Číslo 50/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorem.
Martinem Veselovským.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Anarchos neboli Bez vládců

Nejsem anarchistka, která by ráda metala dlažební kostky do výloh rychlého občerstvení a mávala rudým praporem s černou hvězdou. Bakunina a Kropotkina jsem četla, abych mohla, vyzbrojena jejich vlastní teorií, anarchistům čelit v diskusích, kdysi například v roli zvídavé redaktorky. S anarchismem ale sdílím skepsi k autoritám podepřeným funkcemi, nedůvěru ke státu a potřebu nadstandardní svobody. Netoužím po tom, stát zrušit, to je úplná blbost, zvláště v časech, kdy mnohé demokratické země dospěly k rozumným pravidlům a celkem hladkému spravování věcí veřejných. Na druhé straně – každý může v přímém přenosu sledovat, že země, kde se vinou například občanské války zhroutil stát se všemi nástroji a organizacemi spravujícími chod společnosti, propuká nezvladatelný chaos, násilí, vraždění a hladomor. O anarchistech, ať už salonních nebo streetových, vypovídá fakt, že se, aby si absenci státu užili, do zemí naprosté anarchie nehrnou.
Anarchistka v mé mysli má za zlé politikům a představitelům především našeho státu, že svou finanční strategií, nedostačivými zákony a netečností k lidským tragédiím vlastně podstrkují nešťastníkům, kteří jsou geneticky či sociálně postiženi inklinací k různým závislostem, devastující herny nebo třeba mohutnou daní zatížené kuřivo, z čehož systém profituje a bytní, že neregulují a nestíhají to věčné vlčí nabízení půjček, mnohdy naprostou lichvu, že umožnili v mnoha případech zdivočení a okrádání lidí exekutory. Mnozí bezdomovci by mohli vyprávět, jak snadné je v naší zemi upadnout do neštěstí. Ne že by to stát se svými politiky v čele jaksi programově chtěl, on chce jen ty miliardy, které získává z neurvale vysokých daní, přifařených ke všemu, po čem člověk až závislácky baží nebo co naprosto nutně potřebuje, jako třeba benzin či naftu, jezdí-li autem. Vymlouvá se přitom na falešný předpoklad, že bude-li něco škodlivého předraženo, lidé si to budou méně často kupovat, nepřizná, že je v jeho zájmu, aby kuřáci hulili jako fabriky. Je přitom do očí bijící, že například gamblery, nikotinisty či alkoholiky jsou častěji lidé sociálně a ekonomicky slabí, velmi chudí, špatně informovaní, s nižší hladinou sebeovládání, kteří raději nechají hladovět své rodiny, než aby se vzdali své závislosti. Nemusíme mít extra soucit s podobnými zoufalci, ale s jejich dětmi a rodinami už ano, nehledě na to, že „závisláci“ jsou pro společnost ekonomickou přítěží, bezpečnostním rizikem a špatnou vizitkou.
Stát se svými politiky zanedbal a neřešil zlodějny sběračů kovů, kteří devastují železniční tratě, odnášejí do sběren kovové mříže kanálů, urny a kříže ze hřbitovů, kovové sochy. Díky novinářům a televizním reportérům víme, že ve sběrnách surovin těm hloupějším dokonce poradí, aby ty cenné výrobky a artefakty rozřezali, to aby je okradení nemohli snadno identifikovat, že jsou sběrny mnohdy s dodavateli kovů spolčeny, stejně jako jsou mnohdy na jedné lodi některé bazary se zloději. Stát by měl svými zákony a kontrolními mechanismy bránit potenciální oběti před společenskými predátory v čele s nechutnými hyenami. Přesto například trvalo léta, než vzal vůbec na vědomí, vlastně jen díky neúnavně burcujícím reportérům, že jsou senioři okrádáni a ponižováni neurvalým způsobem na takzvaných předváděcích akcích.
O nemilosrdném byrokratickém systému víme své i díky spisovatelům – očima v knihovně vyhledávám hřbet knihy Proces od France Kafky. Ale podezření, že stát, který reguluje naše chování zákony a předpisy, je plný léček, bezpráví a absurdit, patří přes sugestivnost toho tísnivého románu k poznatkům, které nechci poslouchat, přijmout, kterým vzdoruju.
Anarchistka ve mně mi ordinuje zdravou skepsi, imunitu vůči jakékoli politické příchylnosti. Politická hesla a sliby mě nechávají chladnou, sleduju s nedůvěrou staré i nové zájemce o držení moci a vlivu, hrnoucí se do blízkosti státních penězotoků. Sebezáchovně sleduju pevnost základních pilířů demokracie. Je mi přitom trochu líto, že u nás je politika vnímána jako špinavá a nedůvěryhodná činnost a každý politik je předem podezřelý. Možná také proto nepřitahuje lidi, které bychom v ní rádi viděli.



  Lze smířit nesmiřitelné?
  Dívejte se
 
  
Kam dovedl slepý slepého?
  Navštivte
 
  To, co nás drží nad hladinou
  Téma