Směnný obchod s uměním

Po velkém úspěchu s Jagellonci připravila galerie GASK v prostorách svého sídla v bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře další ambiciózní výstavu s názvem Images for Images (Obrazy za obrazy), kterou lze zhlédnout do konce července. Málokdy je u nás k vidění – jestli vůbec kdy byla – taková přehlídka současných světových umělců.

Marc Quinn: Microcosmos (Fortuna), 2008Zajímavá je historie vzniku představovaného souboru. Vystavených šest stovek prací je součástí sbírky nadace Tichy Ocean, jejíž zakladatel, sběratel umění Roman Buxbaum, od dětství znal dnes již světově proslulého fotografa Miroslava Tichého, později zachránil řadu jeho fotografií před zapomněním a zkázou a dodnes rozvíjí jeho myšlenku, že umělecká díla se neprodávají, ale navzájem se směňují. Umělci – a jsou mezi nimi význačná jména jako hudebník a básník Nick Cave, hudební skladatel Michal Nyman, fotografka Polly Borlandová, výtvarní umělci Hans-Peter Feldmann a Thomas Ruff z Německa, Richard Prince, Lawrence Weiner a Alex Katz z USA, z Čechů Zbyněk Baladrán, Jiří David, Jitka Hanzlová, Krištof Kintera a další – fascinovaní dílem a životními postoji svérázného kyjovského fotografa směňují díky nadaci svá díla za fotky Miroslava Tichého. Buxbaumova sbírka je neprodejná, je určena pouze k vystavování. V jezuitské koleji jsou ze sbírky Artists for Tichy – Tichy for Artists (Umělci Tichému – Tichý umělcům) vystavena díla různých žánrů a technik: kresby, fotografické portréty, domalovávané fotografie, tapiserie, instalace...
Prohlížet si takové množství současných uměleckých výtvorů znamená být vystaven spoustě znepokojivých otázek, které umělci kladou sami sobě i společnosti. Výstava není líbivá ani smířlivá. Je drsná, provokující, náročná na myšlenkové zpracování viděného. Možná nejlépe ji vystihují slova Cory Waschkeové o fotografiích Polly Borlandové: „Ošklivost v kráse a krása v ošklivosti. Její snímky jsou pohoršující i vtipné, krásné i hrůzné, banální, a přesto nezvyklé, svůdné i odpuzující.“ Tuhle umělkyni si vybrala za svou oficiální fotografku sama Alžběta II. A máme tu další otázku. Proč asi? Možná odpověď: královna není zapšklá, ve svém světě uzavřená osoba.
K mání je i rozsáhlá odborná publikace, která věnuje každému vystavujícímu samostatnou část, doprovázenou vybranými reprodukcemi děl. Tento česko-anglický katalog je zároveň encyklopedií současného světového umění a zájemci o tuto oblast by ho rozhodně neměli nechat bez povšimnutí.

Alena Sojková

Foto Courtesy Collection Foundation Tichy Ocean



  Tři mouchy jednou ranou
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  
Jméno antikódu Havel
  Pořiďte si
 
  Vraťte se zdraví a krásní
  Téma