Číslo 27 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Petrem Václavem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polské duše jako inspirace pro Čechy

Po úspěchu knihy Ruské duše zhodnotil zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška několikaletou dráhu varšavského zpravodaje další knihou rozhovorů. Nese název Polské duše a právě ji vydává Radioservis. Mezi osobnostmi polského veřejného života, které se představují v obsáhlých zpovědích, jsou například prezident Lech Wałesa, režiséři Agnieszka Hollandová a Andrzej Wajda, herec Jerzy Stuhr či ministr obrany a zahraničí Radoslaw Sikorski. 

Jak se vám podařilo přimět většinu zpovídaných k nezvyklé míře upřímnosti?

Na to vám nedokážu odpovědět. Možná díky tomu, že to nebyla krátká setkání. S většinou zpovídaných jsem se potkal několikrát, protože jsem cítil, že je třeba rozhovor ještě doplnit, že něco zůstalo nevyřčeno, že jsem se na něco zapomněl zeptat. A všichni s tím souhlasili. Například i generál Jaruzelski mi dal dvě šance, stejně jako Lech Wałesa nebo Mariusz Szczygieł. I díky tomu vznikl mezi námi bližší kontakt, kdy zpovídané osobnosti mohly zapomenout na ostražitost a byly asi i upřímnější.

Překvapením pro leckoho bude třeba rozhovor s bývalým prezidentem Wojciechem Jaruzelským. V něm se naplno projevuje vaše schopnost odhrnout „plakát“, dostat se blíž skutečné tváři...

Wojciech Jaruzelski byl člověkem paradoxů. Vzdělaný, ze šlechtické rodiny, kterou bolševici vyhnali na Sibiř, a pak se z něj stal přesvědčený komunista. Právě tento vnitřní rozpor mě zajímal nejvíc. A zřejmě jsem měl i tu výhodu, že jsem k němu jako Čech přistupoval nezatížený polskou historií, především tím, co Polákům způsobil vyhlášením výjimečného stavu v roce 1981. Během rozhovoru byl velmi upřímný a já ho měl zase dobře „načteného“. Takže v momentech, kdy si chtěl některé historické události trochu přibarvit ve svůj prospěch, jsem ho dokázal korigovat.

Které skutečnosti nejvíc změnily vaše představy o Polsku?

Když pracujete pět let v cizí zemi a nevnímáte ji povrchně jen jako dočasný turista, tak se s ní sžijete. Sledujete politiku, kulturu, vnímáte tradice, rozdíly v uvažování lidí. Musíte řešit běžný provoz rodiny, takže poznáte, jak funguje zdravotnictví, školství. Moje představy o Polsku a Polácích byly do jisté míry ovlivněny řadou klišé, která česká společnost má. Postupně jsem si ale vytvářel vlastní hodnocení a to je vůči Polákům velmi pozitivní. Polsko se v posledních letech zásadně změnilo, zmodernizovalo. Těžko se dá ten pocit zprostředkovat, ale Polsko má velmi dobrou vnitřní energii. Alespoň to je můj osobní, subjektivní dojem. A přiznám se, že se mi po Polsku a Polácích stýská. Touto nostalgií jsem například po čtyřech letech života v Rusku netrpěl.

Bonusem knihy je úvod známého polského publicisty Mariusze Sczcygieła, který napsal několik výstižných knih o nás Češích. Ostatně i on má v knize samostatný rozhovor. Nemáte chuť stát se pro Poláky po svých zkušenostech „českým Szczygiełem“?

„Moje představy o Polsku a Polácích byly do jisté míry ovlivněny řadou klišé, která česká společnost má. Postupně jsem si ale vytvářel vlastní hodnocení a to je vůči Polákům velmi pozitivní,“ říká autor knihy Polské duše Petr Vavrouška.

To ani náhodou. Mariusz Szczygieł je mimořádný reportér, spisovatel. On má čas a možnost na svých knihách dlouhodobě pracovat, hledat důležité detaily, výjimečná témata. Já jsem přece jen zahraniční zpravodaj a můj čas vyplňuje každodenní běžná novinářská práce. Rozhovory jsou jen bonusem, zpestřením.

V Polských duších pohlížíme jako v zrcadle i na historii našeho vlastního národa. Bylo i tohle jedním z důvodů, proč jste se do psaní knihy pustil?

Nebylo to plánované, ale nakonec to tak může působit. Chtěl jsem se například setkat s lidmi, kteří zažili holocaust, kteří byli svědky opravdu zásadních událostí moderní polské historie. Chtěl jsem zjistit, jak se chovali v mezních situacích života a smrti, v momentech, kdy jde stranou osobní prospěch a nastupuje oběť pro vyšší cíle. To je ostatně pro Poláky typické. Mají v sobě určitě více vlastenectví než my. Nebo jsme my neměli tolik příležitostí ho projevit.

Rád bych si od vás přečetl vzhledem k vašemu nynějšímu zpravodajskému postu Slovenské duše. Už sbíráte materiál?

Ještě ne. Zatím pozoruji, které slovenské osobnosti jsou zajímavé a čí životní příběhy by stály za rozhovor. To byl totiž můj záměr v případě Polských duší. Aby Češi, kteří budou knihu číst, našli v odpovědích Poláků inspiraci pro svůj vlastní život.

Milan Pokorný

Foto Khalil Baalbaki



  Jak služebnictvo vnímalo...
  Dívejte se
 
  Výlet do kraje Oty Pavla
  
Nalaďte si
 
  Silná balada nepotřebuje...
  
Navštivte