Číslo 27 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a režisérem.
Jiřím Mádlem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Dramaloci z Karlových Varů

V nové programové řadě Kabinet uvede Český rozhlas Vltava v pátek 4. července v 9.30 premiéru původní rozhlasové dvacetiminutovky Malá ryba. Autor Petr Pýcha jí připsal podtitul „dramaloci z Karlových Varů“. Premiéře Malé ryby bude o den dříve předcházet repríza hry Léto v Laponsku, kterou Pýcha napsal společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem.

Malá ryba se natáčela v zahradě rozhlasové budovy v pražském Karlíně. Taxikáře Romana si zahrál Ondřej Vetchý, jeho zákazníka Oldřich Kaiser. Malá ryba se natáčela v zahradě rozhlasové budovy v pražském Karlíně. Taxikáře Romana si zahrál Ondřej Vetchý, jeho zákazníka Oldřich Kaiser.

Co to je to podivné dramaloci? S trochou nadsázky by se dalo říci, že se Petr Pýcha pokusil o vytvoření nového žánru – dramatu s géniem loci. Tedy hry, ve které místo děje – nebo přesněji „město děje“– není pouhým prostředím, ale je pro příběh klíčové a tematizuje ho. Měst, která mohou díky svým přírodním, historickým, kulturním či sociálním souvislostem sehrát při vzniku dramatu stěžejní úlohu, je celá řada, autor sám má několik dalších nápadů, ale byl rád, kdyby se nový útvar stal inspirací i pro jiné tvůrce a mapa měst se neustále rozrůstala.

Samá velká ryba

Vstupní karlovarské dramaloci zavede posluchače do opojné noci uprostřed mezinárodního filmového festivalu. Městem, třpytícím se těch několik dní v roce prachem hvězd, brouzdají celebrity a mohlo by se zdát, že ho ovládl nakažlivý, bezstarostný optimismus. Ale ne všichni jsou vírem festivalového dění unešení – taxikář Roman trčí už půl hodiny před jazzovým klubem a čeká na zákazníka. A s každou další minutou narůstá jeho vztek na všechny páprdy i mizery, co se nechávají vozit, zkrátka na celý svět, ve kterém je to samá velká ryba, a když nedáváš chvilku pozor, už tě maj… Takhle to nejde dál, něco se musí stát... Ale víc už by bylo škoda prozradit.
Režisér Aleš Vrzák obsadil do role taxikáře Romana Ondřeje Vetchého, jeho zákazníka si zahrál Oldřich Kaiser. V dalších rolích se představí Leoš Noha či rozhlasoví moderátoři a redaktoři Jolka Krásná, Patricie Strouhalová a Ľubomír Smatana. A protože podstatná část hry se odehrává v jedoucím taxíku, vykročil inscenační tým spolu s herci opět ven ze studia. Natáčení proběhlo během studeného květnového odpoledne a večera v zahradě rozhlasové budovy v pražském Karlíně. Mistrem zvuku připravované inscenace je Radek Veselý, dramaturgem autorka článku, zvukově spolupracoval Ladislav Železný. A datum premiérového uvedení Malé ryby není náhodné – právě 4. července začíná v Karlových Varech 49. ročník mezinárodního filmového festivalu.

Nejvýraznějším prvkem dramatických textů Petra Pýchy je živý, současný jazyk – a také humor, který koření mnohdy divoké, ale přesvědčivě vystavěné situaceBenzína na Prix Italia

Pro Petra Pýchu znamená Malá ryba již druhou spolupráci s Českým rozhlasem za jediný rok. V březnu uvedla Vltava s velmi dobrým ohlasem premiéru jeho hry Benzína Dehtov – černé komedie „o životě hrou a hře o život“, se kterou autor obsadil druhé místo v soutěži o původní rozhlasovou hru, vypsané u příležitosti oslav rozhlasových devadesátin. Tato inscenace by měla také Český rozhlas v září 2014 reprezentovat na prestižním festivalu Prix Italia.
Petr Pýcha je civilním povoláním učitel na gymnáziu, ale psaní se věnuje dlouhodobě – kromě her má na svém kontě také fejetony a povídky. Vedle toho se zabývá literární publicistikou a režijně i autorsky působí v amatérském divadle. Nejvýraznějším prvkem jeho dramatických textů je mimořádně živý, současný jazyk – a také smysl pro humor, který koření mnohdy divoké, ale přesvědčivě vystavěné situace. Přestože Benzína Dehtov byla první samostatnou hrou napsanou pro rozhlas, s tvorbou pro toto médium už měl autor své zkušenosti. Dříve psal ale v týmu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, možná veřejnosti známější polovičkou tohoto tvůrčího dua, majícího na svém kontě úspěšné rozhlasové hry Lidojedi, Salcburský guláš či Léto v Laponsku.

Odvaha ke změně

Právě poslední jmenovanou hru uvede Český rozhlas Vltava den před premiérou Malé ryby, tedy ve čtvrtek 3. července, v čase cyklu Hra pro tento večer. Jedná se o rozhlasovou verzi originální roadstory, s níž Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš získali ocenění Českého rozhlasu v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2005 a celkově skončili na druhém místě. Léto v Laponsku bylo následně nastudováno také v divadle a dočkalo se rovněž knižního vydání.
V rozhovoru uveřejněném na Portále české literatury ke hře Petr Pýcha dodává: „Není ani tak o Laponsku jako spíš o odvaze zvednout kotvy. O odvaze ke změně.“ Hlavní hrdiny, Leoše a Lucii, nalézáme kdesi ve Finsku na kraji silnice při stopu do Laponska. Mohlo by se zdát, že své problémy nechali doma, daleko za sebou, ale při dlouhém čekání je minulost znovu dostihuje a ožívá skrze Leošova otce a jeho vztah k divoké Lucii i excentrické matce, v jejímž vleku žil Leoš svůj jednotvárný život do chvíle, než do něj vstoupila Lucie.
O tom, jaké to je psát v týmu, Pýcha ve zmíněném rozhovoru říká: „Psaní ve dvou vám musí něco přinést, nějakou výhodu. Jinak by nemělo cenu. Nemá smysl se s někým trápit nad textem, když vidí svět jinak, nemá stejný cit pro humor, nebere vás jako rovnocenného partnera, chybí důvěra. To je pak lepší si to napsat sám. Ale když na druhou stranu vám to ve dvou píše rychleji a ještě se u toho výborně bavíte, má to smysl. Když píšete sám, kolikrát se dostanete do slepé uličky, ale ještě třeba dvě hodiny v ní jedete. Při psaní ve dvou je takových situací míň, protože hned na začátku jste na ně upozorněn.“
Hořkou komedii o cestě k dospělosti Léto v Laponsku nastudoval v roce 2006 režisér Petr Mančal s herci Martinem Myšičkou, Janou Strykovou, Hanou Maciuchovou, Jiřím Ornestem a Ivanem Řezáčem.

Klára Novotná, dramaturgyně

Foto Jana Knappová a Foto Martin Velíšek


  Starosti všedního dne
  Jak to vidí Petr Koudelka   
 
  I bolestné vzpomínky pokrývá...
  Dívejte se
 
  Synagoga místo chalupy
  Téma