Číslo 34 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s rozhlasovým redaktorem.
Josefem Veselým.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takovýto pohled se Bohumilu Hrabalovi otevíral na Balbínově ulici pokaždé, když vyšel ze dveří rodného domkuBrněnské stopy Bohumila Hrabala

Nehledě k řadě skvělých básníků a prozaiků dalo Brno v minulém století české literatuře a světu dva prozaiky skutečně evropského a světového formátu. Jeden z nich dodnes žije v Paříži. Od narození toho druhého letos 28. března uplynulo rovných sto let. A další společný rys – oba záhy Brno opustili a prosadili se v centru republiky. Tvůrčími postupy představují oba naprosté protipóly, s rodným městem ovšem nikdy úplně nezpřetrhali svazky. V další sérii prázdninových Výletů s Vltavou (od pondělí 18. srpna vždy v 8.45) nebude řeč o Milanu Kunderovi, vydáme se ale po brněnských stopách Bohumila Hrabala.
Možná právě touto dobou se před sto a jedním rokem u nedělního oběda v malém domku na Balbínově ulici v Brně-Židenicích svěřila mladá Marie Kilianová svému otci Tomáši Kilianovi a mamince Kateřině, že čeká dítě, jehož otec nechce o sňatku ani slyšet. Co následovalo, dobře znají čtenáři Hrabalovy trilogie Svatby v domě, Vita nuova a Proluky – cholerický příští děd Tomáš odvedl nezdárnou dceru na dvorek a mávaje loveckou flintou, volal: „Klekni si, já ti zastřelím!“ Situaci zachránila moudrá příští babička, která vyšla za tragickou dvojicí na zápraží: „Pote jest, nebo vám ta polévka vystydne.“ Život příštího nejpřekládanějšího českého spisovatele 20. století byl zachráněn. Rodnou Balbínovu ulici Hrabal opustil ve třech letech, ale až do druhé světové války se sem nepřestával vracet.

Balbínova 47

Na pět míst, která tak či onak poznamenala Hrabalův život a jeho tvorbu, jsem se tentokrát vydal s Andreou Procházkovou, pracovnicí Památníku moravského písemnictví v Rajhradě u Brna, což je součást Muzea Brněnska. A začali jsme právě na Balbínově ulici 47 v Brně-Židenicích. Důkladně přestavěný domek doposud stojí a nic nenaznačuje, že se tu málem odehrála vražedná tragédie. Těžko říct, zda Hrabala kdy zaujal výhled na Petrov, ale rozhodně si uchoval v paměti (možná z pozdějších let) pohřební vozy s nebožtíky tažené vraníky a kutálku, provázející ztěžka stoupající procesí na hřbitovní návrší.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích. V polygonální kapli Panny Marie Čenstochovské z poloviny 18. století (na snímku vpravo) byl Bohumil Hrabal pokřtěn a tady se obdivoval vyšňořeným návštěvnicím nedělních mší.  Hasičská zbrojnice na Kosmákově ulici v Židenicích těsně přiléhala k domu s restaurací U Machů (štít vpravo). Obě prostory s nadšením navštěvoval s malým Bohumilem děda Tomáš Kilian.

Pobyty u babičky byly pro malého Bogana neoddělitelně spjaty s pravidelnou nedělní návštěvou zábrdovického kostela Nanebevzetí Panny Marie, kam jsme se s Andreou Procházkovou vydali na další zastavení. Tady byl novorozenec Bohumil Kilian pokřtěn v nádherné barokní křtitelnici, umístěné v boční kapli Panny Marie Čenstochovské. Z pozdějších let si odtud odnesl zjevně trvalou vzpomínku na oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie, který se mnohokrát objevuje v jeho prózách tam, kde se jeho hrdinové ocitnou v blízkosti smrti a zdá se jim, že se k nim sklánějí andělé, aby je vzali na nebesa.

Slavná restaurace U Machů, nyní v rekonstrukci. Sem doprovázíval malý Bohumil Hrabal dědečka Tomáše na jeho mariášnická odpoledne.  Jedno z center brněnské meziválečné kultury – obřanská vila Hrabalova strýce a vytrvalého preceptora JUDr. Bohuslava Kiliana, vydavatele významných časopisů Salon, Měsíc a německé mutace Der Monat

V úplně jiném prostoru hrabalovských brunensií se ocitneme ve třetím zastavení – před bývalým hostincem U Machů, sousedícím s hasičskou zbrojnicí. Právě tady malý Bohumil s dědou Kilianem poprvé poznal atmosféru mariášnických stolů, mužů i žen s pivem „zkrásněnýma očima“ i pýchu prarodičů, dbajících na to, aby všichni viděli, že jsou v restauraci a co si dávají. Je to zároveň (s výjimkou Balbínovy ulice) jedna z mála brněnských lokalit, která Hrabalovu přítomnost připomíná a hodlá i nadále připomínat.

Milovaný i proklínaný

Slavný brněnský „klasičák“ na Legionářské, dnes Gymnázium Jarošova. Zdmi této budovy prošli i oba nejslavnější čeští spisovatelé 20. století: Bohumil Hrabal a Milan Kundera.Čtvrté zastavení nás a Andreu Procházkovou přivedlo na Mlýnské nábřeží Svitavy v Obřanech, kde dodnes stojí vila pozoruhodného „strýce Boba“, matčina bratra JUDr. Bohuslava Kiliana. Ten měl mimo jiné asi největší zásluhu, že příští spisovatel vůbec dokončil středoškolské vzdělání, neboť o prázdninách trpělivě doučoval lajdajícího propadlíka a přesvědčoval zoufalé rodiče, že to přece jen má smysl.
Nakonec se zastavíme před budovou Prvního státního českého gymnázia v Brně, jejímiž zdmi prošel slušný zástup význačných osobností – ne všechny zrovna úspěšně. Malý Bohumil tu nakonec nezdolal ani primu, zatímco příští hvězda světové literatury, Milan Kundera, absolvoval s úspěchem. S úspěchem nakonec absolvoval na jiných školách i JUDr. Bohumil Hrabal, ale to už je, stejně jako jeho pozdní, ale o to úspěšnější vstup do literatury, úplně jiná kapitola.
A tak máme v Brně útěchu – prostě víme, že bez tohoto města, bez Hrabalovy rodiny, která tu zakotvila, by se Bohumil Hrabal nestal tím, kým se nakonec stal – milovaným (a často i proklínaným) zprvu pábitelem a nakonec i myslitelem jednoho proudu české prózy 20. století.

Tomáš Sedláček, slovesný dramaturg



  Vulkán Jón Leifs
  Zpěvník Jana Buriana   
 
  Klatovská pocta Seifertovi
  Pořiďte si
 
  Výmluvné bezčasí u Hanušovic
  Navštivte