Číslo 12 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s fotografem.
Robertem Vanem.



 

Jiří Vejvoda, publicista

Kořeny nebe

Pořady o víře a přenosy či záznamy bohoslužeb patří k nejtvrdším oříškům rozhlasové dramaturgie. Jak je rozlousknout, aby odpovídaly společenským poměrům a náladám 21. století? Odpověď nabízí francouzský veřejnoprávní vysílatel Radio France. Lze ji nalézt každou neděli od 7 do 11 hodin poslechem stanice Radio Culture. Už to, že duchovní témata jsou zařazena právě sem, o něčem vypovídá.
Základní dilema, jež rozhlas veřejné služby řeší, zní totiž takto: Kde program tohoto typu vysílat? Otázka je to nezodpověditelná, pokud po ní hned nenásleduje druhá: Jak má takové vysílání vypadat? Spokojíme se s tím, co potěší běžné věřící, například ty, kteří to mají do kostela daleko? Umístíme mikrofon před kazatelnu a tím splníme jednu z veřejnoprávních povinností? Nebo se do tématu „srdce a duše“ ponoříme poctivěji, zároveň hlouběji i šířeji? Pak ovšem neobstojí jen přenos bohoslužby, natož aby se převážně věnoval obřadům jediné církve, jakkoli v dané zemi převládající. Celý svět i samotná Evropa se mění – a kdo zůstal stát, ten stojí opodál.
Francouzské Radio Culture však k opozdilcům nepatří. Nejen že během několika hodin zvládne nabídnout věřícím tři sestřihy z modliteb pravoslavných, protestantů i židů a přenos z katolické mše. Vyváženému vhledu do různých náboženství předchází od roku 2009 publicistická hodinka s výstižným názvem Kořeny víry. Jejím duchovním otcem je Frédéric Lenoir. Narozen francouzským rodičům na Madagaskaru, patří ke katolíkům širokého intelektuálního záběru. Od mládí četl bibli, ale i Platona a Junga. Vystudoval religionistiku a sociologii, absolvoval prací o setkávání Západu s buddhismem. Vyučuje, vede časopis Svět víry. A vysílá. Neděli co neděli si po ránu zve do studia zajímavé hosty. Zpovídat mu je pomáhá Leili Anvarová, Íránka, jež po studiích v Teheránu přesídlila do Paříže. Odbornice na súfismus, zabývající se spiritualitou islámu, obohacuje svými podněty diskusi, ale také odráží měnící se složení současné společnosti.
V globální éře se veřejnoprávní rozhlas nemůže zabetonovat v jednom pohledu na to, co nás přesahuje. Pokud tak z pohodlnosti činí, pak škodí. Tomu, co jednostranně protežuje, i těm, kteří myslí a věří různorodě.



  Dva druhy strachu    
  Zpěvník Jana Buriana
 
  
Pábitelé Bohumila Hrabala...
  Dívejte se
 
  Černá, bílá, orgasmus
  Pořiďte si