Číslo 48 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s německým hercem a režisérem.
Klausem M. Brandauerem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Klaus Maria Brandauer, herec

Jste známý především jako divadelník – herec i režisér. Dáváte v divadle přednost určitému stylu?

Nevím přesně, co to „styl“ je. Podle mého názoru to znamená, že vždycky poznáte určitého herce nebo režiséra a řeknete si: Tak tohle je staromódní, tohle je nové, to je moderní. Mě to však absolutně nezajímá. Já přistupuji ke každé práci v divadle jako k něčemu naprosto novému a vždycky začínám od nuly, teprve pak se pokouším „stavět“ to své představení. Pevně věřím, že to dělám s dostatečnou mírou inteligence, ale zároveň si vždycky ponechávám prostor pro fantazii a… jak bych to jenom řekl… pro polibek múzy. (smích)

Do Prahy jste přijel se Snem noci svatojánské. Sen se ve vašem představení skloňuje ve všech pádech. Jaký mají sny význam pro vás osobně?

Sním rád, dokonce si od dětství občas kladu otázku, jestli bych neměl raději žít ve snu. Jenže kdybych nežil ve skutečnosti, nepoznal bych svou matku, otce, neznal bych se se svými přáteli, se svou ženou, s dětmi – se všemi, které mám rád. Ale ti všichni se také zároveň občas zjevují v mých snech. Myslím si, že sen patří k životu... Anebo je to naopak – život do snu?

Hrajete v německých i rakouských divadlech, ve filmech nejrůznější provenience, v Evropě i ve světě. Žijete v různých zemích. Vracíte se přesto ke svým kořenům? Kde jste doma?

Pocházím z Altaussee ve Štýrsku. Narodil jsem se tam, žije tam má rodina a já samozřejmě také. A líbí se mi tam. Ale na druhé straně jsem člověk, který si velice dobře uvědomuje, že se mu poštěstilo poznávat svět – aspoň trochu, protože poznat svět ve všech jeho podobách není samozřejmě možné. Jsem však rád, že takové možnosti existují, a zároveň zjišťuji, že přání a touhy – zkrátka to, co člověk očekává od života –, se příliš neliší, ať žijete kdekoliv, ve Vídni, v Altaussee, v Hollywoodu, v Moskvě, v Jokohamě nebo v Praze či Mariánských Lázních.

Kdysi jste řekl, že na světě je málo andělů a mnohem víc démonů, ďáblů, čertů i čertíků. Platí to stále? Nebo je zla ještě víc?

Ne, myslím, že v každé době je to stejné. Na zemi je plno ďáblů, čertů i čertíků, já sám jsem však zatím bohužel nepotkal ani jednoho jediného anděla, dokonce ani ve snu! Ani moje maminka nebyla žádný anděl, ale o tom tady nebudeme raději mluvit, i když musím říct, že měla k andělovi hodně blízko. Na světě není hůř, to se jenom zdá, protože žijeme v zajetí informací. Je jich příliš mnoho a brzy, vlastně téměř okamžitě, se dovídáme cokoliv, i kdyby to byla naprostá pitomost.

Eliška Závodná a Jiří Kamen, redaktoři Českého rozhlasu

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 19. 11.


  Rozhovor s K. M. Brandauerem                     Fejeton Ivana Krause                    Na vlnách swingu době navzdory