými ulicemi. Když neměl na nájem, přespával v nočních tramvajích. Nebo v parku.

Nebylo cesty zpět

Zdá se to až neuvěřitelné, ale zpěvák těžce závislý na alkoholu i drogách stále doufal ve svůj triumfální návrat na scénu. V devadesátých letech začal skládat písně na nové album. Kdo ví, zda by je dokázal ve studiu natočit. Každé jeho veřejné vystoupení bylo v té době riziko. Jednou ho pozvali, aby zazpíval naživo – Miki však před tím omylem spořádal deset diazepamů. A přestože mu ani s léty alkohol chutnat nezačal a stále ho zapíjel vodou, byl schopen denně spořádat i dvě láhve kořalky. „Jednou jsem se naštval a dost drsně jsem mu vynadal,“ vybavuje si poslední rozhovor se svým souputníkem Pavel Sedláček. „Řekl jsem mu, ať se podívá, jakým způsobem žije. Neurazil se. Jen mi na odchodu povídá: ‚Víš, Pavle, už není cesta zpátky.‘“ V tom se Miki Volek bohužel nemýlil. Novou desku už nazpívat nestihl. 14. srpna 1996 zemřel ve svém žižkovském bytě. Jeho tělo našli až po deseti dnech…

Milan Šefl



  Ty zvláštní typy…
  Jak to vidí
  Jaroslav Vanča
 
  
Tajemství
  elixíru neviditelnosti

  Nalaďte si
 
  Stínů minulosti
  se nikdo nezbaví

  Navštivte