Číslo 49/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Terezou Boučkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Fenomén jménem Snowden

Zajímalo by mě, jestli má ještě literatura vliv na lidský život. Je to přesně rok, co Philip Roth, jeden z nejprodávanějších amerických spisovatelů, který je známý i u nás, oznámil, že přestává psát. Ve zprávě o tomto jeho rozhodnutí se říkalo, že předtím četl Dostojevského. Nevím, jestli ho četba Dostojevského ovlivnila natolik, že skoncoval s úspěšnou kariérou, ale dá se to předpokládat. Cožpak ale dřív Dostojevského nečetl? Nebo jsou novináři tak zlomyslní? Jestli slib dodržel, nevím. Naposled jsem měl v ruce jednu jeho knihu, ve které přivádí americký profesor své studenty do Prahy a konfrontuje je se stařičkou ženou, bývalou prostitutkou, za níž prý chodil Franz Kafka.
Dostojevského si vzal na svou poslední cestu i Lev Nikolajevič Tolstoj. Byli to Bratři Karamazovi. Když Dostojevskij zemřel, Tolstoj plakal. Myslím, že i Kafka plakal, když četl Dostojevského. A teď, docela nedávno, Edward Snowden, ajťák, který odhalil světu grandiózní odposlouchávání nás všech americkými tajnými službami, seděl na moskevském letišti, čekal na azyl a četl Dostojevského. Z toho všeho vyplývá, že literatura měla a stále má velký vliv na život čtenářů. Přinejmenším na Philipa Rotha, Kafku, Tolstého, Snowdena a mě. Protože i já čtu Dostojevského a někdy i pláču. Třeba nad krutým osudem prostitutky Soni a jejího přítele, vraha Raskolnikova. To je to, co dokáže literatura.
Je Snowden hrdina naší doby, nebo ne? Je odposlouchávání a nahlížení do milionů a milionů soukromých e-mailů a telefonátů po celém světě v pořádku, nebo ne? Čeho se bojíte? Že si někdo (rozumí se americký agent, kterého máte tak rádi ve filmech s Brucem Willisem) přečte vaši milostnou korespondenci? To je příliš mnoho otázek. Jak odpovědět? Zkusím na to jít tak oblíbenou vědeckou metodou experimentu. Dejme tomu, že si píšete se svým kolegou o tom, jak postupuje váš pokus s vynálezem telefonu. Jste Alexander Graham Bell, nebo jeho konkurent? Nebo dokonce Edison? Nějaký agent, který dobře fízloval, řekl Bellovi, aby si pospíšil. A Bell to urychlil, ohlásil a vstoupil do dějin. Totéž se stalo Darwinovi. Kdyby nedostal zprávu, že evoluční teorii chce brzy zveřejnit někdo jiný, nespěchal by s prohlášením, že se člověk vyvinul z opice.
Někdo řekne, že agenti tajných služeb takto urychlují rozvoj vědy a techniky. (Podobný argument jsem slyšel naposledy v šedesátých letech minulého století na fakultní vojenské přípravě, když plukovník Šraut napsal na tabuli: Válka urychluje rozvoj vědy a techniky.) To je ovšem silná káva a mně je milejší Snowden, který odhalil spiknutí tajných sil proti svobodě a demokracii. Odposlouchávat se nemá. Vždyť i agenti jsou lidé a píší si maily a v nich si sdělují své objevy. A tyto maily jsou pak také nemilosrdně rozšifrovávány. Neplyne z toho jasné nebezpečí? Co kdyby agenti prozrazovali obsahy budoucích filmů, nápěvy připravovaných hitů či náměty televizních her, které si autoři běžně posílají mailem? To by byla těžká rána autorským právům! Možná že i svěrákovsko-smoljakovské „metelescu blesku“ se takto dostalo mezi lidi.
Vlastně jsem chtěl jenom vyzdvihnout Edwarda Snowdena jako hrdinu naší doby. Ještě nikdo se v posttotalitní době nepostavil tak statečně na obranu práva lidí na soukromí a práva vůbec. Víme ale, kdo je Snowden? Dostal azyl v Rusku a v Německu padl návrh, aby ho i Němci ochránili jako kdysi Solženicyna. Pamatujeme si ještě, co je hnutí Occupy, co jsou WikiLeaks a Julian Assange? Nebo o tom většina nemá ani ponětí, protože nás česká média krmí jen samými hloupostmi? A literatura, mám-li se vrátit k počátečnímu tématu, opravdu ovlivňuje čtenáře? Pomáhá mu pochopit svět? Určitě ne ta současná. Klasikové jako Dostojevskij ještě ano. A Edward Snowden, vyzbrojený už Dostojevským, bojuje někde i za nás proti nové totalitě.
Zločin a trest. Ale kdo je pachatel a kdo oběť? Možná se jednou dozvíme, jak to dopadlo.



  Fenomén
  jménem Snowden

  Jak o vidí Petr Koudelka
 
  
Věř – a víra tvá       
  tě uzdraví

  Dívejte se
 
  Obsluhoval jsem
  americké prezidenty

  Navštivte