Číslo 40/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
 Pavlem Rímským .

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Max Kašparů, psychiatr a pedagog

Český Babylon

Když byla minulý týden zveřejněna statistika o stále rostoucím počtu dětí, které žijí v neúplných rodinách, zvyšujícím se počtu žen samoživitelek a vysokém počtu sebevražd v naší zemi, bylo na místě položit si otázku, proč je tomu tak. Bohužel v tomto případě nejde o otázku jedinou, protože problémy jsou, odborně řečeno, multifaktoriální a dotýkají se řady oblastí společenského života. Lidská společnost a lidský organismus mají společné to, že v nich všechno souvisí se vším. Přesto jde u těchto případů v první řadě o otázku „zdravotního stavu“ rodinného a společenského klimatu.
Už ve starověku platila zásada: Zachovej řád – a řád zachová tebe! Je málo výroků, které mají na jedné straně trvalou platnost a na druhé straně se můžeme o jejich pravdivosti přesvědčit na každém kroku. Moudrost o zachování řádu přežije určitě všechny generace.
V naší zemi se rodina v tradičním pojetí rozpadá zhruba od sedmdesátých let 20. století, kdy došlo k překonání společenského odsudku rozvodu. V počátcích byl definován jako moderní a pokrokový zákon. Důsledkem je generace dnešních čtyřicátníků a padesátníků, kteří z rodinného prostředí neznají některé vzorce chování, protože je nemohli odpozorovat z interakce a komunikace vlastních rodičů. Nedokáží řešit vlastní problémy, nebyli vedeni k úctě vůči partnerovi, k důsledné a odpovědné výchově dítěte, k toleranci, odpuštění, sebezáporu, oběti a ani k úctě k vlastním předkům. Nemohli tudíž nic z toho předat dál a jejich potomci se rozvádějí také, anebo se manželství sami už bojí uzavřít.
Nyní vyrůstá třetí generace, která se hůře orientuje v takzvaných tradičních hodnotách. Nárůst kriminality mládeže, rozšiřující se drogová scéna a jiné sociálně patologické jevy, zvláště výše uvedené, jsou toho částečným následkem. Co s tím? Zatěžuje to společnost především po stránce ekonomické. Hledá se proto pomoc a řešení. Bohužel je v naší zemi – a k tomu ještě současně u moci – mnoho lidí, kteří se domnívají, že úpadek rodinného života lze sanovat penězi a paragrafy. Hrozím se však důsledku tohoto omylu. Moderní ekonomové a právníci mají své moderní iluze a jednou z nich je právě tento omyl. Mimo to se ve společnosti přeceňuje materiální stránka věci.
Ale ještě nebezpečnější než přeceňování materiálního aspektu je v této zemi nedocenění duchovního rozměru. Ony totiž svoji nezanedbatelnou roli ve společnosti hrají také substance, které nelze měřit kalkulačkou. Stará matka, která má v domově důchodců veškeré materiální zabezpečení, marně čeká na návštěvu svého syna. Nechodí. Podniká přece. Onen akcident, kterému se říká láska, jí nevynahradí žádná materiální hodnota ani rádoby psychoterapeutická moudra tituly ověnčené pracovnice v přímé obslužné péči. Bohužel cit pro uvedené rozdíly (materiální – duševní – duchovní) je otupen. Pokud není přímo otupen, je změněn, a není-li změněn v obsahu, je změněn v nomenklatuře. A tím došlo k tomu, že se naše společnost pomalu stává starozákonním Babylonem, pro který bylo charakteristické zmatení pojmů.
Dnes se pýcha změnila ve zdravé sebevědomí, lakomství v zákon ekonomiky, nestřídmost ve vyšší životní úroveň, závist v boj o spravedlnost, hněv ve zdravou reakci na hloupost druhých, hulvátství ve svobodu projevu, okrádání ve svobodný trh, zanedbaná výchova dětí se změnila ve tvorbu vlastního názoru, mateřství bez manželství v moderní formu existence, likvidace pozitivních hodnot ve zbavení se předsudků, neúcta k tradici ve vítězství zdravého rozumu a lenost se změnila v sociální dávku. Slušnost je přežitek doby, jak mi řekl jeden mladý inženýr ekonomie, protože za tu si ještě nikdo nic nekoupil. A v téhle hodnotové džungli povltavského Kocourkova pak tvarujte dětské charaktery a neztrácejte optimismus.



  Předváděčky pro seniory?
  Vyhýbejte se jim!  
  
Dívejte se
 
  
Odvrácená tvář
  zábavního podnikání
  
Navštivte
 
  Jak žijí Češi na Vojvodině
  
Téma