Číslo 43/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s socioložkou.
Jiřinou Šiklovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Město, univerzita, Olomouc!

Olomoucká univerzita je nejstarší univerzitou na Moravě a druhou nejstarší v České republice. Letos si připomínáme 440 let od jejího založení. Český rozhlas Vltava se 25. až 27. října do Olomouce vydá a tomuto úctyhodnému výročí věnuje své speciální vysílání. Jeho mottem je objevovat město a univerzitu ve vzájemných vztazích, ať souladných, nebo i vyhrocených, jak okolnosti a doba přinesly.
Před čtyřmi sty čtyřiceti lety, 22. ledna 1573, potvrdil papež Řehoř XIII. donaci biskupa Viléma Prusinovského z Víckova pro olomouckou kolej Tovaryšstva Ježíšova a 3. července téhož roku ji svěřil do péče a ochrany olomoucké kapituly a biskupa Jana Grodeckého z Brodů. Začala se tím psát historie vysokého učení v Olomouci.

K Hovorům bez taláru pozve emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab

Jako na houpačce

Vývoj olomoucké univerzity v průběhu čtyř staletí reflektoval mezníky historie Evropy i českých zemí. Třicetiletá válka, zrušení jezuitského řádu, revoluční rok 1848, vznik Československé republiky, Protektorát Čechy a Morava či studentské demonstrace v letech 1939 a 1989 – to vše poznamenalo minulost i současnost dnešní Univerzity Palackého (UP). Na historické konotace se více zaměří vltavský Páteční večer od 20 hodin.
Město vždy usilovalo o co nejvyšší vzdělanost, ale zároveň se postupem let a vlivem nepříznivých politických změn, kdy ztrácelo svá privilegia, a na čas se dokonce stalo formálně pokořeným sídlem okresní úrovně, zapouzdřovalo před svým okolím a vše nové, obrozující a dýchající s obavami odmítalo. Změnil se tento stav, nebo je univerzita státem ve státě, o který nikdo nestojí a který o sobě na oplátku nedává příliš vědět? Nejen nad těmito otázkami se budou zamýšlet akademičtí hodnostáři UP ve speciální Víkendové příloze stanice Vltava od 8 do 11 hodin, jíž vás provedou někdejší absolvent Filozofické fakulty UP redaktor Jiří Kamen a absolventka Přírodovědecké fakulty UP, moderátorka Zora Ježková. Bude také vyhlášena celodenní posluchačská soutěž, sestavená ze tří soutěžních otázek. A hlavní cena? Víkendový pobyt v Olomouci s ubytováním v hvězdičkami ověšeném hotelu Flora, se vstupenkami do opery a večeří ve vile Primavesi. Tento secesní skvost evropského významu navštíví Eliška Závodná a vše, s čím se tam setká, prozradí v sobotu od 11.30 ve Vltavském poledníku.

K rektorovi i na jazz

Na lávce mezi starým a novým nazvala svou procházku městem dokumentaristka Andrea Hanáčková. Jejími souputníky budou profesoři, architekti a historici umění Pavel Zatloukal, Rostislav Švácha, Ladislav Daniel, Tomáš Pejpek a lidé ze sdružení Za krásnou Olomouc. V sobotu ve 14 hodin začne premiéra rozhlasové hry Benjamina Kurase Sebeklamy, jíž věnujeme v tomto čísle samostatný článek.
O dvě hodiny později zavítáme do Studia 1 olomouckého rozhlasu, kde se za účasti publika sejdou hosté emeritního rektora UP Josefa Jařaba k Hovorům bez taláru. Tento cyklus s velkou péčí a vytrvalostí připravoval Josef Jařab počátkem devadesátých let, nyní se k němu pro naši speciální příležitost projednou vrací. Řeč bude o předlistopadových i polistopadových časech, o tom, v čem je dobré a prospěšné univerzitní vzdělání a s jakými těžkostmi se dnes střetává. V 17 hodin se opět za účasti publika a hodnostářů UP ocitneme v kapli Božího Těla, která v současnosti slouží coby koncertní síň. V přímém přenosu uslyšíte recitál jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického, který se před pětašedesáti lety v Olomouci narodil. Na kontrabas ho doprovodí Petr Dvorský. Ani vltavská Čajovna nezůstane ušetřena univerzitního života, tentokrát s divadelním akcentem. Dojde i na hudebně-dramatické výlevy přímo ve studiu i na vaše telefonické, facebookové a e-mailové dotazy a odkazy. Začátek v 19 hodin.

Monument postavený ke slávě Boží v letech 1716 až1754. Jeho hlavním účelem byla okázalá oslava katolické církve a víry, částečně vyvolaná pocitem vděčnosti za ukončení moru, který na Moravě udeřil v letech 1714 až 1716. Pětatřicet metrů vysoký sloup představuje nejvyšší sousoší České republiky a jeho součástí je i malá kaple. V roce 2000 byl jakožto jedno z vrcholných děl středoevropského baroka zařazen mezi světové dědictví UNESCO.Uličkami města

Hlavní lákadlem sobotního večera je rozhlasová premiéra opery Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. Podle námětu Paula Claudela k ní libreto napsal Josef Hrdlička a ve světové premiéře byla v hudebním nastudování Petra Šumníka a v režii Michaela Taranta uvedena 28. června 2013 v Moravském divadle Olomouc.
Z Olomouce pochází i herečka Zdenka Procházková (1926), jejíž herecký život je spíše spjat s rakouskými a německými divadelními scénami, kde dodnes vystupuje. V pozdním sobotním večeru projde od 22.25 hodin městem svého dětství a mládí a přiblíží nám je skrze literární ukázky a verše s tímto místem spjaté.
Z nedělní nabídky stojí za pozornost ve 14.15 hodin premiéra opery, již její autoři Tomáš Hanzlík a Vít Zouhar nazvali La Dafne, nebo speciální vydání Telefonotéky s historikem umění profesorem Ladislavem Danielem, který oslavy 440. výročí založení UP inicioval a zorganizoval. Pustil by se znovu do podobné akce, kdyby býval věděl, co všechno její příprava obnáší? Stejnou otázku si může položit i autor řádek, jež jste právě dočetli. Chvíli se zamyslí, zaváhá, ústa se zachvějí v předsmrtné křeči, ale odpověď je ano! Univerzita Palackého i město si to zaslouží. Přesvědčte se o tom sami!

Michal Bureš, režisér ČRo

Foto Zdeněk Prchlík



  Vyšší princip
  
Jak to vidí Petr Koudelka
 
  
Islandské desatero
  
Zpěvník Jan Buriana
 
  Ve stopách slavného dědečka
  
Nalaďte si