Číslo 36/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Emilem Haklem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děsivé dějiny osloví hlavně děti

„Školy mě nezajímají. V 21. století nemají význam. Zkoušení je smrt vzdělávání. Vše, co jsem se naučil od jedenácti let, byla ztráta času. Měli mě učit to, co jsem pak opravdu potřeboval – jako budování vztahů, rodičovství a vydělávání peněz. O těchto věcech jsem v osmnácti neměl ani ponětí. Školy se musí změnit.“

Děsivé dějiny rozhodně nejsou vhodné pro škarohlídy jakéhokoli věku!

To napsal anglický spisovatel Terry Deary, sám učitel a historik, autor rovněž do češtiny přeložené knižní série Děsivých dějin. Před několika lety Česká televize uvedla její animovanou verzi a nyní nachystala hrané zpracování, které uvádí nový kanál ČT: D (neboli „Déčko“, jak se mu familiérně říká), určený dětskému publiku. Výše zmíněný citát může zejména učitelům znít poněkud kacířsky, tím spíš, že jej čteme nedlouho před začátkem školního roku. Zato děti – a snad i leckteří dospělí – s ním zajisté budou souhlasit, protože bezmyšlenkovité papouškování jakýchkoli údajů sotva přispěje ke vzdělanosti. To platí pro jakýkoli obor. A Déčko se bude snažit právě tento trend podporovat.
Z více než poloviny je obsadí zahraniční pořady, ať již hrané, dokumentární nebo zábavně vzdělávací. Přední místo mezi nimi zaujímají Děsivé dějiny. Rozsáhlý cyklus britské veřejnoprávní televize BBC je určen hlavně školákům, kterým není nic svaté a dějepis je většinou hrubě nebaví. Zábavnou formou se dozví vše důležité o minulosti lidstva od pravěku po současnost. Každá část je poskládána z několika různorodých skečů, takže jednotlivé pořady jsou tak o něco pestřejší než monotematické knížky věnované vždy jednomu historickému období.
V každé půlhodinové epizodě nalezneme nejen státotvorné události, ale také připomínky každodenního života, nechybějí ani připomínky současných mediálních klišé (třeba parodovaná předpověď počasí). Jednotlivé scénky spojuje svými moudrými vstupy rozkošná maňásková krysa, která má na starosti i pohotové kvízy. Určitě přijdete na chuť i notně prostořekému, leckdy drsnému, ba černému humoru.
Česká verze byla připravována s velkou pečlivostí. Těšit se můžete na českou grafiku včetně animovaných předělů a nápisů – a také na nápaditě ztvárněné písničky, které v českém znění zpívají Jan Maxián, Lumír Olšovský či Martin Stránský.
Na závěr upozornění: pořad rozhodně není vhodný pro škarohlídy jakéhokoli věku!

Renata Jarošová, dramaturgyně České televize



  Hranice zvědavosti
  
Jak to slyší Přemysl Hnilička
 
  
Na dně propasti perlička...   
  
Nalaďte si
 
  Příběh Jana Křížka
  
Téma