Číslo 25 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hornistou.
Radkem Baborákem.


 


 

 

 

Přemysl Hnilička, publicista

Třicet není padesát

Český rozhlas Plus vznikl jako stanice 1. března 2013 sloučením tří programů: ČRo 6, ČRo Leonardo a Rádia Česko. Bylo to tehdy bolestné loučení, protože nám posluchačům bylo jasné, že bude nemožné zachránit všechny oblíbené pořady. Nejhůře dopadl Leonardo, tomu zůstala jen hodinka vysílání, přesto – a přes velký odpor většiny dosavadních posluchačů tří stanic vědy, publicistiky a mluveného slova, kteří Plus kritizovali – jsem po prvních měsících vysílání Plusu měl pocit, že situace není tak zlá, jak bylo prorokováno, a kvalita pořadů je na vysoké úrovni.
To platí dosud, ale... Není to tak dlouho, co vedení stanice učinilo rozhodnutí, které můj názor poněkud změnilo. V rámci změn ve vysílání byla totiž většině rozsáhlejších pořadů zkrácena stopáž. Dosud padesátiminutové pořady, v nichž bylo opravdu možné jít „do hloubky“, jak inzerují webové stránky Plusu, byly obrány o dvacet minut a zůstala jim půlhodinka.
V (nejen) Českém rozhlase již mnoho let bují mor. Mor klipovitosti, zkratkovitosti, rychlé informace. Odevšad slyším, že posluchač (či hůře: respondent!) nemá zájem sedět dlouho u rozhlasu, chce svou informaci teď hned a rychle kvačit za dalším požitkem. Dobrá, je-li tomu tak, pak si tento posluchač-motýlek, co musí stále přelétávat z květinky na květinku, může naladit Radiožurnál; ten je určen pro rychlé informování, případně krátké komentáře. Český rozhlas Plus má jiný úkol: má se na věci – ať už historické, nebo ryze současné – podívat z různých úhlů, náhledem různých odborníků, má analyzovat. A stačí nám na skutečně zevrubnou analýzu půlhodina?
Z mého pohledu toto „rozkrájení“ vysílacího času ČRo Plus nejvíce zasáhlo pořady Portréty a Archiv Plus. Pánové Sedmidubský, Hertl, Hlavatý a další v nich vždy dopodrobna rozebírali buď jednotlivé zajímavé osobnosti historie (Portréty), nebo zkoumali historické události (Archiv Plus). To vše doplněno rozsáhlými ukázkami archivních nahrávek, které nám byly dopřány bez obligátních klipovitých střihů. Pozvaní historikové mohli v klidu hovořit o osudu probíraných osobností či srovnávat tu či onu historickou událost a politickou situaci v okolním světě. Dnes? Ukázky jsou krátké, historici téměř zpocení spěchem, neboť je autoři pořadu pohánějí (musejí pohánět!) kupředu. Povězte mi – jak může poctivý redaktor odvyprávět život Lecha Walesy za třicet minut? Ano, zvládne to, ale musí přeci jen trochu klouzat po povrchu.
A proč to všechno, notabene poté, co se Plusu přidaly vysílací hodiny? Jen proto, aby se přidaly pořady typu Trendy nebo se zbytečně reprízovalo? Protože chci, aby Plus nadále plnil úkol, který si předsevzal, žádám, aby skutečně analytickým pořadům byla vrácena původní stopáž. Vážení rozhlasoví šéfové, věřte mi, věrnému posluchači Plusky: třicet opravdu není padesát.



  E. F. Burianovi k narozeninám
  Zpěvník Jana Buriana    
 
  České stopy na Balkáně    
  Pořiďte si
 
  Intelektuální historky...  
  Navštivte