Číslo 6 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavírním virtuosem.
Jefimem Bronfmanem.


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Radko Kubičko, komentátor ČRo

Prezidentská médiofobie

Když přijde řeč na média a novináře, nenechává to prezidenta republiky Miloše Zemana nikdy klidným. A když na ně řeč nepřijde, pohovoří o nich sám a věru neváží slova. Naposledy na jedné z besed s občany prohlásil, že je mu z nich na zvracení. Už předtím projevil mínění, že novináři jsou póvl, a neodpustil si na ně zaútočit ani v inauguračním projevu, kde je uznal za stejně škodlivé, jako jsou neonacisté a kmotři. A v podobném duchu bude asi zmínka v projevu před novými poslanci, ve kterém je prý chce před novináři varovat. Až to působí, že prezident je médii natolik fascinován, že je prostě nemůže nechat na pokoji. Ale je to i naopak, média jsou léta fascinována fyzicky i politicky robustní postavou Miloše Zemana, a přestože na něm nenechávají nit suchou, jeho společnost zarputile, až sebemrskačsky vyhledávají.
Pravým symbolem takového symbiotického střetu byl nedávný prezidentský rozhovor moderátora České televize Václava Moravce, ve němž se oba silní mužové českého veřejného života natolik špičkovali a ironizovali, že to zcela zamlžilo jejich sdělení. Právě při sledování této show jako by si člověk opět potvrdil, že obě strany, média i prezident, se prostě vzájemně velmi potřebují a vyžadují také, aby mezi nimi hořel permanentní konflikt. Právě ten totiž jak v politice, tak v médiích přitahuje voliče i čtenáře.
Prezident Miloš Zeman vždy byl a přes několik proher v poslední době i nadále zůstává zdatným technologem moci a dovedně dokáže ovládat své potenciální posluchače. Už to, že je před lety přesvědčil a stále ještě přesvědčuje, že je levicovým politikem, ač mnohé jeho názory jsou spíše středové, liberální, nebo dokonce konzervativní, je dokonalým výkonem. Stejně tak bylo mistrným počinem, když před lety přesvědčil společně s Václavem Klausem veřejnost, že nejlepší opozicí je ta smluvní, tedy ta, která se zaváže, že se nikdy nezúčastní svržení vlády.
Miloš Zeman dobře ví, že média mu v tomto jeho politickém tažení mohou dobře posloužit. Opravdu totiž nemají u veřejnosti nejlepší pověst, nejen pro svou občasnou neprofesionalitu, ale hlavně proto, že většina novinářů zastává liberální nebo pravicové postoje a ty velká část společnosti už dnes považuje za sobecké a překonané. Když na ně Miloš Zeman útočí, mluví často z duše mnoha svých potencionálních voličů. A když například před kamerami tvrdě útočí na moderátora Moravce a mimo ně se o něm vyjadřuje pochvalně jako o profesionálovi, je jasné, že je to spíše jen jasně cílená hra.
A média jsou na tom podobně. V dobách krize potřebují každou příležitost, jak na sebe přitáhnout pozornost. Poněkud, mírně řečeno, neformální osobnost současného prezidenta pozornost přitahuje sama o sobě, a když ještě na ně, někdy dokonce velmi vtipně, útočí a ironizuje je, co více si pro nabuzení pozornosti přát. A když mu to mohou vracet, ještě lépe. Také zmíněný moderátor Moravec zdaleka není mimo kameru tak kritický k prezidentovi jako před ní.
Na druhé straně by ale nebylo spravedlivé označovat vše jako jen jakousi mediálně-politickou hru. Jsou mezi novináři i tací, kteří mají prostě jiný názor než Miloš Zeman na vedení politiky. To, že Miloš Zeman jako prezident přímo zvolený občany chápe svůj mandát i tak, že si může jmenovat vládu bez konzultace s kýmkoliv z politické scény, že může kádrovat budoucí ministry a určovat, jakou mají mít kvalifikaci, a měsíce udržovat vládu svých oblíbenců v demisi a bez důvěry, a dokonce složenou z politiků, kteří u voličů propadli, je na samé hraně české ústavnosti a je to hodné kritiky. Pokud to novináři činí, pak plní své poslání.
Politik v postavení prezidenta republiky, pokud se považuje za demokrata, by to aspoň měl respektovat, když už měsíce nerespektuje předsedu strany, která ve volbách naopak uspěla.



  Jak celý život vzdorovat...
  Dívejte se
 
  
Fenomén jménem Karel Kryl
  Nalaďte si
 
  Sex jako potěcha i prokletí
  Navštivte