Číslo 48 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s německým hercem a režisérem.
Klausem M. Brandauerem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


Ivan Kraus, spisovatel

Ideální manžel

Jsou lidé, jimž ruce slouží především k tomu, aby se najedli. K těmto lidem patřím já. A jsou také lidé, jimž ruce slouží k tomu, aby cokoliv vyrobili nebo opravili.
K nim patří má žena.
Řekl bych, že i mezi zručnými lidmi je má žena výjimkou.
Většina šikovných lidí a řemeslníků vezme do ruky nástroj a použije ho.
Má žena vezme sice nářadí také do ruky, ale nejprve ho pečlivě prozkoumá a vyzkouší. Jakmile zjistí, že předmět má nějaký nedostatek, upraví si ho. U kladívek, šroubováků a pilníků vyměnila držadla. Prý byla nešikovná do ruky.
Nevím, neumím to posoudit.
Mohu vzít do ruky kladívko, šroubovák nebo kleště a mám stejný pocit. Naopak – čím rychleji odložím takový předmět tam, kam patří, tím víc mi vyhovuje.
Držadla se mi zdají dokonce skvělá, pokud nářadí nevezmu vůbec do ruky. Mám-li být upřímný, držím v ruce mnohem raději pero nebo tužku než šroubovák nebo kladívko. Vědomí, že tužkou nemusím nic šroubovat, mne uklidňuje. Naopak představa, že bych měl kladívkem něco přibít, mne leká. Byl bych dokonce schopen napsat fejeton o tom, proč nemám nutkání brát do ruky kladívko a proč mohu jít klidně a nevzrušeně kolem kleští, aniž bych si jich všiml. Možná, že bych dokonce dokázal napsat novelu o tom, proč nemám ke šroubováku vztah. Hlavní postavou příběhu by byla jistě má žena, protože příběh musí mít hrdinu.
Má žena tvrdí, že prý mám obě ruce levé.
V životě prý neviděla tak nešikovného člověka, jako jsem já.
Odpovídám, že je to možné, ale namítám, že s šikovným člověkem by žít určitě nemohla.
S mužem, který by neměl obě ruce levé, by se jistě každý den přela. O to, které nářadí je šikovnější a které je třeba nějak upravit.
Manžel šikula, s kterým by sdílela manželské kleště, by byl jiného názoru. Nebyl by ochoten brát do ruky nářadí, které žena změnila nebo upravila. Sebevědomý choť by trval na tom, že šroubovák zůstane takový, jak byl vyroben v továrně a jak byl koupen.
Kleště, které žena obalila kůží, aby ji kov nestudil při práci, by člověk s řemeslnou ctí v těle rozhodně odmítl použít. Jsem si jist, že muž, který by na rozdíl ode mne měl obě ruce pravé, by protestoval proti úpravě elektrické vrtačky, kterou žena používá tak často jako jiné ženy rtěnku. K vrtačce upevnila umně klíč na výměnu vrtáku. Prý aby byl v případě potřeby po ruce a neustále se neztrácel.
Umím si živě představit, jak by řemeslně dovedný chlapík reagoval, kdyby jednoho dne nalezl v domácím nářadí elektrickou pilu, k níž žena přimontovala zvláštní kapsu z umělé hmoty na ukládání náhradních pilek. Kvůli kapse by došlo ke sporu. Hrdý manžel by možná zašel tak daleko, ze by zastrčil obě šikovné ruce do vlastních kapes a odmítl by jimi uchopit nářadí, dokud by žena svůj vynález neodstranila.
Také hrábě, motyčka, lopata i rýč mají nedostatky. Jejich dřevěná držadla jsou příliš dlouhá, moc krátká nebo moc silná. Člověka nedotčeného těmito problémy – jako jsem já – nechává ženino chování chladným.
Ale jak by asi reagoval muž vybavený přírodou oběma pravýma rukama, kdyby sáhl po lopatě navyklým pohybem a nenalezl její držadlo? Kdyby jeho ruka zůstala trčet ve vzduchu?
Slyším ho, jak se dožaduje ženina vysvětlení. Jak ji zvýšeným hlasem vyzývá, aby přestala ničit společné nářadí.
A nevylučuji, že by ten člověk nezašel ještě dál, takže místo slova „ničit“ by použil výrazu „prznit“.
Aniž bych chtěl, slyším toho šikovného manžela a ženu, jak se přou. Jde o motyčku. Hádka nabývá na intenzitě. Ze sporu vyplývá, že je to už druhý spor o nářadí v tomto týdnu. Ten minulý byl kvůli rýči a byl zřejmě slyšet až u sousedů. Už několik dnů předtím došlo k jinému sporu, když se žena náhle vrhla na nábytek. Naslouchám jejímu šikovnému choti, jak jí vyčítá, že zkrátila nohy u stolu.
Žena se hájí tím, že se u stolu nedalo pohodlně jíst. Velmi šikovný manžel cosi odpoví a ptá se, proč pak naopak zvýšila nohy u postele. Žena odpovídá, že nebylo z lůžka vidět ven.
Obávám se, že toho dne manžel ztratil nervy a opil se v hostinci, a to u stolu, který měl normální výšku.
Když se vrátil pozdě v noci domů, vylekal se už v předsíni, sotva se zahlédl v novém zrcadle, které tam žena neočekávaně připevnila. Toho dne vyslovil zručný manžel přání, aby si žena našla raději vhodnějšího partnera.

Ta ho poslechla a udělala to.
A protože mám obě ruce docela levé, je se mnou docela spokojená.


  Rozhovor s K. M. Brandauerem                     Fejeton Ivana Krause                    Na vlnách swingu době navzdory