Číslo 3 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s tanečníkem.
Vlastimilem Harapesem.

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

Jaroslav Vanča, pedagog FAMU

Případ přímo záhrobní…

Je tomu už dva měsíce, co jsem byl zadržen coby možný hanobitel hrobů, a neboť nevím, jak adresovat svou zpověď samotnému Hádovi, zbýváte mi jen vy, milí čtenáři. Jako se zločinci vracívají na místa činů, i já se na ně hodlám vrátit. Oznamuji to takto zavčas pražské Městské policii, nechť z toho vyvodí důsledky. Obávám se však, že moje avízo vyjde nadarmo, a já opět nebudu chycen při činu… Leč odvyprávím vám to raději popořadě, i s trochou toho napětí:
…ve chvíli, kdy jsem v zátylku ucítil pátravé pohledy policistů, pobídl mne instinkt, abych se co nejrychleji vytratil z jejich zorného pole. Tak by ale jednal nezkušený začátečník, já se raději nadále ostentativně ochomýtal kolem náhrobků, obhlížel hlavně ty nadané bohatší výzdobou. Znaleckým pohledem jsem tu či onde odhadl bezcenný plast a sem tam se sklonil k soklu skutečné plastiky, jako bych si ověřoval jméno jejího autora. Šel jsem téměř najisto, ostatně za léta praxe dobře vím, co je kde cenného. Až s narůstajícím šerem se mi podařilo policisty setřást, zmizel jsem, podoben stínu, rozplývajícím se v mihotavých plaméncích nesčetných svíček památečního soumraku...
Inu, až na tramvajové refýži před Vinohradskými hřbitovy mne obstoupilo tré urostlých mužů zákona a žádalo si prohlídku mého batůžku. Jako správný zločinec jsem člověk pravdomluvný, sdělil jsem jim tedy, že se v něm nenalézá nic souvisejícího s trestnou činností, leč odmítl jsem vydat jej k nahlédnutí, leda po příjezdu státní policie. Zato jsem nabídl svou verzi skutečnosti o zde pohřbených rodičích a prarodičích, jakož i o tom, že návštěv hřbitovů využívám i ke kochání se jejich krásou architektonickou a plastickou, a to i s přihlédnutím ke svému členství v odborné organizaci, jejímž průkazem jsem se dobrovolně vykázal. Nestačilo jim to, chtěli důkaz, skrývající se v útrobách mého batůžku. Prý v něm cosi cinkalo, vytasil se konečně s konkrétní indicií jeden z nich. Odvětil jsem, že je to pravděpodobné, nalézajíť se v něm totiž zahradnické nůžky na stříhání břečťanu, a krom hadru na čištění náhrobního mramoru i butylka s nedopitou vodkou, jíž každoročně rituálně připíjím památce svého dědečka, donského kozáka, který k nám ve dvacátých letech uprchl… inu, před kým? Nevěděli. Přeci před Stalinem, vztyčil jsem pedagogický prst. Byvše poučeni, jaksi asociativně replikovali, že mne mohou k prohlídce donutit. Jak, zajímalo mne. Prý jednoduše, odtáhnou si mne támhle do houští a budu vidět. Řekl jsem po pravdě, že na takové výhrůžky jsem přivyklý z dávných výslechů na StB, a že mne proto současné donucovací metody o to více zajímají. Na chvilku ztratili nit rozhovoru a já se jim smířlivě pokusil vysvětlit, že my čtyři máme vlastně stejný zájem, totiž bezpečnost na hřbitovech. A že mi připadá nelogickým, je-li přítomnost strážníků takto demonstrována jen o dnech svátečních, kdy se lidé takříkajíc hlídají navzájem, zatímco jindy na hřbitově o uniformu pohledem nezavadíš, a ženy a starší lidé se zde tedy důvodně obávají o svou bezpečnost. Přiznám se, že mne ten rozhovor vlastně bavil stále více, zato ony tři strážníky zjevně stále méně, až jeden z nich, od pohledu bystře lidský, mávl rukou a utrousil něco jako: Pěkně jste si z nás vystřelil, pane profesore.
Stačil jsem jen zavolat za jejich siluetami, ztrácejícími se v mezitím zhoustlé tmě, že jsem profesorské hodnosti dosud nedosáhl a že jsem si z nich nijak vystřelit nechtěl… Opravdu ne. Pomyslil jsem si totiž, že si zajisté sami pomyslí zhruba toto: Člověk, který si ausgerechnet před jejich očima zaujatě prohlíží kamenné sochy, nebude asi tím, koho hledáme, že milý Watsone? Zloděj kovů a dámských kabelek by jednal – a především dennodenně jedná – na pražských hřbitovech onačeji.
P. S. Moji milí Pražané, shlukující se v dušičkovém večeru kolem oné nepodařené perlustrace: Je mi líto, opravdu jste nehleděli do tváře prznitele hrobek, piráta pražských hřbitovů, jak jste si snad mohli pomyslit. Je mi líto i zmarněného policejního času, během něhož mohlo v temných hřbitovních zákoutích opravdu ledacos cenného beze stopy zmizet…



  Užívej si, dokud ti to ...
  Dívejte se
 
  
Co žádat od Dana Bárty?
  Pořiďte si
 
  Proměny malíře Kotíka
  Téma