Číslo 50 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Michalem Vieweghem.


 

 

 


 

 

 

 


 

 

Dvě historické reflexe

Stávající výhrůžky a dětinské trucování Mirka Topolánka vůči České televizi dokazují jeho nepochopení smyslu médií veřejné služby. Zároveň však potvrzují, že své poslání reflektovat politické dění dnes Česká televize plní. Ještě průkaznější než v žánru aktuálního zpravodajství a publicistiky jsou v poslední době výsledky dlouhodobější reflexe domácí politiky. Čerstvým příkladem je dvojice tematicky návazných dokumentů, které koncem listopadu uvedl druhý program ČT.

Formálně odlehčenější hrou na rekonstrukci deset let starého „politického dramatu v papírových kulisách“ byl dokument Radima Procházky Papírový atentát. Mozaiku archivních záběrů komentovaných s dnešním odstupem někdejšími protagonisty „Sarajevského atentátu“ na Václava Klause v listopadu roku 1997 pobaveně ilustrují proměny diorámatu na téma tradované legendy o podlém útoku padouchů na neomylného vůdce. Veselé balení však skrývá solidní dávku informací o širokém kontextu události, která definitivně ukončila úvodní radostně-budovatelskou etapu polistopadového vývoje a v mnohém předznamenala další osudy České republiky. Důkaz, že i naši vyvolení politici umějí „zavrtět psem“ a účelově vyfabulovat příběh určený k zapamatování, byl velmi názorný.

„Korupční skandály, oslabení policejních týmů, chystaná vražda novinářky, prorůstání podsvětí do státní správy, účelové změny zákonů, nárůst preferencí Komunistické strany. To vše patří do stability, kterou zemi zajistila opoziční smlouva.“ – tak zní úvodní konstatování dokumentu Vládneme, nerušit, který podle stejnojmenné knihy Erika Taberyho natočil režisér Tomáš Kudrna. Následujících devět kapitol přináší faktografickou inventuru faktů, které vše, co bylo řečeno, věcně dokumentují, analyzují, potvrzují a ústy někdejších svědků komentují. Dodávat cokoliv ke Kudrnově a Taberyho analýze důsledků někdejšího bezprecedentního podvodu na voličích a (slovy Václava Havla z dokumentu) „spiknutí“ dvou principiálních ideologických oponentů, je zbytečné. Tehdy vystavený účet splácíme dodnes. Odmítnutí účasti ve filmu nasvědčuje, že si to možná uvědomují i Václav Klaus a Miloš Zeman.

Hlavním předpokladem úspěchu v české politice se dnes zdá umění kšeftovat a bez uzardění popřít včera hlásané pravdy. Orwellovská „jáma pamětnice“, ve které denně nenávratně mizejí včerejší slova a skutky, funguje dokonale. Televizní obrazovka se svou nekonečnou průtočností vteřinových senzací a aktualit jí v tom zdatně pomáhá. Tentokrát však vyrazila Česká televize proti proudu. A uspěla.

Klip s  udiveným Miroslavem Mackem, který v Kudrnově dokumentu cynicky přiznává: „V politice přece jde jenom o vliv, ne? O co jiného? A o moc. A o rozdělování peněz. Copak jde v politice o něco jiného?“, by se pak mohl stát vhodnou znělkou všech budoucích televizních předvolebních kampaní. A možná vůbec veškerých vystoupení politiků na veřejnoprávní obrazovce.

Jan Svačina, televizní publicista


  Rozhovor s Michalem Vieweghem                  Televizní glosář Jana Svačiny                  Hollar po čtyřech stoletích