Číslo 39 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebníkem.
Václavem Luksem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Hlásí se Olomouc. Už pětašedesát let

V neděli 9. ledna 1949 se na vlně 325 metrů z vysílače Dobrochov poprvé éterem ozvalo: „Hlásí se Olomouc. Vysílá studio Československého rozhlasu v Olomouci.“ Český rozhlas se k tomuto okamžiku vrátí v posledním zářijovém týdnu speciálním projektem nazvaným Olomouc pětašedesátiletá.
Prvním pořadem onoho slavnostního dne byla v osm hodin ráno Živá slova, následoval varhanní koncert z chrámu Svatého Mořice a pokračovalo se zemědělskou besedou Dobrý den, sousedé. Poledne ohlásily zvony z olomouckého Dómu, následoval koncert Posádkové hudby. Večer patřil přímému přenosu koncertu Moravské filharmonie s dirigentem Františkem Stupkou, v jehož rámci zástupci města slavnostně předali prostory ve dvou měšťanských domech na olomouckém Horním náměstí do užívání Československému rozhlasu. Z poznámky v dobové vysílací plachtě se dočteme, že přenos začal o tři minuty opožděn v důsledku poruchy na přenosových linkách…

Olomoucké Studio 1 v roce 1949

Archiv, premiéra i živý přenos

Ve skupině otců zakladatelů se tenkrát sešli literát a ředitel Jaroslav Kanyza, otec známého herce, hudební režisér a dirigent Miloš Konvalinka, činoherní režisér Bohdan Denk, redaktor zábavy Vladimír Kurtin, zvukový mistr Mirek Janeček, technik Josef Balcárek nebo šéf techniky Zdeněk Vysoudil. Nikdo z nich s rozhlasem valnou zkušenost neměl, o to sveřepěji do jeho tajů pronikali. Začala se natáčet rozhlasová pásma, hry, folklor, komorní a symfonická hudba. Nahrávek z oné doby, i navzdory pozdějším mazacím normalizačním letům, se dochovala pěkná řádka. Některé z nich (třeba ty s ranými dirigentskými výkony Zdeňka Mácala nebo klavírního dua manželů Lejskových) necháme rozeznít ve středu 24. září od 20 hodin v Akademii Českého rozhlasu Vltava, kterou historii a současnosti nahrávání (nejen) klasické hudby v Olomouci věnujeme.
Nepřehlédnutelnou tradici má i olomoucká opera. Ještě před vznikem olomouckého rozhlasu se už od třicátých let vysílaly inscenace přímým přenosem pro posluchače brněnského Radiojournalu. Také tuto éru si připomeneme ve středu od 9.50 hodin v živě vysílané vltavské Telefonotéce, jejímž hostem ve Studiu 1 bude držitel Ceny Thálie 2013 a sólista operního souboru Moravského divadla Jiří Přibyl. Novou epochu v historii opery v Olomouci přineslo působení skladatelů Jana Vičara, Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka, jehož hlas znáte také z vltavských vln. Tomáš Hanzlík je vzděláním muzikolog se specializací na české baroko. Tentokrát se však nechal inspirovat zatracovaným a skoro neznámým malířem Jakubem Obrovským a vznikla opera Voda a vzduch. Má mozaikovou formu uměnovědného kabaretu s filozofickým podtextem, přemítajícím nad relativností výsledků naší upřímné a poctivé práce. Premiéru její rozhlasové nahrávky, v hlavní roli s Martinem Ptáčkem, odvysíláme v rámci jubilejního týdne v sobotu 27. září od 20 hodin na Vltavě.

Vysílací pracoviště v prvním roce vysílání

Miloš Konvalinka, neúnavný organizátor a novátor v oboru vážné hudby i jejího šíření, dlouhými jednáními dosáhl, že byla koncem padesátých let započata rekonstrukce koncertního sálu Moravské filharmonie Reduta. Znamenalo to náročné stavební i technické úpravy, položily se nové kabely a sál byl propojen s režijním pracovištěm v rozhlasové budově. Z této letité hřivny těží olomoucký rozhlas a jeho posluchači dodnes. Ve čtvrtek 25. září od 19 hodin to znovu oceníme na Slavnostním večeru k 65. výročí založení olomouckého rozhlasu, který přímým přenosem z olomoucké Reduty nabídne ve vysílání stanic Vltava a Olomouc zahajovací koncert 69. sezony Moravské filharmonie Olomouc. Pod taktovkou jejího šéfdirigenta Petra Vronského zazní díla M. I. Glinky, P. I. Čajkovského, J. Křičky a A. Dvořáka. Sólistou večera bude houslista David Petrlík.

450 hodin

S uměleckou úrovní natáčení uměleckého mluveného slova si na rozdíl od hudby otcové zakladatelé příliš hlavu nelámali, podstatná byla politická uvědomělost a údernost. Nebýt olomouckého rodáka a pozdějšího brněnského šéfrežiséra Vladimíra Vozáka, zůstala by na dlouhá léta tato produkce zcela ve stínu. Zlom nastává až nástupem režiséra Vladimíra Týřla v polovině šedesátých let, který se rozhodl provinční zatuchlosti zatnout tipec. Dařilo se mu to jen s obtížemi, vedení nebylo změně kurzu nijak nakloněno. Týřl přesto vytrval a vytvořil několik pozoruhodných adaptací mimo jiné Renčových básnických skladeb. Jeho nejpovedenějším opusem je pak nahrávka Dantovy Božské komedie v překladu O. F. Bablera. O renesanci slovesného umění lze však hovořit až od poloviny devadesátých let minulého století – pod dramaturgickým vedením Jana Sulovského, redaktora Petra Hanušky a v režii autora článku, jehož nástupcem se stal Tomáš Soldán. Olomoucká literárně-dramatická produkce se stala třetí nejpočetnější v Českém rozhlase, ročně čítá bezmála 450 hodin.

U počátků vysílání z Olomouce byli i Josef Gavlas, Jaromír Knýbel a Zdeněk Vysoudil

Pro jubilejní týden je připravena premiéra pětidílné četby na pokračování z prózy Milana Švihálka nazvané Bojovat s osudem, kterou v podání Jana Kačera odvysílá od pondělí 22. září vždy ve 22 hodin Dvojka Českého rozhlasu. Vltavští posluchači se budou v týchž dnech od 15.50 hodin setkávat s cyklem věnovaným historii a současnosti olomoucké polonistiky. Tomáš Soldán se svými kolegy natočil Páteční večer, který 26. září od 20 hodin představí čtyřicetiletou tradici HaDivadla, jeho prostějovských začátků i brněnské současnosti. Od 14 hodin v sobotu odpoledne odehrajeme na Rozhlasovém jevišti původní rozhlasovou komedii Benjamina Kurase Sebeklamy, v níž excelují rodáci z Hané, herci Hana Maciuchová a Igor Bareš. A sobotní večer ve 21.45 hodin bude patřit skvostné nahrávce novely Jana Čepa Oldřich Babor, kterou v roce 2008 před olomouckým mikrofonem interpretoval Ladislav Lakomý.

Michal Bureš, dramaturg a režisér projektu Olomouc pětašedesátiletá

Zajímá-li vás historie olomouckého rozhlasu, navštivte stránky cyklu Hlásí se Olomouc, který představuje v padesáti dílech její jednotlivé mezníky: www.rozhlas.cz/olomouc/porady/_porad/101214.



  Vraždy se zárukou
   i bez záruky

  Dívejte se      
 
  Hercův režisér
   a režisérův herec         

  Pořiďte si
 
  Lze věřit i tomu,
   kdo se chová podezřele?    

  Navštivte