Číslo 24 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s trumpetistkou.
Tine Thing Helseth.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Radko Kubičko, komentátor ČRo

Mediálně nenápadné evropské volby

Volby do Evropského parlamentu máme za sebou a jen málokdo si toho všiml. Co je to ostatně za volby, když chybí voliči. Katastrofální volební účast osmnáct procent překonala i ignorovaná druhá kola senátních voleb, na získání pětiny mandátů z jednadvaceti, které byly k dispozici, stačily dvě stovky tisíc hlasů a na jeden mandát by stačilo o něco více než padesát tisíc hlasů. Ukázalo se, že většinovému českému voliči je dění v Evropské unii šumafuk. Ne že by s ním nesouhlasil nebo souhlasil, prostě ho nezajímá.
Tomu pak odpovídá veřejný diskurz, včetně mediálního. Jsou to spojené nádoby – když volič vidí, že Evropská unie nezajímá ani politiky, ani novináře, nezajímá ho dvakrát. A vidí-li politikové a novináři, že voliče evropská témata vůbec nezajímají, neobtěžují ho s nimi. A jestli se tak stane, pak se diskuse stočí na absurdity tipu velikosti banánů a nepřípustnosti pomazánkového másla a tuzemského rumu.
Děje se tak po celé Evropě. Nikde nebyla volební účast vysoká, ale čím více na východ, tím byla nižší, a jak si všiml sociolog a nyní už europolitik Jan Keller, Česká republika z tohoto hlediska patří více na Východ. Čím to je, že poté co se lidé před pětadvaceti lety tak těšili do Evropy, jí nemohou přijít na jméno? Jistě, je tu mnoho faktorů, z nichž nemůžeme pominout stagnaci evropského projektu, na kterém jsou viditelné jen nevýhody; jeho výhody už bereme jako samozřejmost. Média v tom ovšem jistě také hrají nezanedbatelnou roli.
V mnoha jiných zemích, hlavně těch tradičních a větších, vždy mediálně přijímali evropské integrační dění jako otázku spíše domácí než zahraniční. Evropa je naše a naše jsou i její peripetie, problémy i občasné úlety. Česká média měla také snahu proniknout do bruselských politických labyrintů, postupně ale začala ztrácet zájem a v souvislosti s mnoha krizemi nakonec vcelku pohodlně zaujala všeobecný postoj, že Evropská unie je nějaké podivné cizí těleso, které se projevuje jen tím, že Čechům pořád něco nařizuje. Stalo se tak v souladu s tradicí, přece vždy v minulosti Čechům pořád někdo někdo nařizoval, tak proč se snažit být u toho, když ti větší a mocnější si to stejně udělají po svém.
Všechna soukromá česká média postupně zrušila své evropské zpravodaje, protože to bylo právě to nejjednodušší, co se dalo při úsporách oželet. Zachovávají si je jen média veřejné služby, tak nějak proto, že se to sluší.
Tomu odpovídalo i referování českých médií před volbami do Evropského parlamentu. Jen málokterá zajímalo, co se vlastně děje v jiných zemích a co v evropské centrále, v jakém stavu je například diskuse o prohlubování demokracie či o tzv. demokratickém deficitu, který je kritizován, ale málokterý euroskeptik vlastně chce, aby se s tím něco dělalo. Česká veřejnost vůbec není informována o evropských politicích a jejich frakcích, do kterých také vlastně posílá své zástupce. Spokojuje se také s tvrzením euroskeptiků, že to jsou jen druhořadé neznámé osoby.
Média si většinou všímala jen českých voleb, zejména jejich bizarností, zatímco média na západ od českých hranic přece jen více uměla zasadit své volby do širších souvislostí. Ale nebyla v tom jistě sama, ostatně o mnohém svědčí, že zatímco volby ve Spojených státech, zejména volby prezidenta, sleduje celý svět, evropské volby byly mimo Evropu v médiích zaznamenány jen okrajově, spíše díky bizarnostem, jako bylo například vítězství extravagantní političky Marine Le Penové ve Francii.
Není to tedy jistě v pořádku s tou evropskou politikou. Čeští voliči a s nimi i česká média nad ní ale pro jistotu už teď společně zlomili hůl.



  Cena Pavla Kouteckého
  Zpěvník Jana Buriana    
 
  Putování po vlastech...    
  Dívejte se
 
  Hubatá Šplíchalka ze Žižkova  
  Téma