Číslo 27 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a režisérem.
Jiřím Mádlem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miloš Čermák, publicista

Konec éry ironického úšklebku

Asi nejlepší definice dobrého novinářského rozhovoru pochází od Louise Herena. Zahraniční korespondent, který pracoval skoro půl století v londýnských Timesech, kdysi prohlásil: „Když vám politik něco říká, musíte se sami sebe stále ptát: Proč mi ten prolhaný zmetek lže?“ Citát bývá často neprávem připisován slavnému televiznímu žurnalistovi Jeremy Paxmanovi. Důvod je jednoduchý. Přesně takový je jeho styl.
Paxman patří k nejvýraznějším televizním osobnostem na světě. A tak není divu, že vzbudilo rozruch, když koncem dubna oznámil, že počátkem léta přestane moderovat pořad Newsnight. Ten se vysílá na stanici BBC 2 každý pracovní den od půl jedenácté večer a podobně jako například český pořad Události, komentáře se věnuje několika aktuálním tématům daného dne. Nejčastěji formou rozhovoru s aktéry událostí.
Paxman je hlavní moderátorskou tváří tohoto pořadu pětadvacet let. Ve čtyřiašedesáti letech sice ještě nemá na moderátorský důchod nárok, on sám však říká, že je unavený a ve věku, kdy by rád začal chodit do postele jako ostatní lidé. Možná zároveň cítí, že zlatá éra televizního žurnalismu, který reprezentuje, minula.
Umí jedinou věc, zato dokonale. Najít slabinu člověka, který se s ním posadí před kameru, a pak se ho na tu slabinu zeptat. Dělá to bez dramatického efektu, otázky pokládá nevzrušeným, až monotónním hlasem. Na tváři má skoro celou dobu lehký ironický úšklebek. Tím britské politiky vždy nejvíc znervózňoval. Nedokázali poznat, na čí straně jsou jeho sympatie, co se mu honí v hlavě. Docela nedávno se stejně klidným, až unuděným výrazem pohlédl na bývalého italského premiéra Berlusconiho a zeptal se: „Opravdu jste Angelu Merkelovou nazval nepíchatelnou tlustou zadnicí?“
Odvaha položit se zdvořilým úsměvem tu nejnezdvořilejší otázku se považuje za jednu z Paxmanových nejsilnějších stránek. Nikdy přitom nevypadá arogantně ani nijak zvlášť bojovně. Má výraz, který lze vykládat jako cynický úšklebek stejně jako omluvný úsměv.
Paxman v BBC začal jako moderátor rozhlasové stanice Radio Brighton, pak působil několik let jako zahraniční zpravodaj, mimo jiné v tehdy bouřlivém Severním Irsku. Pro pořady Tonight a Panorama dělal reportáže z celého světa. Jako moderátor si vyzkoušel večerní Zprávy v šest i ranní vysílání. Do pořadu Newsnight nastoupil v roce 1989.
Moderátorskou hvězdou první kategorie se stal v roce 1997 po odvysílání dnes už legendárního rozhovoru s Michaelem Howardem. Bylo to necelé dva týdny po volbách, před kterými byl Howard ministrem vnitra, a Paxman se zeptal na to, zda naléhal na šéfa britské vězeňské správy, aby odvolal ředitele jedné z věznic. Z dnešního pohledu jde o technikálii, a popravdě řečeno nebyla zas tak moc důležitá ani tehdy. Proč je tedy to interview tak známé, na webu má miliony zhlédnutí a vyučuje se o něm na univerzitách i v mediálních kurzech? Paxman v něm jednu otázku (zda Howard vyhrožoval šéfovi vězeňské správy, že jeho rozhodnutí z pozice ministra změní), na kterou Howard odmítal přímo odpovědět, položil dvanáctkrát.
Nevíme, zda to byla pověstná Paxmanova ironie, či v tomto případě sebeironie, ale když o tři roky později vysílala BBC speciální vydání pořadu Newsnight k jeho dvacátému výročí, Paxman prohlásil, že otázku opakoval hlavně proto, že měl pokyn z režie, že do vysílání ještě není připraven další segment pořadu, a tak potřeboval „nastavit“ čas.
Před kritiky ho vždy chránila přízeň diváků. To platí stále, byť se zpravodajské pořady BBC stejně jako všude na světě potýkají s klesající sledovaností. Ale může to být i tak, že Paxman je dost chytrý na to, aby odešel, dokud je ještě stále relativně na vrcholu. V době sociálních médií, která ostatně Paxman vždy ignoroval, se zdají být ironická uměřenost a moderátorská vyváženost vskutku harampádím odcházející éry. A tak se nezdá zas tak přitažené za vlasy, že by Paxmana mohl nahradit Piers Morgan, nedávno propuštěný ze CNN, kde se bez velkého úspěchu pokusil nahradit Larryho Kinga.
Morgan napsal po oznámení, že Paxman odchází, na svůj twitterový účet: „Zde je můj vřelý hold Paxmanovi: je to samolibá, arogantní, nafoukaná a přeceňovaná krysa.“ Od muže, který se stal známým přesně opačným stylem moderování, tedy sebestředným, zaujatým a až hystericky vyhraněným, je to pro Jeremyho Paxmana vlastně velká lichotka.



  Starosti všedního dne
  Jak to vidí Petr Koudelka   
 
  I bolestné vzpomínky pokrývá...
  Dívejte se
 
  Synagoga místo chalupy
  Téma